Dyrektor Radia Maryja nazwał dyskryminacją swojego radia i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej cofnięcie w czerwcu dotacji na projekt toruńskiej geotermii.
"Ten rząd dyskryminuje nas, dyskryminuje Radio Maryja, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. Odebrał pieniądze przyznane, unijne - nie z polskiej puli - na geotermię" - mówił na zakończenie mszy redemptorysta.
"My się nie gniewamy, modlimy się, wybaczamy, ale pamiętamy i wyciągamy wnioski. Ponieważ rząd odmówił, (...) w takim razie zwracamy się do wszystkich rodaków, do całego narodu. Są potrzebne miliony, to będzie test. Chcemy pokazać, jak bogata jest Polska" - mówił dyrektor toruńskiej rozgłośni."Odebrał nam to ten rząd - my się zwracamy do ludzi, do wszystkich ludzi. Służymy panu Bogu, ludziom, ojczyźnie" - mówił przed niedzielną mszą dla uczestników 16. pielgrzymki słuchaczy rozgłośni Radia Maryja jej dyrektor o. Rydzyk.
Na początku czerwca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że wypowiedział związanej z o. Rydzykiem fundacji "Lux Veritatis", umowę na dotację na badania wód geotermalnych w Toruniu. Chodzi o 27,4 mln zł na badania złóż geotermalnych, które miały ogrzewać prowadzoną przez fundację Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.
Jak informowali wcześniej przedstawiciele NFOŚiGW, powodem wypowiedzenia umowy z fundacją "Lux Veritatis" były formalne uchybienia ze strony tej fundacji, która m.in. nie realizowała przedsięwzięcia zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z Funduszem, nie udostępniała dokumentów i nie udzielała wyjaśnień. Fundacja nie przedstawiła też dokumentów, że jest właścicielem działek, które miały być zabezpieczeniem udzielonych środków. Właścicielem ich jest prowincja redemptorystów w Polsce, a nie "Lux Veritatis". Jak mówili przedstawiciele NOŚ, jeśli fundacja będzie uważała, iż umowa obowiązuje, Fundusz liczy na zgodny ze swą decyzją wyrok sądowy
Przedstawiciele radia zapowiedzieli w niedzielę, że zamierzają zaskarżyć decyzję o odebraniu dotacji do sądu, a wypowiedzenie umowy uważają za przestępstwo. Prawnicy fundacji już opracowują stosowny wniosek do sądu. "Może znajdzie się przyzwoity sędzia" - ocenił o. Rydzyk.
Apel o społeczne wsparcie projektu spotkał się z dobrym przyjęciem pielgrzymów. "Popieramy, popieramy" - skandowali wierni. Za realizacją projektu opowiedział się też obecny na Jasnej Górze b. minister środowiska, Jan Szyszko, który na ten cel przekazał swoje honoraria za wykłady w toruńskiej szkole. "To pierwsza cegiełka" - skomentował dyrektor radia. "Geotermia toruńska ruszy, pokażemy" - zapewniał Szyszko.
O. Rydzyk przekonywał, że korzystanie z wód geotermalnych, zaliczanych do źródeł energii odnawialnej, jest powszechne w wielu krajach. Jak mówił, Polska ma trzykrotnie większe możliwości korzystania takich złóż od Niemiec, gdzie przy wsparciu rządu realizowane są projekty w tym zakresie; w Polsce nie - wskazywał.
"Oni (ten rząd - PAP) mówią, że są katolikami. Idźcie do tych ludzi, do tej koalicji i mówcie: jacy wy katolicy, jacy wy Polacy. Idźcie do nich i zapamiętajcie ich na zawsze. Przyjdą wybory niedługo" - sugerował dyrektor rozgłośni.Tłumy wiernych przybyły w niedzielę na Jasną Górę, by uczestniczyć we mszy będącej centralnym punktem rozpoczętej w sobotę 16. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.
Przeor jasnogórskiego sanktuarium o. Roman Majewski powitał pielgrzymów wołając: "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy". "Zapytają się niektórzy, może z drwiną, jaka Polska nie zginęła, kiedy wszyscy mówią, że ginie powoli. Odpowiadamy z tego miejsca: nie zginęła Polska wierna Bogu i bez reszty oddana w opiekę Matce Najświętszej" - mówił.
Pielgrzymi gromadzili się na jasnogórskich błoniach od rana. W tłumie widoczne są liczne znaki i transparenty Rodziny Radia Maryja z nazwami miejscowości z całej Polski, maryjne i narodowe flagi, sztandary oraz transparenty z hasłami. Na uroczystości przybył m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.pap, em