Seans miał miejsce podczas noworocznego spotkania burmistrza z mieszkańcami Wrześni. Muzykę do niemego filmu skomponował Krzesimir Dębski.
W 2000 roku w archiwum filmowym pod Paryżem polscy naukowcy odnaleźli kopię filmu "Les Martyrs de la Pologne". Film, którego oryginalny tytuł brzmi "Pruska kultura", jest fabularyzowanym dokumentem mówiącym o pruskich metodach walki z polskością w Wielkopolsce.
"Postanowiłem dotrzeć do kopii filmu i zaprezentować go tutaj, we Wrześni. Powodem była oczywiście fabuła filmu, a więc historia strajku dzieci wrzesińskich. Starania te trwały kilka lat" - powiedział burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny.
Do niedawna panowało przeświadczenie, że najstarszym polskim filmem fabularnym był film pod tytułem "Antoś pierwszy raz w Warszawie", również z 1908 r., ale wyprodukowany nieco później od "Cierpień Polski". Film ten niestety nie zachował się do dziś.
Film "Cierpienia Polski" odkryli we francuskich archiwach kinematograficznych profesorowie Małgorzata i Marek Hendrykowscy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obraz ten powstał w warszawskim kantorze kinematograficznym "Siła", założonym przez Mojżesza Towbina. Z powodu wydanego przez rząd carski zakazu jego projekcji przed polską publicznością, film został pokazany jedynie w Rosji, we Włoszech i we Francji.
Odnaleziona kopia zawiera cały, liczący niespełna 8 minut (215 metrów taśmy) obraz opatrzony francuskimi napisami. Zużyta perforacja świadczy o tym, że kopia była wielokrotnie wyświetlana.
pap, keb
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!