To zdaje się już piąte Forum Obywatelskiego Dialogu Polsko-Rosyjskiego. Jestem głęboko przekonany, że spotykamy się tutaj dzisiaj w gronie osób zarówno zatroskanych stanem rzeczy, który chyba mija w relacjach polsko-rosyjskich, jak i chyba głęboko zaangażowanych w to, aby dialog polsko-rosyjski był dobrą drogą do współpracy, a daj Panie Boże, również do pojednania.
Jestem przekonany, że w tym dobrym zamyśle, jakim jest szukanie tego, co nas łączy, ponad tym wszystkim, co nas dzieliło w przeszłości, że ten dobry dialog, aby przyniósł dobre efekty, musi być oparty nie tylko o dialog państwo-państwo, nie tylko musi być oparty o interes, o biznes i inne formy współpracy, ale musi być oparty również o dialog obywatelski. Musi także zawierać to, co jest istotą przemian naszej części świata. Musi zawierać właśnie troskę o obywatelski wymiar modernizacji, obywatelski wymiar współpracy polsko-rosyjskiej i obywatelski wymiar także modernizacji.
Mamy w Polsce bogate, i wcale nie takie łatwe, doświadczenia z zakresu obywatelskiego wymiaru zmian modernizacyjnych, które przyniosły takie niebywałe efekty jak na jedno polskie pokolenie. Chcielibyśmy bardzo, aby także Forum Dialogu Obywatelskiego Polsko-Rosyjskiego było miejscem, które przyspiesza i które tłumaczy także zarówno sens dobrej modernizacyjnej zmiany w relacjach polsko-rosyjskich, jak i dobrej zmiany modernizacyjnej, która jest udziałem naszej części Europy, także naszych partnerów rosyjskich.
Dlatego serdecznie dziękuję za dotychczasowy dialog, który daje dobre owoce. Bo przecież mało się o tym mówi, ale do wielkiego sukcesu, sukcesu pokolenia ludzi Solidarności w Polsce, którym jest przełamanie stereotypów, przełamanie trudnej historii w relacjach z naszym zachodnim sąsiadem, my z mniejszym może trumfem, może z mniejszym zadęciem, możemy dopisać także bardzo pozytywną zmianę z naszym sąsiadem wschodnim.
Bo jeżeli porównamy wyniki badań opinii publicznej sprzed lat dziesięciu, sprzed lat dwudziestu, jeśli chodzi o poziom zaufania, poziom nieufności, proszę państwa, możemy być wszyscy dumni, szczęśliwi i widzieć w tym zapowiedź jeszcze lepszej i jeszcze bardziej szczęśliwej przyszłości. Bo przecież w badaniach opinii publicznej widać nie tylko to, o czym dzisiaj mówił prezydent Miedwiediew, że polska opinia publiczna chce odblokowania relacji między państwami, że polska opinia publiczna wiąże także nadzieje z wizytą pana prezydenta Miedwiediewa.
Ale można odczytać również to, że im dalej od trudnego okresu, im dalej od momentu przełomu ustrojowego, który my w Polsce oceniamy jako wyraz polskiego szczęścia i błogosławieństwa, które nad Polską daje o sobie znać. Że im dalej od tamtych trudnych momentów rozstań - w ramach rozstawania się z trudnym systemem, możemy dzisiaj powiedzieć: polska opinia publiczna w sposób jednoznaczny daje wyraz temu, że coraz bardziej potrafimy się wzajem cenić, coraz bardziej potrafimy się lubić i coraz bardziej chcemy ze sobą współpracować.
I dlatego chciałbym w tym miejscu podziękować tym, którzy zarówno w ramach forum pracowali nad zbliżeniem Polski i Rosji, nad zbliżeniem obywateli Polski i Rosji, nad ograniczeniem roli stereotypów, nad wyznaczeniem nowego sposobu myślenia o sobie nawzajem. Także tym, którzy potrafili mówić o sprawach trudnych i dzielących tak, aby nie dzieliły na przyszłość.
Chciałbym także podziękować prezydentowi Miedwiediewowi. Bo mam świadomość, że jest człowiekiem, jest politykiem, który stawia na to, co może narody polski i rosyjski łączyć. Stawia na modernizację Rosji, także w wymiarze obywatelskim. Bardzo na to liczymy, bo nasze polskie doświadczenie podpowiada, że modernizacja, jeśli ją rozumiemy jako modernizację całościową, zawiera w sobie i marzenie o państwie obywatelskim, państwie prawnym i marzenie o wolnym rynku i marzenie o normalnej egzystencji w ramach mechanizmów demokratycznych.
Także dziękując panu prezydentowi chciałbym wyrazić moją osobistą, głęboką satysfakcję, że możemy dzisiaj razem pomóc w otworzeniu piątego Forum Dialogu Obywatelskiego Polsko-Rosyjskiego.
Dziękuję bardzo