Wszystko o szczycie Unii na Wprost.pl
Szczyt - Fakty
Nowego traktatu nie będzie. Londyn zablokował zmiany
I po szczycie. Nowy pakt fiskalny w marcu. Może
MFW dostanie 200 mld euro na ratowanie eurolandu
Ile głosów potrzeba do przyjęcia zmian? Kopacz odmawia odpowiedzi
SLD: dlaczego Tusk nic nam nie mówi?
Ziobryści: potrzebna Rada Bezpieczeństwa NarodowegoWęgry będą wspierać integrację eurolandu
Szczyt - Opinie
"Niech Tusk przyzna: zawsze będziemy zarabiać mniej niż Niemcy"
"Tusk powinien uczyć się dyplomacji od Camerona""Polska będzie płacić, żeby ratować bogatszych od siebie"
"Jeśli UE będzie wywierać presję, to utracimy suwerenność"
Wielka Brytania: nie będziemy izolowani, nie będzie dwóch prędkości
Rostowski: szczyt UE to porażka
Tusk o szycie UE: krok do przodu, ale do entuzjazmu daleko
"Europa jest w tyle. Już nie jest wzorem dla świata"Waszczykowski: nasza gotowość na euro to mrzonka
"Rząd nie straszy Polaków. Stawiamy sprawy uczciwie"Tusk: były różnice między Unią a Brytyjczykami
Merkel zadowolona ze szczytu. Sarkozy liczył na więcej
Prezes EBC: wynik szczytu? Bardzo dobryWielka Brytania: weto Camerona to izolacja Londynu
Grupiński: weto Londynu to problem całej Europy"Polska słusznie chce przyjąć nowe zasady dyscypliny finansowej"
Francja uspokaja agencje ratingowe. "Fakty mówią same za siebie""Rola Europejskiego Banku Centralnego jest kluczowa w kryzysie"
- Bardziej przekonuje mnie stanowisko premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, który mówił, że ważniejsza dla niego jest obrona suwerenności i brytyjskich interesów. Wolałbym bardziej, aby premier Donald Tusk uczył się unijnej dyplomacji od szefa brytyjskiego rządu, a nie od kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która narzuciła nam przyjęte rozwiązania, w wyniku których to polskie społeczeństwo będzie musiało spłacać dług Greków, czy innych krajów żyjących ponad stan - powiedział Mularczyk. Zaznaczył, że Polska nie będąc członkiem strefy euro, nie jest zobowiązana do spłacania nie swoich długów. - Nie widzę żadnych przesłanek, dla których Polska ma być głównym krajem ratującym strefę euro. Oczekujemy, że premier polskiego rządu podczas negocjacji unijnych będzie przede wszystkim dbał o interesy polskiego państwa, o suwerenność, a nie będzie na Polaków zrzucał koszty spłacania długów krajów eurolandu - podkreślił szef klubu SP. Mularczyk zapewnił, że jego klub podczas ratyfikacji przez Sejm paktu fiskalnego krajów UE będzie sprzeciwiał się jakimkolwiek ograniczeniom polskiego rządu i suwerenności polityki budżetowej, które - według niego - de facto będą prowadziły do dalszego ograniczenia polskiej suwerenności.
Po całonocnych negocjacjach przywódcy UE zakończyli rozmowy na szczycie bez porozumienia ws. zmiany traktatu UE. Wobec tego zdecydowali, że nowe zasady dyscypliny finansów publicznych mają być wdrożone umową międzyrządową 17 państw eurolandu oraz 7 innych, w tym Polski. Za brak kompromisu 27 państw UE obwiniany jest Londyn, który zawetował zmiany traktatu UE w celu wzmocnienia zarządzania gospodarczego eurolandu. 17 państw eurolandu oraz kilka innych, w tym Polska, zgodziły się na wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych (tzw. umowa fiskalna), w tym wprowadzenie automatycznych sankcji dla krajów łamiących limity deficytu i długu publicznego.
Na te zmiany naciskała kanclerz Niemiec Angela Merkel, by zapobiec w przyszłości powtórce kryzysu zadłużenia, który z Grecji rozprzestrzenił się na kolejne kraje eurolandu.pap, ps