"Chciano zabić prawdę"
Prezesowi PiS towarzyszyli m.in. wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS), były minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak oraz liczna grupa osób przybyłych przed Pałac Prezydencki, by uczcić drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Po złożeniu kwiatów odbył się apel poległych, w trakcie którego odczytane zostały nazwiska 96 osób, które zginęły dwa lata temu pod Smoleńskiem.
Po apelu poległych, zakonnik, który prowadził modlitwę mówił do zgromadzonych m.in. że "prawdy zabić nie można". - Tak jak chciano zabić i zafałszować prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa, dzisiaj podobnie ma się prawda o katastrofie smoleńskiej. Zdaje się, że tak jak 2 tysiące lat temu działali przywódcy Izraela, by zabić prawdę, tak współcześnie rządzący w podobny sposób chcą zabić prawdę o tragedii smoleńskiej - mówił zakonnik.
Krzyż pod pałacem
Przed Pałacem Prezydenckim zebrani postawili drewniany krzyż, ustawili znicze w kształcie krzyża, składali kwiaty m.in. tulipany. Zgromadzeni trzymali w rękach biało-czerwone flagi, zdjęcia pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Ponadto mieli ze sobą transparenty głoszące m.in. "Jesteśmy smoleńskim pomnikiem", "Pomników sowieckich nie chcemy, śmieci wyrzucać będziemy", "Komorowski - namiestniku, Tusk - Europejczyku wraz z porażką obywatelską. Nie udało się zaborcom i dziś nie uda się wynarodowić Polaków, Polska nie zginie".
"Dziennikarze muszą wyręczać prokuraturę"
Na specjalnym telebimie zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim mieli możliwość obejrzeć film "10.04.10" autorstwa Anity Gargas. Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz nazwał "pierwszym filmem śledczym" jaki w ogóle został nakręcony i - jak mówił - "stał się on dowodem w śledztwie". Z kolei Gargas powiedziała, że znakiem jest to, że dziennikarze muszą wyręczać prokuraturę i władze w docieraniu do prawdy o katastrofie smoleńskiej.
Z Krakowskiego Przedmieścia Jarosław Kaczyński wraz z grupą polityków PiS pojechał na cmentarz wojskowy na warszawskich Powązkach, gdzie złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 96 ofiar katastrofy smoleńskiej oraz na znajdujących się przy nim grobach osób, które zginęły w tej katastrofie. Nieco wcześniej kwiaty złożyli tam politycy Solidarnej Polski Ludwik Dorn i Tadeusz Cymański.
zew, PAP
Druga rocznica Smoleńska - szczegóły na Wprost.pl
Pieronek o Smoleńsku: zamiast żałoby mamy rozróbę
Kwiatkowski: takie śledztwa trwają na świecie latami
"Rządzący chcą zabić prawdę o Smoleńsku". PiS pod Pałacem
Marta Kaczyńska na Wawelu: jestem wdzięczna tym, którzy pamiętają
Rosja chce rozmawiać o pomniku w Smoleńsku
Prezydent na mszy za ofiary katastrofy smoleńskiej
"Pamięć i wieczność" - śląskie obchody rocznicy smoleńskiej
Rosja przekazała Polsce dwa tomy akt smoleńskiego śledztwa
"Jesteśmy smoleńskim pomnikiem". Rocznica Smoleńska według PiS
Tusk i Siemoniak oddali cześć ofiarom Smoleńska
Posłowie i senatorowie uczcili pamięć ofiar Smoleńska
Licheń: największy dzwon w Polsce przypomniał o SmoleńskuSzef rosyjskiej Dumy uczci rocznicę Smoleńska
"Smoleńsk? Zrobię wszystko, by dotrzeć do prawdy"
"Lech Kaczyński i tak by przegrał. Zamach? Absurd"
"Rany są świeże". Delegacja rządowa pod Smoleńskiem