Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w poniedziałek, że nie może ocenić zarzutu naruszenia przez Rosję art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Ponadto uznał, że nastąpiło naruszenie artykułu 3 (zakaz nieludzkiego traktowania) Konwencji w odniesieniu do 10 skarżących. Trybunał uznał też, że Rosja naruszyła obowiązek współpracy z Trybunałem wynikający z art. 38 Konwencji.
Skarżący się odwołają, Rosja nie
Skarżący Rosję w sprawie Katynia odwołają się od decyzji Trybunału do Wielkiej Izby - poinformował pełnomocnik prawny skarżących Ireneusz Kamiński. W jego ocenie Wielka Izba Trybunału ze względu na rangę sprawy, powinna się wypowiedzieć co do art. 2. Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że na razie nie widzi podstaw do zaskarżenia wyroku ETPC. "Orzeczenie odpowiada interesom naszego kraju" - oznajmił resort sprawiedliwości FR.Czytaj więcej na Wprost.pl
Trybunał: Rosja poniżyła rodziny ofiar Katynia
Rodziny katyńskie odwołają się od wyroku Trybunału
Trybunał: Katyń to zbrodnia wojenna, nie podlega przedawnieniuRosja zapłaci za Katyń 5 tys. euro
- To krok naprzód, jeśli chodzi o prawną kwestię dochodzenia odszkodowań, pełnej rehabilitacji ofiar, walkę o dobre imię ofiar, które zginęły w Katyniu. Pomimo politycznych aktów, takich jak uchwała Dumy z zeszłego roku, która w pełni potwierdza winę i sprawstwo, ale i konieczność pełnej rehabilitacji polskich oficerów, którzy zginęli w Katyniu - sposób prawny dochodzenia do tej kwestii jest trudny - powiedział Halicki.
"Rosja zasłania się tajemnicą"
Poseł PO zauważył, że władze Rosji zasłaniają się tajemnicami państwowymi, zasłaniają się różnymi kodeksowymi problemami. - W tym wypadku, ta niespójność i niedrożność prawa została wykazana przez Trybunał. Myślę, że członek Rady Europy, a takim jest Rosja, będzie chciał tych standardów dopełnić . W praktyce oznacza to tyle, że również przed instytucjami europejskimi, bliscy ofiar mają w pełni prawo dochodzenia ich dobrego imienia, jak i dalszych kwestii, związanych z ewentualnymi roszczeniami - skomentował Halicki.
"Rehabilitacja ofiar to konieczność"
- Jest to kwestia pełnych zobowiązań obecnej Rosji w stosunku do Rosji stalinowskiej - tego nie można stwierdzić wprost, ale tak samo państwo niemieckie nie jest wprost spadkobiercą III Rzeszy, a chciało, m.in. poprzez edukację, pomoc, różnego rodzaju fundacje zadośćuczynić tym wszystkim, którzy byli poszkodowani przez III Rzeszę. Myślę, że dzisiejsza Rosja również powinna czynić wszelkie starania, także dla własnego wizerunku, by nie było takich kwestii prawnych, które wskazują na jej złą wolę, tylko odwrotnie, żeby tę dobrą wolę wykazywała - dodał polityk.
- Nie ma wątpliwości, co do konieczności rehabilitacji ofiar i konieczności zadośćuczynienia tych wszystkich krzywd, które były popełnione w historii przez reżim stalinowski - podsumował.
zew, PAP