Najlepsze menedżerki na czele instytucji finansowych
Autor: Rita Schultz
Prezentujemy ranking Kobiety Finansów, czyli najciekawsze, zdaniem naszego jury, menedżerki zarządzające na rynku finansowym. Poprosiliśmy o wypełnienie ankiety 50 firm, w których najwyższe stanowiska (prezesa, wiceprezesa, członka zarządu) zajmują kobiety. Jury przeanalizowało nadesłane ankiety i podczas głosowania, które odbyło się 18 lutego br. zadecydowało, które z pań zasługują na tytuł Kobiety Finansów oraz podjęło decyzje o kolejności w rankingu.
Wielkość zarządzaną firmą stanowiło kryterium drugorzędną, ważniejsze dla jury były: przebieg kariery, pomysł na rozwój zawodowy i firmy, wykształcenie, umiejętne godzenie pracy z pasją, życiem rodzinnym.
Wszystkie Panie jednogłośnie wybrały na najwyższe podium Xenię Kruszewską, za to że potrafiła zdecydować się na rezygnację z zawodu lekarza i za determinację w budowaniu biznesu nowego i bardzo trudnego. Xenia Kruszewska aktywnie uczestniczy zarówno w pozyskiwaniu klientów, jak i w ich bieżącej obsłudze, raportowaniu, kalkulowaniu składki, ocenie ryzyka, likwidacji szkód, szkoleniu. Tak szeroka działalność jednej osoby jest możliwa dzięki niewiarygodnej wiedzy i doświadczeniu praktycznie we wszystkich obszarach działalności firmy. Szefowa Medica TU od ponad 10 lat zajmuje się prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi i aktywnie przyczyniła się do rozwoju tych ubezpieczeń w Polsce. Jest rozpoznawalna w środowisku branżowym, jako wybitny ekspert z solidnym przygotowaniem teoretycznym, ale przede wszystkim praktyk ubezpieczeń zdrowotnych. Z wykształcenia jest lekarzem internistą, posiada licencję brokera ubezpieczeniowego.
Kolejne miejsce zajęła prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP od 2009 roku, wcześniej prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Za sukces ostatnich dwóch lat uznaje wybór na wiceprzewodniczącą Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk, wybór na członka Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w dyscyplinie finanse, opublikowała ponad 90 książek naukowych oraz artykułów naukowych i popularno-naukowych Ewa Małyszko doceniona została nie tylko za dokonania zawodowe, ciągły rozwój, chociażby przejście z rynku TFI SEB TFI, prezes zarządu, KGHM TFI, wiceprezes zarządu) do PTE (prezes zarządu) poprzedzone dodatkowymi studiami z zakresu zarządzania funduszami emerytalnymi, ale i z sukcesami sportowymi (squash).
Iwona Sroka, prezes zarządu KDPW, doktor nauk ekonomicznych, kolejna menedżerka potrafiąca połączyć doświadczenie i wykształcenie i przekuć je w sukces. Magdalena Nawłoka, członek zarządu, Grupa Generali, doceniona za swoje osiągnięcia i ścieżkę kariery konsekwentnie budowaną. Do zarządu lidera polskiego rynku ubezpieczeń po raz pierwszy weszła w wieku 34 lat, będąc jedną z nielicznych i najmłodszą kobietą w historii firmy na tak eksponowanym stanowisku. Z zarządu PZU, w którym reprezentowała Eureko, odeszła w wyniku umowy ze Skarbem Państwa. Następnie brała udział w wielu biznesowych projektach ubezpieczeniowych, głównie na rynkach Europy Środkowej, ale również na Ukrainie i w Rosji. W Generali od kwietnia 2011 roku.
Joanna Krzyżanowska, wiceprezes zarządu, Meritum Bank docenione przez nasze jury za wytyczanie nowych standardów w rozwoju produktów isprzedaży w obszarze consumer finance. Równorzędne 10 miejsce otrzymały Lidia Adamska, członek zarządu, GPW i Beata Jarosz, wiceprezes zarządu, GPW. Obie panie postrzegane są jako świetnie działający zespół, aktywnie działają na rzecz edukacji, promocji i prawidłowego funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego. Jury przede wszystkim zwróciło uwagę, że polskie menedżerki są bardzo dobrze wykształcone, a co więcej nie spoczywają na laurach – dokształcają się kończąc studia podyplomowe, MBA, rozwijając swoje talenty nie tylko zawodowe, ale i naukowe (wiele ma tytuły dr, a nawet wśród nich mamy panią profesor). Panie z naszego jury podkreślały też, jak ważne jest godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym, hobby, wspieraniem innych kobiet, działania na rzecz dobroczynności.
Wręczenie dyplomów laureatkom rankingu odbędzie się 12 marca br. podczas spotkania organizowanego przez Executive Club.
Ranking „Kobiety Finansów”
1. Xenia Kruszewska prezes zarządu, Medica Polskie Ubezpieczenia Zdrowotne TU
2. Małgorzata Zaleska członek zarządu, NBP
6. Magdalena Dulczewska prezes zarządu, Fundusz Mikro
7. Iwona Sroka prezes zarządu, KDPW
8. Magdalena Nawłoka członek zarządu, Grupa Generali
3. Ewa Małyszko prezes zarządu, PKO BP Bankowy PTE
4. Katarzyna Szczepkowska prezes zarządu, KBC TFI
9. Joanna Krzyżanowska wiceprezes zarządu, Meritum Bank
10. Beata Jarosz wiceprezes zarządu, GPW
5. Aneta Podyma prezes zarządu, AXA TFI
10. Lidia Adamska członek zarządu, GPW (złożyła rezygnację)
Elżbieta Markowska, dyrektor generalny, Ministerstwo Finansów
Ranking Kobieta Finansów wyróżnia kobiety, które od wielu lat świetnie radzą sobie w szeroko pojętej branży finansowej. Stanowią one mocno zróżnicowaną grupę pod względem reprezentowanych podmiotów – począwszy od instytucji infrastruktury rynku finansowego poprzez jego uczestników, takich jak towarzystwa ubezpieczeniowe, banki, fundusze inwestycyjne czy emerytalne. Głównymi kryteriami wyboru były osiągnięcia zawodowe kandydatek, w tym między innymi wprowadzanie nowych oraz innowacyjnych rozwiązań na krajowym rynku finansowym. Kompetencje zawodowe, poparte stosownym wykształceniem, nieustanne dążenie do rozwoju osobistego, duża wytrwałość i kreatywność nie pozostały przez członków jury niezauważone. Wyróżnieniu podlegała również niełatwa umiejętność godzenia życia zawodowego ze sferą prywatną (hobby, pasje, rodzina).
1. Xenia Kruszewska, prezes zarządu, Medica Polska Ubezpieczenia Zdrowotne Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
Dla branży finansowej porzuciła karierę lekarza. Wzorując się na innych krajach europejskich zbudowała i rozwinęła pierwsze w Polsce towarzystwoubezpieczeń wyspecjalizowane w ubezpieczeniach zdrowotnych. Nie tylko aktywnie uczestniczy w funkcjonowaniu zarządzanej przez siebie firmy, ale również dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem wykładając na warszawskich uczelniach wyższych czy wydając publikacje naukowe. Udaje jej się przy tym godzić pełną sukcesów pracę zawodową i naukową.
2. Małgorzata Zaleska, członek zarządu, Narodowy Bank Polski
Młoda, dynamiczna profesor nauk ekonomicznych. Autorka wielu publikacji naukowych. Od wielu lat związana z instytucjami regulującymi i nadzorującymi rynek finansowy w Polsce.
3. Ewa Małyszko, prezes zarządu, PKO BP BANKOWY PTE S.A.
Niemal od początku uczestniczyła w rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Szczególnie związana z branżą funduszy inwestycyjnych. Oprócz zarządzania towarzystwem emerytalnym znajduje czas na prowadzenie własnej firmy oraz realizowanie sportowych pasji – grze w squasha.
Magdalena Gera-Pikulska, członek zarządu PTC
Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania Komisji Konkursowej zadałam sobie pytanie: jakimi kryteriami powinnyśmy się kierować? Na co dzień mam przyjemność pracować z wieloma wyjątkowymi i utalentowanymi kobietami. Co jednak sprawia, że którąś z pań, stawiających czoła wyzwaniom świata finansów, chcemy szczególnie wyróżnić? Podczas analizy ankiet zaintrygowało mnie to, że niektóre z pań potrafiły zbudować na rynku własną koncepcję biznesu. Według mnie warto przede wszystkim docenić te kobiety, które cechuje pewnego rodzaju biznesowa „samodzielność”, odwaga w poszukiwaniu i wprowadzaniu nowych rozwiązań. Spore znaczenie miało też dla mnie to, które z pań mają w swoim życiu pasje, zainteresowania, ponieważ wierzę, że kto żyje z pasją, również tylko w ten sposób potrafi pracować. Zwracałam również szczególną uwagę na te z pań, które w swoim otoczeniu wspierają inne kobiety. Uważam, że takie właśnie podejście wpływa na zmianę pozycji kobiet, pomaga walczyć ze stereotypami. Dzięki takim osobom możemy zmieniać naszą rzeczywistość. Nie mam też wątpliwości, że wszystkie wyróżnione w konkursie panie potrafią wykorzystać swoją kobiecą perspektywę, zdolność do empatii, a także do angażowania innych. To dla mnie bardzo istotne, ponieważ jestem głęboko przekonana, że tylko będąc 100%-towymi kobietami możemy odnaleźć swoją własną drogę do sukcesu w biznesie – czy to w świecie finansów, polityki, czy mediów… Nie dajmy się skierować na „męskie” tory – bądźmy zawsze sobą, korzystajmy z tych unikalnych zalet, jakie niesie ze sobą bycie kobietą, realizujmy swój potencjał. Kobiety, które zostały wyróżnione w konkursie tak właśnie robią – wierzą w siebie, a jednocześnie nie zapominają o innych kobietach z ich otoczenia, które być może potrzebują wsparcia i zachęty, aby uwierzyć w siebie. Zwracałam też uwagę na… poczucie humoru. Wierzę, że jeśli ktoś realizuje niezwykle trudne projekty, ponosi na co dzień ogromną odpowiedzialność, a jednocześnie nadal potrafi błysnąć elokwentnym humorem – jest osobą wyjątkową i zasługującą na wyróżnienie.
Claudia Książek, członek rady nadzorczej, Marvipol
Analiza zawodowych osiągnięć menedżerek wyróżnionych w konkursie „Kobiety w finansach” jasno pokazuje, że my, kobiety, mamy wszelkie predyspozycje ku temu, by odnosić sukcesy również w tak opanowanym przez mężczyzn segmencie gospodarki, jakim jest szeroko pojęty świat usług finansowych. Nie ulega wątpliwości, że uczestniczki konkursu, podobnie jak dziesiątki innych kobiet ze świata finansów, z którymi miałam prawdziwą satysfakcję współpracować zawodowo, nie ustępują poziomem wiedzy czy inteligencji swoim kolegom na analogicznych stanowiskach. Zaryzykuję również stwierdzenie, że w środowisku finansowym kobiety – finansistki zdecydowanie pozytywnie wyróżniają się zarówno mniejszą podatnością na przejściowe mody, jak i fundamentalną umiejętnością postrzegania zdarzeń, zjawisk w szerszym kontekście. Z reguły są bardziej dojrzałe od swoich rówieśników, zdecydowanie mniej małostkowe, nie traktują biznesu, jako pola do dowiedzenia swojej wartości – u mężczyzn odbywa się to często kosztem nadmiernego ryzyka, jednak kobiety potrafią takie ryzyko podejmować, gdy sytuacja tego bezwzględnie wymaga. Są to cechy niezwykle ważne, szczególnie w czasach, gdy świat finansów tak płynnie przechodzi między stanami hurraoptymizmu a głębokiej depresji. Kobiecy umiar i zdrowy rozsądek w finansowym krwioobiegu gospodarki jest nam dziś szczególnie potrzebny. Wyróżniając uczestniczki konkursu „Kobiety w finansach” chciałyśmy nie tylko docenić ich sukcesy zawodowe, ale również uczynić z ich życiorysów inspirację dla innych kobiet myślących o podobnej karierze. Fenomen szklanego sufitu nie słabnie, kobiety wciąż muszą wykazywać się nadzwyczajną determinacją i skłonnością do poświęceń, by móc osiągnąć należne im, ze względu na kompetencje, miejsce w organizacjach gospodarczych. Głęboko wierzę, że laureatki konkursu staną się prawdziwymi ambasadorkami idei równych szans w świecie finansów, ich niebagatelne osiągnięcia staną się inspiracją dla decydentów obojga płci, że na kobiety zwyczajnie opłaca się stawiać, również w finansach.
Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego
Jakiś czas temu natknęłam się na opinię, że kobieta robiąca karierę w finansach to „królowa śniegu” władcza i zimna. Nic bardziej mylnego. Być może kobietom jest trudniej w tym obszarze nadal zdominowanym przez mężczyzn, jednak – sądząc po aplikacjach naszych kandydatek – już niedługo. To ambitne, świetnie wykształcone, otwarte na zmiany i innowacje menedżerki. Nie było łatwo dokonać wyboru „złotej dziesiątki”, wszystkie bowiem skutecznie zarządzają firmami i osiągają sukcesy. Pozostaję pod szczególnym wrażeniem pani Xeni Kruszewskiej, która porzuciła zawód lekarza dla prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jest praktykiem i ekspertem, osobą z której zdaniem liczy się środowisko branżowe i ma takie szczęście, że od ponad 10 lat robi to, co jest ciągle jej pasją, ani krzty rutyny. Także inspirująca jest historia odważnej, zdeterminowanej Magdaleny Dulczewskiej. Stworzyła pierwszy bank dla mikro firm na bazie swoich doświadczeń z zarządzania funduszem pożyczkowym dedykowanym takim właśnie przedsiębiorcom. Wyciągnęła fundusz z długów, uzyskując po roku – z ponad 3 mln strat – 1 mln zysku. Historia zatoczyła się kołem – właśnie reaktywowała fundusz, stając się jego właścicielką oraz prezesem zarządu i zamknęła rok … z zyskiem. Nie sposób nie wspomnieć o pani profesor Małgorzacie Zaleskiej, jej uznanej pozycji naukowej w świecie finansów, imponującym dorobku naukowym, która mnie zauroczyła w sposób wyjątkowy poczuciem humoru i dystansem do siebie. A co do „królowej śniegu” – z pewnością te przykłady, ale także historie pozostałych Pań przeczą tej opinii. I jeszcze jedna ważna sprawa, niech wszyscy wiedza, że wśród naszych laureatek są szczęśliwe żony, kochające dumne mamy, mistrzynie squasha, kite surfingu, fitness, podróżniczki, fotografki, sportsmenki… Wszystkim Paniom serdecznie gratuluję!
Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Autorzy badania Deloitte „SheFO, czyli finanse na obcasach. Kariera kobiet w zarządzaniu finansami” podają przykład analizy Darrena Kisgena, profesora Boston College. Kisgen zestawił 73 duże firmy, w których w latach 1996-2002 kobiety zajmowały stanowisko dyrektora finansowego (i sprawowały je co najmniej 4 lata) z 500 losowo wybranymi spółkami, w których za finanse odpowiadali mężczyźni. Okazało się, że po 3 latach ta druga grupa odnotowała mniejszy o 17% wzrost aktywów. Firmy, w których stanowisko dyrektorskie piastowały kobiety, były mniej skłonne do akwizycji, ale za to dokonywane przejęcia były lepiej oceniane przez inwestorów. Zaskakujące? Chyba już nie. Przynajmniej w świecie menedżerów, inwestorów czy (ogólnie) tak zwanych białych kołnierzyków. Jak piszą analitycy Deloitte wiele stereotypów na temat roli kobiet i mężczyzn, pokutujących w polskim społeczeństwie, nie funkcjonuje już w środowisku biznesowym. Pokazują również, że co prawda styl zarządzania kobiet i mężczyzn różni się od siebie, ale to działa tylko na korzyść: większość badanych postrzega dużą wartość wynikającą z tej różnorodności. Praca Pań, które nominowane zostały do tyłu Kobiety Finansów tygodnika Wprost daje zatem korzyści biznesowe nie tylko w ich firmach czy instytucjach, ale także w skali całej – społecznej przecież – struktury, jaką jest polska gospodarka. To dzięki nim właśnie zmieniają się stereotypy, dzięki ich pracy realizuje się na co dzień podstawowy wniosek badania Deloitte – że różnorodność płci wśród kadry menedżerskiej przynosi korzyści dla całej gospodarki. Co bardzo ważne, badani Deloitte wskazują, że kobiety na stanowiskach kierowniczych posiadają wysoką etykę biznesową i są uczciwe (to druga cecha wskazana przez badanych zaraz za wysoką dbałością o szczegóły w prowadzeniu biznesu). Myślę, że to właśnie kierowanie się wartościami skutkuje tym, że wiele z Pań angażuje się w pomoc instytucjom charytatywnym czy w działalność w organizacjach pozarządowych.
Menedżerki XXI wieku
Magdalena Nawłoka, członek zarządu Grupa Generali
Przez szereg lat związana z rynkiem ubezpieczeniowym, przed Generali głównie z Grupami Eureko i PZU, gdzie pełniła m.in. funkcje wiceprezesówzarządu PZU SA (2008–2009) i PZU Życie (2006), odpowiadając niemal za wszystkie kluczowe obszary tego biznesu, w tym finanse, controlling strategiczny, likwidację szkód, IT, produkty i sprzedaż. Jest certyfikowanym głównym księgowym. W 2012 r. jako pierwsza Polka w historii otrzymała nagrodę „Woman to Watch”, przyznawaną co roku przez magazyn „Business Insurance” 25 kobietom z całego świata. Wyróżniane nim są kobiety, które wniosły wyjątkowy wkład w obszar ubezpieczeń, oceny ryzyka, dodatkowych świadczeń pracowniczych oraz dziedzin pokrewnych.
Agnieszka Nogajczyk-Simeonow , prezes zarządu PTE Allianz Polska S.A.
Od lutego 2005 roku prezes zarządu PTE Allianz Polska. W latach 1999-2005 Dyrektor Departamentu Finansowego i Zarządzania Aktywami Towarzystw Ubezpieczeniowych Allianz. W latach 1999–2001 była jednocześnie Prezesem Zarządu Allianz Polska Services, a w okresie tworzenia PTE Allianz - Doradcą Rady Nadzorczej. W latach 1998-1999 Dyrektor Finansowy w spółkach AGF, do fuzji z Allianz. W latach 1992–1998 była audytorem w Ernst&Young oraz
Coopers&Lybrand (obecnie PWC). Absolwentka Wydziału Handlu Zagranicznego SGH. Spółka, którą obecnie zarządza pod jej skrzydłami przeszłagruntowną restrukturyzację. Zarówno Spółka jak i zarządzane przez nią OFE były wielokrotnie wyróżniane w prestiżowych rankingach. Allianz Polska OFE dwukrotnie był najlepszym Funduszem Emerytalnym na polskim rynku. W ubiegłym roku uzyskał najwyższą stopę zwrotu spośród 14 obecnych na polskim rynku funduszy emerytalnych, znajduje się w czołówce rankingów trzyletnich stóp zwrotu publikowanych przez KNF.
Agata Kulas , członek zarządu Nordea PTE, dr nauk ekonomicznych
Kolejna menedżerka spoza rankingu, na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę. Podczas swojej wieloletniej pracy w Deloitte, prowadziła projekty m. in. w obszarach związanych z wdrożeniem systemu zarządzania ryzykiem zgodnie z wymogami Bazylei 2 (ICAAP) zarówno dla banków, jak i firm inwestycyjnych. Od początku była również zaangażowana po stronie Deloitte w opiniowanie regulacji związanych z Solvency 2 i następnie wspierała spółki majątkowe i życiowe w Polsce i we Francji we wdrażaniu rozwiązań w zakresie ryzyka (ORSA). Posiada również doświadczenie w modelowaniu docelowych procesów w obszarze finansowo-księgowym oraz we wdrażaniu systemów informatycznych klasy ERP, którą zdobyła podczas pracy miedzy innymi w Andersen Business Consulting oraz Accenture Services w Pradze.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.