Sytuację najlepiej pokazuje obrazek sprzed kilku miesięcy. Podczas debaty dotyczącej diabetologii i realnego dostępu do innowacyjnych leków uczestnicy usłyszeli od przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia, że leki stare (w tym przypadku z połowy minionego wieku) są wystarczająco skuteczne. Obecny na sali pacjent zapytał: – To dlaczego urzędnicy państwowi jeżdżą samochodami znacznie nowszymi niż te z lat 50. XX w.? – Jako farmakolog kliniczny jednego z warszawskich szpitali niejednokrotnie zadaję sobie pytanie o celowość uporczywej refundacji leków, których jedyną zaletą jest poważny wiek i niska cena – zauważa dr Leszek Borkowski, ekspert z zakresu leków i ich działań niepożądanych, pracujący przez wiele lat dla sejmowej Komisji Zdrowia i Europejskiej Agencji Leków (EMA), farmakolog z 40-letnią praktyką.
POLSKI DYLEMAT: LECZYĆ CZY LICZYĆ
Medycyna robi gigantyczne postępy. Pojawiają się nowoczesne leki, które albo powodują całkowite wyleczenie, ratują życie, albo też znacząco poprawiają jego jakość. To nie do przecenienia nie tylko w wymiarze ludzkim, lecz także ekonomicznym. Pacjent dobrze leczony może normalnie funkcjonować, sam zadbać o siebie, a tym samym nie obciążać państwa kosztami pomocy społecznej. Przeciwnie – będzie pracować i płacić podatki. Brzmi jak oczywistość, ale rządzący mają swoją logikę – oszczędności tu i teraz. Najpierw budżet, później pacjent.
Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost" (26/2015), który jest dostępny w formie e-wydania na www.ewydanie.wprost.pl, a także w wersji papierowej w kioskach oraz salonach prasowych na terenie całego kraju. Kolejne publikacje artykułów Raportu "Wprost" o lekach pojawią się także na Wprost.pl
"Wprost" jest dostępny również w wersji do słuchania.
Tygodnik "Wprost" można zakupić także za pośrednictwem E-kiosku
Oraz na AppleStore i GooglePlay
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.