Andrzej Duda w czwartek 6 sierpnia oficjalnie objął urząd prezydenta Polski. Całe wydarzenie relacjonowaliśmy na żywo na Wprost.pl. Poniżej znajduje się zapis ze wszystkich uroczystości.
16:53
Andrzej Duda rozpoczął przemówienie przed Pałacem Prezydenckim od podziękowań dla licznie przybyłych obywateli. Wyraził przekonanie, iż "powoli tracimy nasz kraj, kiedy znikają kolejne instytucje, szkoły, domy kultury". - Mam świadomość tego, że jeśli się nie sprawdzę, to będę prezydentem przez pięć lat i odejdę w poczuciu wstydu. Ale do tej pory zawsze mi się udawało - powiedział Duda.
16:20
Andrzej Duda pieszo udaje się do Pałacu Prezydenckiego. Po drodze wita się z warszawiakami. "Witaj w domu" - krzyczą sympatycy prezydenta.
16:05
- To wyjątkowa dla mnie chwila. Nie tylko dlatego, że jako prezydent RP, który dziś ma swoją inaugurację, objąłem przed momentem zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. To ważna dla mnie data także osobiście. To 101. rocznica wymarszu z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej - mówił w trakcie przemówienia Andrzej Duda.
Prezydent stwierdził także, iż to Polska powinna mieć jak najsilniejszą samodzielną armię. Odnosząc się do słów Tomasza Siemoniaka podkreślił, że będzie dążył do modernizacji wojska. - Będę z panem w tym zakresie współpracować. Nie mam co do tego wątpliwości. Jestem przekonany, że polska armia zostania dozbrojona w zgodzie i szybko - zadeklarował.
15:53
Prezydent Andrzej Duda oficjalnie przejął zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Złożył również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
15:48
Tomasz Siemoniak podkreślił, iż jest to "wyjątkowy moment dla polskiego wojska". Dodał, iż bezpieczeństwo Polaków jest sprawą fundamentalną, wartą współdziałania. - W imieniu rządu i swoim własnym chciałbym zadeklarować gotowość współpracy z prezydentem w dziedzinie polskiego bezpieczeństwa - podkreślił. Do Andrzeja Dudy zwrócił się również o wsparcie w dalszej modernizacji wojska i poprawę warunków służby żołnierzy.
15:45
Rozpoczęła się ceremonia przejęcia zwierzchnictwa nad wojskiem. Andrzej Duda dokonał przeglądu wojska na Placu Piłsudskiego.
Na uroczystości są m.in. szef MON Tomasz Siemoniak, premier Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz przedstawiciele wojska, środowisk kombatanckich i duchowieństwa.
15:35
Andrzej Duda wyruszył na Plac Piłsudskiego gdzie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP, a potem w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej. Złoży też wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Na pl. Piłsudskiego zaplanowano również wystąpienie Andrzeja Dudy.
15:05
Para prezydencka dotarła do Pałacu. Tam powitał ich Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta. Na Andrzeja i Agatę Dudów oczekiwała też orkiestra wojskowa z Siedlec oraz kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.
14:55
Za chwilę para prezydencka uda się do Pałacu Prezydenckiego. Tam uroczyście powita ich szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. W pałacowej kaplicy prezydent złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
14:40
Wciąż trwają uroczystości na Zamku Królewskim. Tłumy zebrane na Krakowskim Przedmieściu skandują "Andrzej Duda, Andrzej Duda" i czekają, aż prezydent wyruszy z Zamku do Pałacu Prezydenckiego.
14:15
Premier Ewa Kopacz i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz złożyli życzenia Andrzejowi Dudzie z okazji objęcia urzędu.
14:10
Prezydent zaznaczył, że "dzisiaj nie ma poczucia, żeby zasłużył na te ordery", ale zrobi wszystko, by pod koniec jego prezydentury Polacy uznali, że jest ich godny.
14:05
- To wielka dla mnie chwila, wielkiego zaszczytu. Oto stałem się kawalerem dwóch największych w Polsce orderów. Orderów o wielkiej tradycji niepodległej Polski - powiedział po odebraniu orderów prezydent Andrzej Duda.
14:00
Rozpoczęły się uroczystości na Zamku Królewskim. Goście odśpiewali hymn Polski.
13:15
Po zakończeniu mszy św. para prezydencka wyszła z warszawskiej archikatedry i wyruszyła Krakowskim Przedmieściem w stronę Zamku Królewskiego. Ich drodze towarzyszą tłumy sympatyków skandujących "Andrzej Duda, Andrzej Duda".
Na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski
13:05
Andrzej Duda razem z małżonką po mszy św. złożył kwiaty w krypcie archikatedry na grobach prezydenta Warszawy Gabriela Narutowicza, prymasa Józefa Glempa, prezydenta Ignacego Mościckiego oraz przez tablicą upamiętniającą prezydenta Warszawy Stanisława Wojciechowskiego. Para prezydencka złożyła kwiaty także w nawie z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego.
12:35
Podczas homilii prymas Polski zwrócił uwagę na to, że troska o dobro wspólne "domaga się również szczególnej troski o rodzinę".
12:20
Homilię zaczął wygłaszać prymas Polski Wojciech Polak. - Troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, bezpieczeństwa i stabilności. Nie wolno ich narażać przez nieprzemyślane działania i uleganie pokusie postępowania w sposób niegodny - mówił.
12:10
- Panie Prezydencie, modlimy się dzisiaj także o to, abyś - przy podejmowaniu decyzji – patrzył w przyszłość, kierując się radą, która jest zgodna z tradycją przodków i naturą Rzeczypospolitej - zwrócił się do Andrzeja Dudy przewodniczący KEP abp Gądecki.
11:50
Rozpoczęła się msza św. inaugurująca prezydenturę Andrzeja Dudy. Mszy przewodniczy abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi prymas Polski Wojciech Polak.
Na wstępie mszy abp Gądecki powiedział, by "kierować teraz nasze myśli ku Bogu", prosząc go o błogosławieństwo dla prezydenta. - Aby mógł on jak najowocniej w obszarze swoich specyficznych zadań, angażować się ze wszystkich swoich sił w poszukiwanie i urzeczywistnianie tego, co służy dobremu funkcjonowaniu całej wspólnoty obywatelskiej naszej ojczyzny - mówił arcybiskup.
11:30
Para prezydencka opuściła budynek Sejmu i o godz. 11.50 weźmie udział w mszy świętej inaugurującej prezydenturę Andrzeja Dudy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi prymas Polski, Wojciech Polak.
11:10
Byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski komentowali pierwsze wystąpienie Andrzeja Dudy.
Według Lecha Wałęsy, należy poczekać na czyny nowego prezydenta, choć "w słowie nie jest zły". - Dobrze mówił, choć parę rzeczy trzeba było wyżej, niżej, a tego nie było - ocenił Wałęsa.
Z kolei Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że niektóre z obietnic nowego prezydenta "są interesujące", zwłaszcza te dotyczące kultury i sytuacji Polaków za granicą. Powiedział też, że dobrze życzy nowemu prezydentowi. - Przede wszystkim dobrze mu życzę, bo chciałbym, by prezydentura, która w Polsce pochodzi z wyborów powszechnych, była dobra i szanowana przez ludzi - stwierdził. Były prezydent zadeklarował też chęć pomocy Dudzie. - Jestem jedynym zwierzęciem w Polsce, które było dwa razy prezydentem - dodał.
10:50
Po spotkaniu z Konwentami Seniorów, nowy prezydent udał się na spotkanie z prezydium Sejmu. "Właśnie skończyło się spotkanie Prezydiów Sejmu z Prezydentem Dudą. Udział w nim wzięła również Premier Kopacz. Dużo dobrych słów" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Cezary Tomczyk.
10:40
Andrzej Duda spotkał się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Wcześniej para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie spotkali się z Bronisławem i Anną Komorowskimi w hallu głównym Sejmu.
10:36
Prezydent Bronisław Komorowski został zapytany o wystąpienie Andrzeja Dudy. - Dziś jest dzień prezydenta Andrzeja Dudy. Politycy, a zwłaszcza byli prezydenci powinni się powstrzymać od komentarzy - odpowiedział były prezydent.
10:35
Po zamknięciu posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, prezydent Andrzej Duda razem z marszałkami Sejmu i Senatu złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji i wicemarszałkowi Senatu VI kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
10:28
Jagna Marczułajtis-Walczak, sekretarz Zgromadzenia Narodowego, odczytała protokół. Po odczytaniu marszałek Sejmu zamknęła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.
10:26
- Andrzej Duda obejmuje dzisiaj urząd Prezydenta RP i wierzę, że się uda - powiedział na koniec wystąpienia nowy prezydent.
10:24
Prezydent mówił podczas orędzia także o polityce historycznej. Podkreślił, że będzie ona ważna podczas jego prezydentury.
10:22
- To wielkie zadanie - wzmocnienie polskiej gospodarki, pomoc polskim przedsiębiorcom. By w Polsce biznes miał większą wolność. To oni mają budować miejsca pracy, to właśnie mała i średnia przedsiębiorczość jest naszym największym skarbem - powiedział prezydent.
10:18
- Polityka zagraniczna to nie tylko ta wielka, ta w skali europejskiej czy światowej. To też polityka wobec naszych rodaków rozsianych po całym świecie. Oni potrzebują kontaktów z ojczyzną. Dlatego moją decyzją, powstanie w Kancelarii Prezydenta konsultant ds. Polonii - zapowiedział prezydent. - Wśród naszych rodaków są też Ci, którzy pozostali na Wschodzie. Oni chcą wrócić. Trzeba ich wspierać, by mogli krzewić polską kulturę. Ta pomoc jest bardzo potrzebna - dodał.
- Dzisiaj największym problemem Polski są wyjeżdżający z kraju młodzi ludzie. Trzeba podtrzymywać łączność z młodymi, którzy myślą o powrocie do kraju. Musimy o nich dbać, należy wzmacniać polskie placówki dyplomatyczne - mówił Andrzej Duda.
10:15
"Polityka zagraniczna nie potrzebuje rewolucji, ale wymaga korekty. Konieczna jest też budowa silnej i dobrze wyposażonej armii"
10:13
- Proszę o wzajemny szacunek, proszę o szacunek siebie nawzajem. Mówię to w szczególności do polskich polityków, mówię to też do siebie. Szacunek musi być podstawą wspólnoty. Tylko jako wspólnota możemy naprawić Polskę - powiedział podczas orędzia prezydent.
- Należy naprawić służbę zdrowia, pomóc dzieciom, to oni potrzebują pomocy. Musimy wyciągnąć rękę do młodzieży, musimy zacząć naprawiać Rzeczpospolitą. Wierzę w to głęboko, że są wśród nas tacy którzy taką wolę mają, którzy słuchają obywateli. Wierzę w dobre współdziałanie z Sejmem i Senatem oraz z Parlamentem Europejskim. Wierzę w to, że będziemy razem służyli ojczyźnie - mówił Andrzej Duda.
10:11
- Drodzy rodacy! Chciałbym z tego miejsca powiedzieć jedno. Dziękując za wybór: Zrobię wszystko, by nie zawieść waszych oczekiwań. Dotrzymam swoich obietnic. Jestem człowiekiem niezłomnym, jestem człowiekiem wiary. Wierzę, że można tego dokonać - mówił. Andrzej Duda podkreślił, że nie zapomniał o projektach obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku.
- Polacy mówili mi o swoich troskach, problemach. Ja im odpowiadałem i uczyłem się przy nich, tego, czego potrzebuje dzisiaj Polska. I chciałem dzisiaj bardzo mocno powiedzieć, jednym z podstawowych oczekiwań jest odbudowanie wspólnie. Ludzie marzą, by powstała taka wspólnota, jaka powstała w latach 80' - mówił prezydent.
10:09
- Dziękuję moim poprzednikom, prezydentom wybranym przez naród w demokratycznych wyborach. W szczególności chciałem podziękować Lechowi Kaczyńskiemu. Państwo może pamiętacie, że na pierwszej konwencji, gdy zaczynała się kampania wyborcza mówiłem, że zaprowadziła mnie do niego droga mojego wychowania. Wtedy obok niego dojrzewałem do polityki rozumianej jako troska o dobro wspólne, która broni słabszych. Droga która wtedy się rozpoczęła doprowadziła mnie tutaj, do urzędu prezydenta - mówił prezydent Andrzej Duda.
10:07
- Jestem niezwykle wzruszony. Dziękuję bardzo. Szanowni panowie prezydenci, szanowne panie i panowie marszałkowie Sejmu i Senatu, wysokie Zgromadzenie Narodowe, Rado Ministrów, eminencje, ekscelencje, dostojni goście. Dziękuję, że jesteście państwo tu ze mną na tej sali, dziękuję że jesteście świadkami mojej prezydenckiej przysięgi. To dla mnie ogromnie ważne. Dziękuję także moim rodakom, także tym daleko, którzy łączą się z nami za pośrednictwem mediów. Dziękuję mojej rodzinie, wszystkim tym, którzy dobrze mi życzyli. Dziękuję wszystkim Polkom i Polakom - tymi słowami Andrzej Duda rozpoczął swoje pierwsze orędzie.
10:05
Andrzej Duda oficjalnie objął urząd prezydenta Polski. Złożył wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgę o następującej treści:
"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem".
Andrzej Duda zakończył przysięgę słowami: "Tak mi dopomóż Bóg"
10:00
Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odegrano hymn Polski.
- Bardzo gorąco chcę przywitać prezydenta elekta Andrzeja Dudę wraz z małżonką, a także prezydenta Bronisława Komorowskiego z małżonką - rozpoczęła marszałek Sejmu.
9:55
Andrzej Duda wraz z małżonką dotarł do Sejmu na posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Prezydent elekt został powitany przez marszałków Sejmu i Senatu: Małgorzatę Kidawę-Błońską i Bogdana Borusewicza.
9:50
W Sejmie pojawili się Bronisław i Anna Komorowscy.
Wałęsa: Jak Duda dostanie pomidorem czy jajem, przestanie jeździć po Polsce
Prezydent Andrzej Duda planuje objazd po Polsce. – Jakiś czas to mu się uda jeździć, ale bardzo szybko wielu ludzi będzie niezadowolonych i z jego pracy – tak jego plany skomentował w TVP Info były prezydent Lech Wałęsa.
Duda wyrusza w podróż po Polsce już w sobotę. Na początku odwiedzi mieszkańców województw lubelskiego i świętokrzyskiego. - Oberwie, jak wszyscy obrywaliśmy. Ja też. I to go zniechęci i nakłoni do pracy, a nie „publicystyki” – mówił Wałęsa. – Parę razy pojedzie, ale dostanie pomidorem czy jajem prędzej czy później i przestanie jeździć – dodał.
9:49
Beata Szydło powiedziała w "Salonie politycznym Trójki", że Andrzej Duda jest tą osobą, która może rozpocząć proces budowania wspólnoty ponad podziałami politycznymi. Beata Szydło powiedziała też, że apel premier Ewy Kopacz do nowego prezydenta o zwołanie Rady Gabinetowej był nietrafiony. Jej zdaniem "Kopacz powinna spokojnie próbować współpracować, a nie wykorzystywać takie momentów do kampanii wyborczej".
Prezydent na Facebooku o 19.30
Andrzej Duda będzie pierwszym politykiem w Polsce, który wykorzysta Facebook Live. W dniu zaprzysiężenia, w czwartek 6 sierpnia o godz. 19.30, Andrzej Duda dzięki tej usłudze będzie mógł spotkać się z Polakami w internecie za pośrednictwem transmisji na żywo.
9:00
Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, powiedział w radiowej Jedynce, że liczy na to, iż Andrzej Duda jako prezydent będzie "łączył, a nie dzielił". Senator z PO radził też nowej głowie państwa, by "dbał także o tych, którzy mają inne podejście do funkcji państwa i inne poglądy".
8:40
Według "Sueddeutsche Zeitung", niemieckiego dziennika, misją nowego prezydenta będzie pomoc Prawu i Sprawiedliwości w zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. Komentator gazety w dniu zaprzysiężenia prezydenta ostrzega przed "możliwym pogorszeniem relacji polsko-niemieckich". Wskazuje też, że mogą popsuć się również relacje Polski z resztą Europy.
Duda napisał list do "Gazety Wyborczej" i "Gazety Polskiej"
"Będę prezydentem dialogu i porozumienia, a celem mojej prezydentury będzie praca na rzecz odbudowy wspólnoty Polaków" - napisał w liście do czytelników "Gazety Wyborczej" Andrzej Duda. Podobną korespondencję wystosował też do czytelników "Gazety Polskiej".
Prezydent elekt napisał w liście, że polityczne spory "nie mogą wzmacniać istniejących podziałów społecznych, ani działać destrukcyjnie na instytucje państwa". "Szczególnie liczę na pomoc Waszego środowiska w osiągnięciu tego zamierzenia. Rozwarstwienie społeczeństwa gwałtownie pogłębiło się w ostatnich latach, dlatego polityka, którą będę prowadzić, będzie opierać się o zasadę zrównoważonego rozwoju" - czytamy.
Andrzej Duda zapewnił też, że jego prezydentura będzie aktywna i otwarta na inicjatywy obywateli. Podkreślił również, że jest zwolennikiem "otwarcia debaty nad nową konstytucją".
Podobny list prezydent elekt wystosował do czytelników "Gazety Polskiej", w którym również wyraził nadzieję, że środowisko pisma pomoże mu w pracy "na rzecz odbudowy wspólnoty Polaków".
Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Co chcemy usłyszeć z ust nowego prezydenta?
Z okazji zaprzysiężenia prezydenta sprawdziliśmy, co od nowej głowy państwa podczas orędzia chcieliby usłyszeć polscy politycy i eksperci. Ponadto swoje oczekiwania wobec Andrzeja Dudy przedstawiają redaktor naczelny WPROST Tomasz Wróblewski oraz jego zastępcy Mariusz Staniszewski i Jacek Pochłopień.
Andrzej Duda złoży przysięgę o godzinie 10 przed Zgromadzeniem Narodowym. Wygłosi również pierwsze orędzie. Po zaprzysiężeniu spotka się w pokoju sejmowym nr 39 wraz z małżonką z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Potem nastąpi pożegnanie Bronisława Komorowskiego w holu głównym Sejmu. Duda złoży następnie kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej oraz przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Potem spotka się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu, przejdzie do gabinetu prezydenta w korytarzu marszałkowskim w Sejmie, a następnie opuści parlament.
O godz. 11.50 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się msza święta z udziałem prezydenta, której przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Prezydent złoży po mszy kwiaty a grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa oraz w nawie z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego.
O 13.30 zaczną się uroczystości w Zamku Królewskim, gdzie najpierw prezydentowi zostaną przekazane odznaki. Parę prezydencką w Pałacu Prezydenckim ok. 15 uroczyście powita szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. W pałacowej kaplicy prezydent złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Następnie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP, a potem w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej. Złoży też wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na koniec prezydent wróci do Pałacu (prawdopodobnie na piechotę), gdzie zaplanowane jest jego kolejne wystąpienie.
Wprost, TVN Warszawa, "Gazeta Wyborcza", TVN24, "Sueddeutsche Zeitung"Galeria:
Zaprzysiężenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.Galeria:
Msza Święta w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP Andrzeja Dudy.Galeria:
Przejęcie przez prezydenta RP zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi
Andrzej Duda rozpoczął przemówienie przed Pałacem Prezydenckim od podziękowań dla licznie przybyłych obywateli. Wyraził przekonanie, iż "powoli tracimy nasz kraj, kiedy znikają kolejne instytucje, szkoły, domy kultury". - Mam świadomość tego, że jeśli się nie sprawdzę, to będę prezydentem przez pięć lat i odejdę w poczuciu wstydu. Ale do tej pory zawsze mi się udawało - powiedział Duda.
16:20
Andrzej Duda pieszo udaje się do Pałacu Prezydenckiego. Po drodze wita się z warszawiakami. "Witaj w domu" - krzyczą sympatycy prezydenta.
16:05
- To wyjątkowa dla mnie chwila. Nie tylko dlatego, że jako prezydent RP, który dziś ma swoją inaugurację, objąłem przed momentem zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. To ważna dla mnie data także osobiście. To 101. rocznica wymarszu z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej - mówił w trakcie przemówienia Andrzej Duda.
Prezydent stwierdził także, iż to Polska powinna mieć jak najsilniejszą samodzielną armię. Odnosząc się do słów Tomasza Siemoniaka podkreślił, że będzie dążył do modernizacji wojska. - Będę z panem w tym zakresie współpracować. Nie mam co do tego wątpliwości. Jestem przekonany, że polska armia zostania dozbrojona w zgodzie i szybko - zadeklarował.
15:53
Prezydent Andrzej Duda oficjalnie przejął zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Złożył również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
15:48
Tomasz Siemoniak podkreślił, iż jest to "wyjątkowy moment dla polskiego wojska". Dodał, iż bezpieczeństwo Polaków jest sprawą fundamentalną, wartą współdziałania. - W imieniu rządu i swoim własnym chciałbym zadeklarować gotowość współpracy z prezydentem w dziedzinie polskiego bezpieczeństwa - podkreślił. Do Andrzeja Dudy zwrócił się również o wsparcie w dalszej modernizacji wojska i poprawę warunków służby żołnierzy.
15:45
Rozpoczęła się ceremonia przejęcia zwierzchnictwa nad wojskiem. Andrzej Duda dokonał przeglądu wojska na Placu Piłsudskiego.
Na uroczystości są m.in. szef MON Tomasz Siemoniak, premier Ewa Kopacz, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz przedstawiciele wojska, środowisk kombatanckich i duchowieństwa.
15:35
Andrzej Duda wyruszył na Plac Piłsudskiego gdzie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP, a potem w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej. Złoży też wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Na pl. Piłsudskiego zaplanowano również wystąpienie Andrzeja Dudy.
15:05
Para prezydencka dotarła do Pałacu. Tam powitał ich Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta. Na Andrzeja i Agatę Dudów oczekiwała też orkiestra wojskowa z Siedlec oraz kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.
14:55
Za chwilę para prezydencka uda się do Pałacu Prezydenckiego. Tam uroczyście powita ich szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. W pałacowej kaplicy prezydent złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
14:40
Wciąż trwają uroczystości na Zamku Królewskim. Tłumy zebrane na Krakowskim Przedmieściu skandują "Andrzej Duda, Andrzej Duda" i czekają, aż prezydent wyruszy z Zamku do Pałacu Prezydenckiego.
14:15
Premier Ewa Kopacz i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz złożyli życzenia Andrzejowi Dudzie z okazji objęcia urzędu.
14:10
Prezydent zaznaczył, że "dzisiaj nie ma poczucia, żeby zasłużył na te ordery", ale zrobi wszystko, by pod koniec jego prezydentury Polacy uznali, że jest ich godny.
14:05
- To wielka dla mnie chwila, wielkiego zaszczytu. Oto stałem się kawalerem dwóch największych w Polsce orderów. Orderów o wielkiej tradycji niepodległej Polski - powiedział po odebraniu orderów prezydent Andrzej Duda.
14:00
Rozpoczęły się uroczystości na Zamku Królewskim. Goście odśpiewali hymn Polski.
13:15
Po zakończeniu mszy św. para prezydencka wyszła z warszawskiej archikatedry i wyruszyła Krakowskim Przedmieściem w stronę Zamku Królewskiego. Ich drodze towarzyszą tłumy sympatyków skandujących "Andrzej Duda, Andrzej Duda".
Na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi odznak Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski
13:05
Andrzej Duda razem z małżonką po mszy św. złożył kwiaty w krypcie archikatedry na grobach prezydenta Warszawy Gabriela Narutowicza, prymasa Józefa Glempa, prezydenta Ignacego Mościckiego oraz przez tablicą upamiętniającą prezydenta Warszawy Stanisława Wojciechowskiego. Para prezydencka złożyła kwiaty także w nawie z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego.
12:35
Podczas homilii prymas Polski zwrócił uwagę na to, że troska o dobro wspólne "domaga się również szczególnej troski o rodzinę".
12:20
Homilię zaczął wygłaszać prymas Polski Wojciech Polak. - Troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, bezpieczeństwa i stabilności. Nie wolno ich narażać przez nieprzemyślane działania i uleganie pokusie postępowania w sposób niegodny - mówił.
12:10
- Panie Prezydencie, modlimy się dzisiaj także o to, abyś - przy podejmowaniu decyzji – patrzył w przyszłość, kierując się radą, która jest zgodna z tradycją przodków i naturą Rzeczypospolitej - zwrócił się do Andrzeja Dudy przewodniczący KEP abp Gądecki.
11:50
Rozpoczęła się msza św. inaugurująca prezydenturę Andrzeja Dudy. Mszy przewodniczy abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi prymas Polski Wojciech Polak.
Na wstępie mszy abp Gądecki powiedział, by "kierować teraz nasze myśli ku Bogu", prosząc go o błogosławieństwo dla prezydenta. - Aby mógł on jak najowocniej w obszarze swoich specyficznych zadań, angażować się ze wszystkich swoich sił w poszukiwanie i urzeczywistnianie tego, co służy dobremu funkcjonowaniu całej wspólnoty obywatelskiej naszej ojczyzny - mówił arcybiskup.
11:30
Para prezydencka opuściła budynek Sejmu i o godz. 11.50 weźmie udział w mszy świętej inaugurującej prezydenturę Andrzeja Dudy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Mszy będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, homilię wygłosi prymas Polski, Wojciech Polak.
11:10
Byli prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski komentowali pierwsze wystąpienie Andrzeja Dudy.
Według Lecha Wałęsy, należy poczekać na czyny nowego prezydenta, choć "w słowie nie jest zły". - Dobrze mówił, choć parę rzeczy trzeba było wyżej, niżej, a tego nie było - ocenił Wałęsa.
Z kolei Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że niektóre z obietnic nowego prezydenta "są interesujące", zwłaszcza te dotyczące kultury i sytuacji Polaków za granicą. Powiedział też, że dobrze życzy nowemu prezydentowi. - Przede wszystkim dobrze mu życzę, bo chciałbym, by prezydentura, która w Polsce pochodzi z wyborów powszechnych, była dobra i szanowana przez ludzi - stwierdził. Były prezydent zadeklarował też chęć pomocy Dudzie. - Jestem jedynym zwierzęciem w Polsce, które było dwa razy prezydentem - dodał.
10:50
Po spotkaniu z Konwentami Seniorów, nowy prezydent udał się na spotkanie z prezydium Sejmu. "Właśnie skończyło się spotkanie Prezydiów Sejmu z Prezydentem Dudą. Udział w nim wzięła również Premier Kopacz. Dużo dobrych słów" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Cezary Tomczyk.
10:40
Andrzej Duda spotkał się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Wcześniej para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie spotkali się z Bronisławem i Anną Komorowskimi w hallu głównym Sejmu.
10:36
Prezydent Bronisław Komorowski został zapytany o wystąpienie Andrzeja Dudy. - Dziś jest dzień prezydenta Andrzeja Dudy. Politycy, a zwłaszcza byli prezydenci powinni się powstrzymać od komentarzy - odpowiedział były prezydent.
10:35
Po zamknięciu posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, prezydent Andrzej Duda razem z marszałkami Sejmu i Senatu złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji i wicemarszałkowi Senatu VI kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
10:28
Jagna Marczułajtis-Walczak, sekretarz Zgromadzenia Narodowego, odczytała protokół. Po odczytaniu marszałek Sejmu zamknęła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.
10:26
- Andrzej Duda obejmuje dzisiaj urząd Prezydenta RP i wierzę, że się uda - powiedział na koniec wystąpienia nowy prezydent.
10:24
Prezydent mówił podczas orędzia także o polityce historycznej. Podkreślił, że będzie ona ważna podczas jego prezydentury.
10:22
- To wielkie zadanie - wzmocnienie polskiej gospodarki, pomoc polskim przedsiębiorcom. By w Polsce biznes miał większą wolność. To oni mają budować miejsca pracy, to właśnie mała i średnia przedsiębiorczość jest naszym największym skarbem - powiedział prezydent.
10:18
- Polityka zagraniczna to nie tylko ta wielka, ta w skali europejskiej czy światowej. To też polityka wobec naszych rodaków rozsianych po całym świecie. Oni potrzebują kontaktów z ojczyzną. Dlatego moją decyzją, powstanie w Kancelarii Prezydenta konsultant ds. Polonii - zapowiedział prezydent. - Wśród naszych rodaków są też Ci, którzy pozostali na Wschodzie. Oni chcą wrócić. Trzeba ich wspierać, by mogli krzewić polską kulturę. Ta pomoc jest bardzo potrzebna - dodał.
- Dzisiaj największym problemem Polski są wyjeżdżający z kraju młodzi ludzie. Trzeba podtrzymywać łączność z młodymi, którzy myślą o powrocie do kraju. Musimy o nich dbać, należy wzmacniać polskie placówki dyplomatyczne - mówił Andrzej Duda.
10:15
"Polityka zagraniczna nie potrzebuje rewolucji, ale wymaga korekty. Konieczna jest też budowa silnej i dobrze wyposażonej armii"
10:13
- Proszę o wzajemny szacunek, proszę o szacunek siebie nawzajem. Mówię to w szczególności do polskich polityków, mówię to też do siebie. Szacunek musi być podstawą wspólnoty. Tylko jako wspólnota możemy naprawić Polskę - powiedział podczas orędzia prezydent.
- Należy naprawić służbę zdrowia, pomóc dzieciom, to oni potrzebują pomocy. Musimy wyciągnąć rękę do młodzieży, musimy zacząć naprawiać Rzeczpospolitą. Wierzę w to głęboko, że są wśród nas tacy którzy taką wolę mają, którzy słuchają obywateli. Wierzę w dobre współdziałanie z Sejmem i Senatem oraz z Parlamentem Europejskim. Wierzę w to, że będziemy razem służyli ojczyźnie - mówił Andrzej Duda.
10:11
- Drodzy rodacy! Chciałbym z tego miejsca powiedzieć jedno. Dziękując za wybór: Zrobię wszystko, by nie zawieść waszych oczekiwań. Dotrzymam swoich obietnic. Jestem człowiekiem niezłomnym, jestem człowiekiem wiary. Wierzę, że można tego dokonać - mówił. Andrzej Duda podkreślił, że nie zapomniał o projektach obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku.
- Polacy mówili mi o swoich troskach, problemach. Ja im odpowiadałem i uczyłem się przy nich, tego, czego potrzebuje dzisiaj Polska. I chciałem dzisiaj bardzo mocno powiedzieć, jednym z podstawowych oczekiwań jest odbudowanie wspólnie. Ludzie marzą, by powstała taka wspólnota, jaka powstała w latach 80' - mówił prezydent.
10:09
- Dziękuję moim poprzednikom, prezydentom wybranym przez naród w demokratycznych wyborach. W szczególności chciałem podziękować Lechowi Kaczyńskiemu. Państwo może pamiętacie, że na pierwszej konwencji, gdy zaczynała się kampania wyborcza mówiłem, że zaprowadziła mnie do niego droga mojego wychowania. Wtedy obok niego dojrzewałem do polityki rozumianej jako troska o dobro wspólne, która broni słabszych. Droga która wtedy się rozpoczęła doprowadziła mnie tutaj, do urzędu prezydenta - mówił prezydent Andrzej Duda.
10:07
- Jestem niezwykle wzruszony. Dziękuję bardzo. Szanowni panowie prezydenci, szanowne panie i panowie marszałkowie Sejmu i Senatu, wysokie Zgromadzenie Narodowe, Rado Ministrów, eminencje, ekscelencje, dostojni goście. Dziękuję, że jesteście państwo tu ze mną na tej sali, dziękuję że jesteście świadkami mojej prezydenckiej przysięgi. To dla mnie ogromnie ważne. Dziękuję także moim rodakom, także tym daleko, którzy łączą się z nami za pośrednictwem mediów. Dziękuję mojej rodzinie, wszystkim tym, którzy dobrze mi życzyli. Dziękuję wszystkim Polkom i Polakom - tymi słowami Andrzej Duda rozpoczął swoje pierwsze orędzie.
10:05
Andrzej Duda oficjalnie objął urząd prezydenta Polski. Złożył wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgę o następującej treści:
"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem".
Andrzej Duda zakończył przysięgę słowami: "Tak mi dopomóż Bóg"
10:00
Małgorzata Kidawa-Błońska otworzyła uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odegrano hymn Polski.
- Bardzo gorąco chcę przywitać prezydenta elekta Andrzeja Dudę wraz z małżonką, a także prezydenta Bronisława Komorowskiego z małżonką - rozpoczęła marszałek Sejmu.
9:55
Andrzej Duda wraz z małżonką dotarł do Sejmu na posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Prezydent elekt został powitany przez marszałków Sejmu i Senatu: Małgorzatę Kidawę-Błońską i Bogdana Borusewicza.
9:50
W Sejmie pojawili się Bronisław i Anna Komorowscy.
Wałęsa: Jak Duda dostanie pomidorem czy jajem, przestanie jeździć po Polsce
Prezydent Andrzej Duda planuje objazd po Polsce. – Jakiś czas to mu się uda jeździć, ale bardzo szybko wielu ludzi będzie niezadowolonych i z jego pracy – tak jego plany skomentował w TVP Info były prezydent Lech Wałęsa.
Duda wyrusza w podróż po Polsce już w sobotę. Na początku odwiedzi mieszkańców województw lubelskiego i świętokrzyskiego. - Oberwie, jak wszyscy obrywaliśmy. Ja też. I to go zniechęci i nakłoni do pracy, a nie „publicystyki” – mówił Wałęsa. – Parę razy pojedzie, ale dostanie pomidorem czy jajem prędzej czy później i przestanie jeździć – dodał.
9:49
Beata Szydło powiedziała w "Salonie politycznym Trójki", że Andrzej Duda jest tą osobą, która może rozpocząć proces budowania wspólnoty ponad podziałami politycznymi. Beata Szydło powiedziała też, że apel premier Ewy Kopacz do nowego prezydenta o zwołanie Rady Gabinetowej był nietrafiony. Jej zdaniem "Kopacz powinna spokojnie próbować współpracować, a nie wykorzystywać takie momentów do kampanii wyborczej".
Prezydent na Facebooku o 19.30
Andrzej Duda będzie pierwszym politykiem w Polsce, który wykorzysta Facebook Live. W dniu zaprzysiężenia, w czwartek 6 sierpnia o godz. 19.30, Andrzej Duda dzięki tej usłudze będzie mógł spotkać się z Polakami w internecie za pośrednictwem transmisji na żywo.
9:00
Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, powiedział w radiowej Jedynce, że liczy na to, iż Andrzej Duda jako prezydent będzie "łączył, a nie dzielił". Senator z PO radził też nowej głowie państwa, by "dbał także o tych, którzy mają inne podejście do funkcji państwa i inne poglądy".
8:40
Według "Sueddeutsche Zeitung", niemieckiego dziennika, misją nowego prezydenta będzie pomoc Prawu i Sprawiedliwości w zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. Komentator gazety w dniu zaprzysiężenia prezydenta ostrzega przed "możliwym pogorszeniem relacji polsko-niemieckich". Wskazuje też, że mogą popsuć się również relacje Polski z resztą Europy.
Duda napisał list do "Gazety Wyborczej" i "Gazety Polskiej"
"Będę prezydentem dialogu i porozumienia, a celem mojej prezydentury będzie praca na rzecz odbudowy wspólnoty Polaków" - napisał w liście do czytelników "Gazety Wyborczej" Andrzej Duda. Podobną korespondencję wystosował też do czytelników "Gazety Polskiej".
Prezydent elekt napisał w liście, że polityczne spory "nie mogą wzmacniać istniejących podziałów społecznych, ani działać destrukcyjnie na instytucje państwa". "Szczególnie liczę na pomoc Waszego środowiska w osiągnięciu tego zamierzenia. Rozwarstwienie społeczeństwa gwałtownie pogłębiło się w ostatnich latach, dlatego polityka, którą będę prowadzić, będzie opierać się o zasadę zrównoważonego rozwoju" - czytamy.
Andrzej Duda zapewnił też, że jego prezydentura będzie aktywna i otwarta na inicjatywy obywateli. Podkreślił również, że jest zwolennikiem "otwarcia debaty nad nową konstytucją".
Podobny list prezydent elekt wystosował do czytelników "Gazety Polskiej", w którym również wyraził nadzieję, że środowisko pisma pomoże mu w pracy "na rzecz odbudowy wspólnoty Polaków".
Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Co chcemy usłyszeć z ust nowego prezydenta?
Z okazji zaprzysiężenia prezydenta sprawdziliśmy, co od nowej głowy państwa podczas orędzia chcieliby usłyszeć polscy politycy i eksperci. Ponadto swoje oczekiwania wobec Andrzeja Dudy przedstawiają redaktor naczelny WPROST Tomasz Wróblewski oraz jego zastępcy Mariusz Staniszewski i Jacek Pochłopień.
- Oczekiwania Tomasza Wróblewskiego w kwestii polityki zagranicznej
- Czego po Dudzie spodziewa się Mariusz Staniszewski w sprawach polityki krajowej
- Gospodarcza szansa prezydenta Dudy - tekst Jacka Pochłopienia
- Czego w kwestiach społecznych spodziewa się po Dudzie Bartosz Marczuk
- Komentarze polityków
- Komentarze ekspertów
Andrzej Duda złoży przysięgę o godzinie 10 przed Zgromadzeniem Narodowym. Wygłosi również pierwsze orędzie. Po zaprzysiężeniu spotka się w pokoju sejmowym nr 39 wraz z małżonką z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Potem nastąpi pożegnanie Bronisława Komorowskiego w holu głównym Sejmu. Duda złoży następnie kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej oraz przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Potem spotka się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu, przejdzie do gabinetu prezydenta w korytarzu marszałkowskim w Sejmie, a następnie opuści parlament.
O godz. 11.50 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się msza święta z udziałem prezydenta, której przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Prezydent złoży po mszy kwiaty a grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa oraz w nawie z sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego.
O 13.30 zaczną się uroczystości w Zamku Królewskim, gdzie najpierw prezydentowi zostaną przekazane odznaki. Parę prezydencką w Pałacu Prezydenckim ok. 15 uroczyście powita szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. W pałacowej kaplicy prezydent złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Następnie przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP, a potem w asyście szefa Sztabu Generalnego WP złoży kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisze się do księgi pamiątkowej. Złoży też wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na koniec prezydent wróci do Pałacu (prawdopodobnie na piechotę), gdzie zaplanowane jest jego kolejne wystąpienie.
Wprost, TVN Warszawa, "Gazeta Wyborcza", TVN24, "Sueddeutsche Zeitung"Galeria:
Zaprzysiężenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.Galeria:
Msza Święta w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP Andrzeja Dudy.Galeria:
Przejęcie przez prezydenta RP zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi