Mimo rozpoczynającego się września dziecko wcale nie musi iść do szkoły. Obowiązek szkolny nie oznacza przymusu korzystania z usług tej instytucji. Dziecko można uczyć w domu albo w dowolnym miejscu. Obowiązkowe jest jedynie coroczne zaliczanie podstawy programowej. Na szkołę nikt nie jest skazany. Jednak ten, kto się na nią decyduje, zaczyna z nią przygodę, gdy dziecko ma cztery lata, a kończy, gdy staje się pełnoletnie. Obowiązek szkolny trwa do 18. roku życia. Przyjrzyjmy się tym latom po kolei.
4-LATEK. Gminy muszą zapewnić czterolatkom miejsca w przedszkolach (minimum 5 godzin dziennie), każde dziecko w tym wieku ma prawo być do nich przyjęte i objęte nauką.
5-LATEK. Szkoła już go widzi i upomni się o niego, pytając, czy realizuje obowiązek przedszkolny (zerówkę). Twórcy akcji „Ratuj Maluchy” zwracają uwagę, że 5-latek nie musi realizować tego obowiązku w oddziale szkolnym – może w dotychczasowym przedszkolu. Z obowiązku przedszkolnego 5-latka nie można zwolnić, nawet jeśli się nie zamierza wysłać go do szkoły w wieku sześciu lat.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.