17:35
W Sejmie rozpoczęły się pytania. Kończymy relację. Dziękujemy czytelnikom za wybranie naszego portalu do jej śledzenia.
17:34
- Nie wiem dlaczego polski rząd nie chce ujawnić Polakom, ilu imigrantów trafi do naszego kraju. Wiem, że już są w tym kierunku podjęte kroki - tłumaczy.
17:31
Głos zabiera poseł Tomasz Górski. - Wysłuchaliśmy sprawozdania minister, w którym dowiedzieliśmy się, że polskie granice są bezpieczne. Są bezpieczne, bo te osoby nie chcą przyjeżdżać do Polski - mówi. - Oni się nie chcą asymilować. Oni mają swoją własną religię, szanuje to, ale to są osoby, które niekoniecznie muszą zgadzać się z naszymi zasadami i szanować naszej religii. Nie możemy się godzić na przywiezienie do Polski nielegalnych imigrantów. To są młodzi ludzie, którzy w sposób wyspecjalizowany przepływają przez morze - uważa.
17:29
- My nie możemy być bierni. Frontex przeżywa kryzys, nie spełnia swojej roli. Musi mieć swój drugi komponent dotyczący imigracji i ludzi, którzy stali się uchodźcami - mówi Kalisz.
17:27
- Z danych ONZ wynika, że w Syrii wyemigruje około 10 mln ludzi. Wojna w Syrii to nie jest wojna Syryjczyków. To nie jest wina tych ludzi, że przez błędy m.in. Amerykanów mają teraz tam dżihad - ocenia Kalisz.
17:24
- Przykro mi, że w wypowiedziach, które tutaj słyszałem, brakuje empatii. Przykro mi, że w ten sposób debatujemy - mówi Ryszard Kalisz. - UE przeżywa jeden z największych kryzysów w swojej historii. Zabrakło wizjonerów. Dzisiaj zmierza się z wręcz nierozwiązalnym problemem. Być może rzeczywiście nie wszystko się uda, ale powinniśmy przyjmować uchodźców. Od tego jest straż graniczna, żeby oddzielić imigrantów ekonomicznych od tych, którzy potrzebują pomocy i ochrony - mówi Kalisz.
17:18
- Państwo polskie nie jest w stanie ochronić swoich obywateli - stwierdziła na koniec Wróbel i zaapelowała też do rządu o odrzucenie kwoty uchodźców i zaproponowanie innego wyjścia z tej sytuacji.
17:17
- W zasadzie z tego co powiedziała premier i ministrowie wynika, że rząd się już zgodził na wszystkie kwoty nielegalnych imigrantów. Mowa w tej chwili w zasadzie o kosmetyce. Na co się zgodziliście w Brukseli? Miejcie odwagę i powiedzcie to Polakom - apeluje Marzena Wróbel.
17:15
- Brońmy Europy przed islamizacją - zakończył Przemysław Wipler.
17:13
- Premier Ewa Kopacz dziś pokazała politykę kapitulacji - mówi Wipler. - Traktat Lizboński zdecydował, że będzie można narzucić kwoty nielegalnych imigrantów w Polsce - tłumaczy. - Partia KORWiN mówi nie imigrantom - zaznaczył Wipler.
17:11
Głos zabiera poseł Przemysław Wipler. - Ludzie, którzy w chwili obecnej prowadzą politykę w Europie i w Polsce zbankrutowali - mówi. - Uchodźcy to ludzie mordowani, prześladowani w strefie wojny. Nielegalni imigranci to ludzie, którzy przekraczają granicę, by poprawić swój los. To, że ktoś chce przekroczyć granicę bo tu my się lepiej żyje, nie jest wystarczającym powodem, by mu na to pozwolić - tłumaczy.
17:08
- Zarzuciła mi pani premier w piątek, że powinienem zwiększyć swoją wrażliwość i udać się do obozów dla uchodźców, gdzie kobiety są gwałcone. Pani premier - ja tych kobiet nie gwałcę - stwierdza Ryfiński.
17:07
- Kopacz naraziła się na śmieszność, od razu wybiegając przed szereg, szermując liczbami, ilu to imigrantów powinniśmy przyjąć, nie pytając Polaków o zdanie. PO zafundowała nam referendum, gdzie pytamy Polaków o sprawy niekonstytucyjne. Natomiast w sprawie, która rzutuje na kilkadziesiąt lat i koszty, które Polacy będą musieli ponieść - tutaj zdanie Polaków dla pani premier się nie liczy - mówi Ryfiński.
17:04
Głos zabiera poseł Armand Ryfiński. Mówi, iż cieszy się, że doszło do tej debaty. - Polska polityka imigracyjna była dotąd bardzo przejrzysta - twierdzi. - Zamiast rzetelnej debaty, mieliśmy znowu propagandę, kampanię wyborczą, zamiast prognoz. Bo cóż powiedziała pani premier? Tylko o sytuacji bieżącej - mówi.
17:02
- Ze strony opozycji nie usłyszeliśmy jakichkolwiek propozycji dla premier Ewy Kopacz ani dla rządu. Krytykuje się rząd, ale nie usłyszałem dziś od SLD, czy PiS żadnych propozycji - mówi Poznański. - Jarosław Kaczyński postraszył, postraszył i uciekł - ocenił.
16:00
- Ta swoista wędrówka ludów nie pojawiła się z dnia na dzień, a narastała - mówi poseł Marek Poznański. - Kwestia interwencji w Libii, czy w Iraku, gdzie mamy ropę naftową, a Syria pozostawała sama sobie - ocenia.
16:59
- Ktoś dziś może być uchodźcom, a później może zdecydować, że chce zostać w Europie - tłumaczy Gibała. Ponadto wychodzi z propozycją, aby różnicowanie uchodźców odbywało się na skupieniu się na ich chęci do asymilacji.
16:57
Na mównicy poseł Łukasz Gibała. Ocenia, że UE nie ma pomysłu, jak rozwiązać tę sytuację. - Rząd Polski dzisiaj ani wcześniej nie wyszedł z żadnym pomysłem rozwiązania tego długofalowego problemu - zauważył.
16:54
- My mamy problem, żeby w grudniu ściągnąć 200 osób z Donbasu, a chcemy ściągać sobie na kark tylu imigrantów...- mówi Girzyński. - 75 proc. rzekomych uchodźców, to są młodzi mężczyźni, którzy przyjeżdżają do Polski zrobić dżihad - ocenił.
16:51
- Polska była silna, bo była tolerancyjna, ale także dlatego, że miała takiego władcę jak Jana III Sobieskiego, który bronił Polski przed ekspansją innych kultur - tłumaczy Zbigniew Girzyński, poseł niezależny.
16:48
- Leszek Miller i Jarosław Kaczyński to duzi chłopcy, a dużym chłopcom nie wypada się chować za maminą spódnicą - kończy swoje wystąpienie Ludwik Dorn.
16:47
- To co prezentuje opozycja, to stworzenie z Polski samotnej wyspy - uważa Dorn. - Pani Kopacz prezentuje w tej sytuacji oświecony interes narodowy Polski - ocenił. - Jak prezydent Duda, gdy zostanie złamana zasada solidarności, chce zorganizować plan Newport Plus? - pytał Dorn.
16:42
Głos zabiera Ludwik Dorn. - Pan Prezes Jarosław Kaczyński zaprezentował źle pojmowany interes narodowy - mówi.
16:36
Marszałek Sejmu ogłosiła 5 minut przerwy.
16:32
Wanda Nowicka podkreśla, że nie ma wątpliwości co do tego, że Polska musi okazać solidarność wobec uchodźców. - Rząd powinien odwoływać się do solidarności, humanitaryzmu, empatii i dzielenia się z potrzebującymi ws. przyjmowania uchodźców - uważa Nowicka.
16:30
- My bardziej boimy się tych, którzy mówią za cały naród - jak dziś Lech Kaczyński - niż garstki uchodźców - uważa Rozenek.
16:28
- Odnoszę wrażenie, że rząd nie wie co robić. Polski rząd nie ma jasnego planu, jak rozwiązać kryzys. Jest na etapie zapoznawania się z faktami. To jest czas działań. Miałem nadzieje, że usłyszymy dziś konkretne propozycje, że rząd sporządzi ekspertyzę, analizę sytuacji i gotowe rozwiązania - mówi Andrzej Rozenek z Biało-Czerwonych.
16:19
Patryk Jaki apeluje, aby "Merkel wypiła piwo, które nawarzyła". - Proszę nam powiedzieć ilu z tych imigrantów przyjmie pani do siebie? - pytał Patryk Jaki. - Pani się wszystko pomyliło. W tym kraju wszystko stoi na głowie - bulwersował się na mównicy.
16:17
- Premier potrafi znaleźć pieniądze dla uchodźców. Nie potrafi dla Polaków - uważa Patryk Jaki.
16:14
- Pani da radę przypilnować 12 tysięcy uchodźców? Jak nie dała rady pilnować dwóch kelnerów? - zapytał Patryk Jaki z Solidarnej Polski, który pojawił się na mównicy.
16:12
- Lech Kaczyński wiedział w czasie rokowań ws. traktatu lizbońskiego, że zbliżają się wybory, które wygrają partie proeuropejskie - mówi Jarosław Kaczyński.
16:10
Jarosław Kaczyński poprosił o głos. - Nie będę odpowiadał na te wszystkie insynuacje dot. wyprowadzenia Polski z UE - mówi lider PiS. - Nieładnie było skrytykować osobę nieżyjącą, czyli Lecha Kaczyńskiego - uznał.
16:09
- Apeluję do premier Kopacz. Proszę pamiętać, że nie reprezentuje Pani w Brukseli swojej partii - zakończył Gowin.
16:04
- Sprawa uchodźców powinna łączyć wszystkich Polaków (...) Trzonem polityki imigracyjnej powinna być polityka repatriacyjna Polaków ze Wschodu - tłumaczy Gowin.
16:03
Lider Polski Razem Jarosław Gowin stwierdził, że na początku Ewa Kopacz apelowała, aby na posiedzeniu zapomnieć o kampanii wyborczej, natomiast sama ostatnią wypowiedzią sobie zaprzeczyła. - To był żenujący przejaw uprawniania kampanii politycznej w sprawie, która powinna łączyć Polaków - mówi.
16:02
Jarosław Kaczyński zapowiedział z ław, że zgłosi sprawę do komisji etyki.
16:01
- Prezes Kaczyński pokazał twarz partii antyeuropejskiej, ksenofobicznej. Pytam PiS jaką cenę ma ludzkie życie? - pytała Kopacz. - To pierwsza zapowiedź wyprowadzenia Polski z UE. Jarosław Kaczyński kocha swoją partię bardziej niż naród - zakończyła premier.
15:58
Ewa Kopacz prosi o głos. - Wysłuchałam z uwagą tych wystąpień. I jedno poruszyło mnie w sposób szczególny. Nie ma pana prezesa już, żebym mogła mu zadać pytanie. Proszę mi przypomnieć... Czy to nie prezydent Lech Kaczyński zgodził się na głosowanie kwalifikowaną większością w radzie UE ws. polityki uchodźców? - pytała retorycznie premier.
15:56
Wziątek zwrócił uwagę na to, że Polska zlikwidowała swoją placówkę w Iraku. Dodał też, że brak nam planu strategicznego.
15:52
Na mównicy pojawił się Stanisław Wziątek z SLD. - Ten problem nie skończy się po przyjęciu określonej grupy imigrantów - uważa.
15:50
- Polska powinna wspierać działania USA i Rosji ws. zakończenia konfliktu w Syrii - stwierdził Iwiński. Dodał, że Syria jest państwem upadłym i dopóki nie skończy się wojna uchodźcy nadal będą napływać.
15:48
- Powinniśmy bardziej przygotować się do integracji - bo to jest odpowiednie słowo - a nie asymilacji uchodźców - twierdzi Iwiński. Ocenił też, że Orban robi błąd budując mury na granicy. - Żadne mury nie zatrzymają imigracji - zauważa.
15:47
- Trzeba robić wszystko, żeby był dialog cywilizacji, a nie zderzenie - mówi poseł SLD. - Trzeba stosować podejście "Trust and check" - ufaj, lecz kontroluj - tłumaczy.
15:44
Głos zabiera Tadeusz Iwiński z SLD. - Gdy słuchałem Jarosława Kaczyńskiego szczypałem się w rękę. Zastanawiam się, czy prawica słuchała głosu papieża Franciszka - zastanawia się Tadeusz Iwiński.
15:42
Godson odniósł się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który mówił o obawach związanych z islamizacją Europy. Przywołał słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami, iż jeżeli ktoś boi się terrorystów i islamizacji, powinien chodzić do Kościoła. - W naszym interesie jest to, żebyśmy byli solidarni - zauważył Godson. Swoje wystąpienie zakończył cytatem z Pisma Świętego.
15:41
- Islamizacja Europy nie jest z tego powodu, że te kraje mają muzułmanów, ale z tego powodu, że my, jako chrześcijanie, przestaliśmy być świadkami Jezusa Chrystusa - uważa Godson.
15:40
- Brak solidarności dzisiaj z innymi krajami europejskimi może oznaczać brak solidarności z ich strony jutro - podkreślił w swoim wystąpieniu John Godson.
15:37
- Spróbujmy poszukać tego, co nas łączy. Zapewnijmy tym ludziom godziwe warunki pobytu w naszym kraju - zakończył Stanisław Żelichowski.
15:32
Stanisław Żelichowski twierdzi, że potrzebny jest "plan Marshalla" dla Bliskiego Wschodu. - Następny kryzys może być gorszy, niż to z czym mamy teraz do czynienia - skomentował poseł PSL.
15:29
Na mównice zaproszony został Stanisław Żelichowski z PSL. - Obecny kryzys imigracyjny jest chyba największym kryzysem w Europie od 1945 roku - zaczyna.
15:28
- Nie czynienie tego jest ogromnym błędem politycznym - kończy Kaczyński i opuszcza salę.
15:26
- Jest jeszcze argument, że Unia Europejska nam płaci. Za co nam płaci? Za to, że oddajemy najsilniejszym państwom europejskim bardzo znaczną część możliwości decydowania w naszym kraju. Oni to kupują od nas bardzo tanio. Dlatego nie mamy powodów do wyrzutów sumienia, mamy powody do tego, by bronić naszej suwerenności, przeciwstawiać się niesłychanym wypowiedzi politykom europejskich, a także bronic przed akcją dyfamacyjną przeciwko Polsce - mówi Kaczyński.
15:23
Trzeba zdecydowanie rozróżnić uchodźców od emigrantów ekonomicznych - mówi Kaczyński. Uważa również, że to Niemcy stworzyli proces migracji ekonomicznej. - Orban miał rację - dodaje.
15:23
- Jesteśmy za tym, aby pomagać, ale sposobem bezpiecznym, a więc finansowym - mówi lider PiS.
15:21
- Chcecie państwo, żeby to pojawiło się w Polsce? Chcecie, żebyśmy przestali gospodarzami we własnym kraju? Polacy tego nie chcą i nie chce tego PiS - podkreśla Kaczyński.
15:19
- Chcę też powiedzieć, że nie chodzi tutaj o przyjęcie tej czy innej liczby cudzoziemców. Chodzi o to, że istnieje poważne niebezpieczeństwo, że zostanie uruchomiony proces, który będzie wyglądał tak: najpierw liczba cudzoziemców się zwiększa, później oni nie chcą przestrzegać naszego prawa, a później narzucają swoja wrażliwość i wymogi w różnych przestrzeniach życia - mówi Kaczyński.
15:17
- Czy rząd ma prawo pod obcym naciskiem, bez wyraźnej zgody narodu, podejmować decyzje, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie? - pyta Kaczyński i dodaje, że jego zdaniem jest to łamanie praw konstytucyjnych. - Dlatego nie ma naszej zgody - zaznacza.
15:16
Głos zabiera w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Nie ukrywam, że znalazłem się w trudnej sytuacji. Wypowiedzi, które wysłuchałem są sprzeczne - uważa. Mówi, że z jednej strony mamy "twierdzę Polska" a z drugiej tradycję tolerancyjną. - Nie wiem jak to rozumieć? - mówi.
15:13
Grupiński podkreśla, że do problemu należy podejść racjonalnie. Odnosi się do filozofii polityki. - Muzułmanie są u nas od dawna. Taka jest nasza tradycja. Zawsze byliśmy otwarci i tolerancyjni - zaznacza.
15:07
Rafał Grupiński uważa, że "dzisiaj jesteśmy podmiotem solidarności, o którą walczyliśmy w przeszłości". - Spotykamy się z taką ilością obaw, ksenofobicznych wypowiedzi, że powinniśmy - jako klasa polityczna - powiedzieć, że nie ma miejsca na takie słowa podczas debaty publicznej - mówi.
15:04
- Wielka klęska humanitarna - tak rzeczywiście trzeba to traktować. Nasza europejska solidarność musi się wykazać na dwóch poziomach - po pierwsze, humanitarnym, a po drugie - podzielenie się kosztami społecznymi - mówi Grupiński.
15:03
Nadszedł czas na komentarz klubów poselskich. Pierwszy na mównicy pojawi się Rafał Grupiński z PO.
15:02
- Mówimy o pojedynczym, wyjątkowym mechanizmie. Nie grozi nam niekontrolowany napływ migrantów. Solidarność będzie racjonalna, odpowiedzialna i na miarę naszych możliwości - kończy Trzaskowski.
15:00
- Najważniejsza jest solidarność. Nie chodzi o liczby, ale o to, żeby solidarność była racjonalna i budowana na solidnych podstawach. Mówiliśmy, że dzielnie się kwotami nie wystarczy. Musimy wysłać jasny komunikat: UE nie stać na to, żeby pomóc wszystkim. Potrzebne jest całościowe podejście: zabezpieczenie granic, rozróżnienie migrantów i ich weryfikacja - przekonuje Trzaskowski. Dodaje też, że plan Junckera zmierza w dobrym kierunku.
14:58
Rafał Trzaskowski przekonuje, że nie możemy odwrócić się plecami do Europy. - To wyzwanie może zatrząść granicami Unii Europejskiej. To nie jest szantaż, to realna ocenia - mówi.
14:57
- Rząd polski chce prezentować racjonalne podejście ws. kryzysu migracyjnego - zaczyna swoje wystąpienie sekretarz stanu w MSZ Rafał Trzaskowski.
14:54
- Kończąc, pragnę zapewnić, że służby uważnie monitorują sytuację na granicach, zachowując gotowość na ewentualne przybycie potrzebujących ochrony. W chwili obecnej nie ma potrzeby nadzwyczajnych działań. Sprawa jest jednak monitorowana - kończy szefowa MSW.
14:49
- Polska otrzyma ok. 10 tys. euro na każdego uchodźcę i około 6 tys. euro na osobę relokowaną - mówi Piotrowska.
14:46
Szefowa MSW informuje, że obecnie w Polsce istnieje 11 ośrodków dla migrantów, w których przebywa 11 tys. osób. Dysponują one 700 wolnymi miejscami, jednak liczba to może zostać zwiększona.
14:45
- Decyzja Niemiec nie wpływa na sytuację na naszej granicy. Na tym odcinku naszej granicy ruch odbywa się płynnie.
Poza działaniami podejmowanymi na rzecz ochrony granic, bardzo ważną rolę odgrywa urząd ds. uchodźców - mówi Piotrowska.
14:42
Piotrowska mówi, że najwięcej wniosków o status uchodźcy przypada na granicę w Terespolu. - W dużej mierze wnioski te dotyczą obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej - informuje.
14:40
Szefowa MSW przedstawia, jak w praktyce wyglądać będzie procedura, którą opracowała Straż Graniczna w ramach postępowania w przypadku masowego napływu migrantów przez południową granicę.
14:36
Teresa Piotrowska mówi, że już w 2014 roku MSW wzmocniło procedury współdziałania służb i instytucji na wypadek napływu większej liczby uchodźców. - Jesteśmy przygotowani na różne warianty działań - przekonuje.
14:35
- MSW z uwagą obserwuje sytuację na granicach. Ściśle współpracujemy z naszymi odpowiednikami w UE - zaczyna swoje wystąpienie szefowa MSW Teresa Piotrowska.
14:29
Schetyna zwraca uwagę na to, iż trzeba lepiej współpracować z sąsiadami, a także z państwami poza UE i ustalić tzw. kraje bezpieczne i rozdzielić uchodźców od migrantów ekonomicznych. Szef MSZ zwrócił też uwagę na to, że w każdej chwili może zagrozić nam kryzys migracyjny ze strony Ukrainy.
14:26
- Oprócz działań długofalowych potrzebne są kroki doraźne. Podczas narastania tego kryzysu, złamano wiele zasad azylowych. Uchodźcy nie są rejestrowani. Pojawiły się pokusy przerzucania odpowiedzialności. Padło zbyt dużo obietnic bez pokrycia. To lekcja dla nas wszystkich, także dla polityków pochłoniętych kampanią wyborczą, że obiecywać można tylko to z czego można się wywiązać - mówi Schetyna.
14:22
Jak przypomina Grzegorz Schetyna, od momentu rozpoczęcia konfliktu, z Syrii uciekły już ponad 4 mln osób. Podkreśla, że większość z uchodźców trafia do Europy drogą morską. - Jedną z przyczyn desperackich ucieczek z Libanu i Jordanii, a także Turcji, są złe lub fatalne warunki w obozach. One dały impuls do rozpoczęcia tej wielkiej emigracji do Europy. W zeszłym roku Syryjczycy złożyli 138 tys. wniosków o azyl. W tym roku ta liczba była trzykrotnie wyższa i będzie się ona zwiększać z dnia na dzień - podkreśla.
14:20
Swoje przemówienie zaczyna szef MSZ Grzegorz Schetyna. Podkreśla, że jest to szczególny dzień. Przypomina zdjęcie martwego trzylatka, którego ciało wyrzuciło morze w Turcji.- Jesteśmy zakładnikami tych obrazów, ale też nieodpowiedzialnych polityków, którzy straszą nas "nowym pochodem barbarzyńców" - mówi.
14:17
Premier tłumaczy, że jej najważniejszych obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom. Dlatego migranci do Polski mają być weryfikowani przez polskie służby. - Cały proces ma trwać lata. Nie straszcie dzisiaj Polaków, że pewnego pięknego dnia zaleje nas masa uchodźców. Jestem przekonana, że dzisiaj wszystkie procedury i informacje, którą otrzymacie od ministrów was zadowoli i nie będzie niedosytu - podkreśla.
14:12
- Przypomnijmy sobie lata 90. kiedy przyjęliśmy 86 tys. Czeczeńców. Widzieliście wtedy terrorystów na ulicach? Spadek zatrudnienia? Więc dzisiaj pytam posłów: czy dzisiaj stać nas na gest solidarności w stosunku do tych, którzy uciekają ze swojego kraju? - pyta premier.
14:10
- Dziś cała Europa obserwuje co dzieje się w polskim parlamencie. Mówimy o największym kryzysie migracyjnym od powstania UE. Poprosiłam szefów klubu żeby o tym rozmawiać wcześniej, niestety spotkałam się z odmową byłych premierów i szefów opozycji. To smutne, że nie potrafimy o tych ważnych sprawach rozmawiać bez emocji i bez polityki. Zapomnijmy przez chwilę o tym, że jest kampania wyborcza - zaczęła premier Ewa Kopacz.wprost.pl