Wprost” dotarł do zestawienia wydatków i planu budżetowego Narodowego Centrum Kultury za 2015 r. Dokument liczy ponad 1000 pozycji. Jest to spis wszystkich wydatków NCK za 2015 r. Tych już zrealizowanych i tych zaplanowanych na listopad i grudzień. W zestawieniu znalazły się wydatki na książkę Ryszarda Petru napisaną razem z byłym dziennikarzem „Gazety Wyborczej”.
Pieniądze według dokumentów, które posiadamy, dostało też troje dziennikarzy portalu Tomasza Lisa NaTemat.pl. W dokumentacji NCK wydatek ten opisano jako „stworzenie działu kulturalnego w ramach portalu NaTemat.pl”. W sumie instytucja podległa ministrowi kultury przekazała na ten cel ponad 60 tys. zł. Ze sprawozdania wynika jednak, że pieniędzy nie otrzymała spółka wydająca portal, tylko dziennikarze. Co ciekawe, po otrzymaniu pieniędzy jeden z nich napisał na portalu NaTemat.pl tekst chwalący NCK.
Wsparcie finansowe z Narodowego Centrum Kultury otrzymywała też Agora, wydawca „Gazety Wyborczej”, a także wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”. Czy wydatki NCK były zgodne ze statutem Centrum? Wątpliwości ma obecne kierownictwo Ministerstwa Kultury, które w podległej jednostce przeprowadza właśnie audyt.
Książki Petru
Narodowe Centrum Kultury istnieje od 2002 r. W 2006 r. zostało zreorganizowane. Podlega ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego. To minister powołuje dyrektora NCK, sprawdza też wydatki instytucji.
(...)
I tak jednym z większych beneficjentów NCK jest poseł Ryszard Petru. Instytut wspierał finansowo książki, których autorem lub współautorem jest lider Nowoczesnej. W marcu 2015 r. NCK zapłaciło 23,3 tys. zł za druk książki „Koniec wolnego rynku? Geneza kryzysu”. Centrum było wydawcą publikacji. Organizowało też spotkania autorskie z Petru. „Za cel autor stawia sobie przede wszystkim przedstawienie całościowych mechanizmów rządzących kryzysem. Następnie obalenie wielu zagnieżdżonych w naszej świadomości stereotypów i mitów na jego temat. Po trzecie, Petru przygląda się sposobom radzenia sobie z kryzysem przez Amerykę i Europę, by następnie odpowiedzieć na pytanie, czy obecna sytuacja to koniec kapitalizmu takiego, jaki znaliśmy dotychczas” – czytamy na stronie Narodowego Centrum Kultury.
Cały tekst w najnowszym numerze "Wprost”, który trafił do kiosków w poniedziałek, 7 grudnia 2015 r. E-wydanie tygodnika będzie dostępne w niedzielę o godz. 20:00. "Wprost" można zakupić także w wersji do słuchaniaoraz na AppleStore i GooglePlay.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.