Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek 7 stycznia tzw. ustawę medialną, którą wjedzie w życie z momentem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc bez vacatio legis. Zakłada ona m.in. zmniejszenie liczebności rad nadzorczych w spółkach medialnych, a także nadaje ministrowi skarbu państwa prawo mianowania "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".
Ustawa była krytykowana m.in przez pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, który w tej sprawie skierował list do szefa MSZ oraz ministra sprawiedliwości. Zaniepokojenie wyraził również Thorbjørn Jagland, szef Rady Europy, w opinii którego zmiany wprowadzone przez PiS mogą niekorzystnie wpłynąć na niezależność mediów publicznych.
Szefowa kancelarii prezydenta poinformowała również o podpisaniu przez prezydenta ustawy o oświacie, która zakłada zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków. Nowelizacja umożliwia rodzicom dzieci sześcioletnich, które w tym roku szkolnym poszły do I klasy, ponowne zapisanie ich do I klasy w przyszłym roku.
Andrzej Duda podjął także decyzję o podpisaniu ustawy o służbie cywilnej, która zakłada, że wyższe stanowiska będą obsadzane w drodze powołania, a nie jak było do tej pory poprzez konkursy oraz ustaw o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz dotyczącą kwalifikacji.
TVN 24, Prezydent.pl, Twitter