- Zarówno dla Politechniki jak i dla Polski to bardzo ważna inicjatywa. W ostatnich latach nastąpiła intensyfikacja współpracy uczelni z polskim przemysłem obronnym. Nie było jednak realnych warunków, aby wykorzystać ten potencjał. Podpisanie listu jest szansą na przełamanie tego impasu. Nasze działania teraz powinny być bardziej efektywne. Chcemy wykorzystać ten potencjał na potrzeby ojczyzny, co za ok. 10 lat daje szanse na znacznie większe bezpieczeństwo państwa - powiedział rektor Politechniki Warszawskiej profesor Jan Szmidt.
Rektor PW podkreślił, że niezwykle ważna będzie współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa. - Jesteśmy przekonani, że w tym położeniu geograficznym musimy mieć swojego satelitę obserwacyjnego. Musimy mieć własne układy, które powinny być budowane w Polsce i Politechnika ma tu konkretne projekty - tłumaczył Szmidt.
Na projekt dotyczący satelity przyznano dotację. Politechnika ma również projekty w segmentach rakietowym i robotów. - To niezwykle ważne, żeby nastąpiła współpraca między grupą, a Politechniką. My realizujemy cele komercyjne, ale odpowiadamy też za bezpieczeństwo państwa i ta współpraca ma nam to zapewnić. Daje również szansę na szybką komercjalizację i pozyskiwanie finansowania na realizację tych projektów" - tłumaczył członek zarządu PGZ Maciej Lew-Mirski.
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 30 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów.
(ISBnews)