Konferencja odbyła się w Pradze, w ramach trwającej aktualnie czeskiej prezydencji. Poświęcona została kwestiom migracyjnym oraz współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w zakresie walki z terroryzmem.
Minister spraw wewnętrznych Czech Milan Chovanec podkreślił potrzebę zabezpieczenia granicy UE. – Konieczne jest przywrócenie kontroli nad przepływami migracyjnymi na zewnętrznych granicach UE, w tym rygorystycznej identyfikacji i rejestracji wszystkich przybyłych. Cel ten powinien być osiągnięty poprzez uruchomienie planowane "hotspotów" – powiedział czeski minister. Ministrowie solidarnie odrzucili koncepcję kwotowego podziału uchodźców.
Przyjęte dwa wnioski Błaszczaka
– Na mój wniosek, do przygotowanego projektu wspólnej deklaracji, dołączone zostały dwa sformułowania. Po pierwsze: wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej sprzeciwiają się wprowadzeniu mechanizmu automatycznej relokacji. Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej w tej kwestii jest solidarne – powiedział podczas briefingu z dziennikarzami na warszawskim Lotnisku Chopina minister Mariusz Błaszczak.
Dodał, że drugie włączone na wniosek polskiego szefa MSWiA sformułowanie dotyczy wystąpienia do państw zachodniej Europy, do których zmierzają emigrujący, o rewizję polityki azylowej tych krajów. – Ta polityka jest czynnikiem przyciągającym kolejne fale migracji – wyjaśnił minister Mariusz Błaszczak.
Szef MSWiA podkreślił, że Polska powróciła do aktywności w ramach Grupy V4, a koalicja państw tej części Europy warunkuje ich pozycję w Europie Zachodniej i w UE. Wskazał, że poprzedni rząd koalicji PO-PSL złamał solidarność państw Grupy Wyszehradzkiej. – Rezultat jest taki, że zdecydowano jednorazowo o automatycznej relokacji migrantów – wyjaśnił szef MSWiA.
Grupa Wyszehradzka
Aktualnie Grupie Wyszehradzkiej przewodzą Czechy (do 30 czerwca br.). Spotkanie w Pradze jest kolejnym, które się odbyło w ramach czeskiego przewodnictwa. Od lipca 2016 r. prezydencję w Grupie przejmie Polska.
Grupa Wyszehradzka (V4) powstała w 1991 r. i stanowi platformę współpracy państw: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Współpraca Wyszehradzka opiera się na konsultacjach, na które składają się regularne spotkania na różnych poziomach (prezydentów, premierów, ministrów poszczególnych resortów itp.). Przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej odbywa się rotacyjnie i trwa od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego.
"Prague Post", MWiA