Ośrodek otwarto po tym, jak niektórzy uchodźcy skarżyli się, iż miano im grozić we wspólnych placówkach. W domu jest miejsce dla ośmiu osób. Glas poinformował, że wnioski o przyjęcie złożyło już czterech uchodźców - z Iranu, Iraku, Syrii i Etiopii. - Nikt jeszcze tu się nie przeprowadził, ale jest to kwestia 1-2 dni, wszystko tu jest przygotowane do życia - mówił.
Plany otworzenia schroniska dla imigrantów LGBT ogłosiła także organizacja Schwulenberatung mieszcząca się w Niemczech. W schronisku jest miejsce dla 125 osób. - Słyszeliśmy wiele historii o dyskryminacji i przestępstwach dokonywanych na przedstawicielach mniejszości seksualnych w ciągu ostatnich dwóch lat - mówił Stephan Jakel z władz organizacji.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych, natomiast do końca 2015 roku swoje domy opuści nawet 90 mln osób..
Kryzys migracyjny a Schengen
Problem rozwiązania kryzysu migracyjnego wielokrotnie był poruszany przez polityków europejskich, często w kontekście dalszego istnienia strefy Schengen. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła ostatnio opinię, że utrzymanie systemu swobodnego przemieszczania się w ramach Schengen zależne jest od wprowadzenia sprawiedliwego podziału uchodźców pomiędzy kraje członkowskie UE. Na spotkaniu ministrów krajów członkowskich, które miało miejsce 20 listopada 2015 roku, podjęto ustalenia odnośnie szeregu nowych działań w zakresie nadzoru, kontroli granicznej oraz kontroli broni na terenie Unii Europejskiej.
Washington Post, wprost.pl