"Złożyliśmy propozycje dotyczące zawieszenia broni w Syrii, dosyć szczegółowe" – cytowała Ławrowa agencja TASS przed jego spotkaniem z Sekretarzem Stanu Johnem Kerrym w Monachium. "Czekamy na odpowiedź ze strony USA zanim przedstawimy je na międzynarodowym forum" – wyjaśniał.
– Nie możemy tak po prostu przestać. Co z terrorystami i innymi grupami walczącymi w Syrii, czy oni też przestaną walczyć? Co z koalicją prowadzoną przez Amerykanów, czy oni przestaną walczyć? – pytał reporterów reprezentujący Rosję w ONZ Vitalij Churkin.
Rozmowy w Genewie
Temat Syrii powrócił w rozmowach międzynarodowych z okazji trwających w Genewie negocjacji pokojowych. Rozmowy zostały z przyczyn proceduralnych odłożone do 25 lutego. Podczas trwających debat nad tym jak najlepiej opanować sytuację w Syrii i wynikły z niej kryzys imigracyjny, strona Rosyjska mogła usłyszeć krytyczne głosy pod swoim adresem. Także ze strony przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.
Tusk o działaniach Rosji w Syrii
– Rosyjskie działania w Syrii tylko pogarszają sytuację, która już jest zła – powiedział Tusk po spotkaniu z premierem Gruzji w Brukseli. – Bezpośrednią konsekwencją kampanii militarnej Rosji oraz zbrodniczego reżimu al-Asada jest utrata terenów przez umiarkowaną opozycję syryjską, co skutkuje masowym napływem uchodźców przez Turcję do Europy – oświadczył Tusk.
Międzynarodowa interwencja przeciwko Państwu Islamskiemu
Operacja lotnicza autoryzowana 7 sierpnia 2014 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę. Jest wymierzona w ekstremistów z Państwa Islamskiego. Równocześnie prowadzona jest operacja humanitarna polegająca na pomocy uchodźcom.
Interwencje zbrojne prowadzone są od 7 sierpnia 2014 roku na terytorium Iraku; od 23 września 2014 roku na terytorium Syrii; od lutego 2015 roku na terytorium Nigerii i Libii.
W interwencjach militarnych przeciwko Państwu Islamskiemu oprócz Stanów Zjednoczonych udział biorą m.in. Wielka Brytania, Turcja, Francja, Dania, Holandia, Australia, Irak, Kanada, Libia, Egipt, Kamerun, Niger, Czad, Nigeria, czy Włochy.
Russia Today