„Frankfurter Allgemeine Zeitung” zaznacza, że ważne są ostatnie ustalenia ws. Syrii, dotyczące zawieszenia broni, pomocy humanitarnej, transformacji i dalszej walki z dżihadystami. Dziennik pisze, że to są właśnie priorytety, które powinno się realizować. "W aktualnej sytuacjii militarne zwycięstwo jest dla opozycji nieosiągalne - podkreślono.
O niezachwianej władzy Baszara al-Asada pisze "Tagesspiegel". "Baszar al-Asad jest dyktatorem i zbrodniarzem wojennym. Torturował i zamordował tysiące ludzi" - napisano. Gazeta podkreśla, że "Zachód przegrał tę bitwę", a zwrot w syryjskim konflikcie nastąpił w momencie, gdy swoje działania rozpoczęła Rosja.
Zdaniem „Sueddeutsche Zeitung”, "w Syrii mamy do czynienia z kulminacją wszystkich kryzysów ludzkości obecnych czasów". Zauważono, że działania, które mają doprowadzić do stabilizacji w tym regionie, mogą zapobiec następnym wielkim kryzysom, np. w Libii.
"Rosja musi zaprzestać nalotów na cywilów w Syrii"
– Francja szanuje Rosję i jej interesy, ale wiemy, że aby odnaleźć drogę do pokoju w Syrii, muszą zakończyć się naloty, w któych giną cywile – powiedział Manuel Valls podczas 52. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Plan pokojowy dla Syrii
W czwartek w Monachium spotkali się ministrowie spraw zagranicznych z kilkunastu państw. Wzięli w nim udział m.in. sekretarz stanu USA John Kerry oraz szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
John Kerry w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu w Monachium przekazał, że przyjęty plan ma na celu ograniczenie w ciągu tygodnia działań wojennych na terenie Syrii. Ma zostać również dostarczona pomoc humanitarna. Celem porozumienia jest stworzenie warunków do wznowienia negocjacji pokojowych.
Rozmowy w Genewie
Temat Syrii powrócił w rozmowach międzynarodowych z okazji trwających w Genewie negocjacji pokojowych. Rozmowy zostały z przyczyn proceduralnych odłożone do 25 lutego. Podczas trwających debat nad tym jak najlepiej opanować sytuację w Syrii i wynikły z niej kryzys imigracyjny, strona rosyjska mogła usłyszeć krytyczne głosy pod swoim adresem.
Deutsche Welle, Wprost.pl