Terroryści z Państwa Islamskiego wykorzystują kryzys imigracyjny do przemieszczania swoich bojowników. Europol poinformował, że w Europie może przebywać nawet 5 tysięcy dżihadystów.
Wainwright ostrzega, że możliwe są zamachy podobne do tych, które miały miejsce w ubiegłym roku w Paryżu. Jego zdaniem "Europa stoi przed największym zagrożeniem terrorystycznym od ponad dekady, o czym mówił na łamach "Neue Osnabrücker Zeitung".
W jaki sposób dżihadyści przedostają się do Europy? Posługując się fałszywymi dokumentami przemieszczają się przez Turcję, wyspy greckie i Bałkany. W końcu z falą uchodźców docierają do krajów zachodnich.
Zamachy w Paryżu
Strzelanina rozpoczęła się w piątkowy wieczór 13 listopada 2015 roku w X dzielnicy Paryża. Potem doszło do kolejnej strzelaniny w XI dzielnicy w sali koncertowej Bataclan, w której przebywało kilkaset osób. Policja poinformowała, że napastnicy wzięli ok. 100 zakładników. Z oficjalnych danych wynika, że z rąk terrorystów z Państwa Islamskiego zginęło w stolicy Francji 130 osób.
W tym samym czasie, gdy doszło do pierwszych strzelanin, na stadionie Stade de France odbywał się towarzyski mecz Francja – Niemcy. W pobliżu doszło do trzech eksplozji. Ewakuowano prezydenta Francois Hollande'a i ministra spraw wewnętrznych. Zwołano naradę kryzysową. Nad stadionem jeszcze w czasie meczu pojawiły się helikoptery. Stade de France był otoczony przez policję. Po ostatnim gwizdku kibice mieli zakaz opuszczania obiektu. Trwała ich powolna ewakuacja, a kwartał ulic wokół stadionu został zamknięty. Władze apelowały do mieszkańców Paryża o pozostanie w domach.RMF24.pl, "Neue Osnabrücker Zeitung", Wprost.pl