Awramopulos podkreślił, że jeśli UE nie ograniczy napływu uchodźców, wtedy "cały system może się załamać". Komisarz ds. migracji poinformował po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE, iż osiągnięto porozumienie w kwestii przyspieszenia wdrażania planu działań między UE a Turcją.
Podczas spotkania w Brukseli zgodzono się również na zaostrzenie kontroli osób, które przekraczają zewnętrzną granicę Wspólnoty. Podjęte działania to reakcja na zagrożenie terrorystyczne w Europie po ubiegłorocznych zamachach w Paryżu.
Milion migrantów w Europie
Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że w 2015 roku drogą morską do Europy przybyło ponad milion migrantów.
84 procent przybyszów pochodzi z 10 krajów. 49 procent przybyłych do Europy stanowią Syryjczycy. 21 procent stanowią Afgańczycy, a 8 procent Irakijczycy. Pozostali imigranci pochodzą z: Pakistanu, Somalii, Nigerii, Sudanu, Gambii, Mali i Erytrei.
58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - podał UNHCR.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych.
Reuters, Wprost.pl