Porozumienie mocarstw
Syria zgodziła się 23 lutego na wstrzymanie działań zbrojnych w związku z ogłoszonym w poniedziałek porozumieniem między USA i Rosją. Syria zgodziła się na wstrzymanie działań zbrojnych.
Syryjskie władze podały, że będą uzgadniać ze stroną rosyjską, które obszary i grupy objęte będą wstrzymaniem działań zbrojnych. Kontynuowane ma być prowadzenie operacji zbrojnych przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu i organizacji terrorystycznej Front al-Nusra.
Projekt amerykańsko-rosyjskiego porozumienia przewidywał, że zawieszenie broni w Syrii zacznie obowiązywać 27 lutego. Państwo Islamskie i Front al-Nusra będą z niego wyłączone.
Sekretarz Stanu USA John Kerry poinformował w 21 lutego, że wraz z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem osiągnął tymczasowe porozumienie w sprawie warunków zaprzestania działań wojennych w Syrii. Podkreślił jednak, że nadal istnieją nierozwiązane problemy.
Prezydent Syrii Baszar al-Asad powiedział z kolei 20 lutego, że jest gotowy do zawieszenia broni kończącego pięcioletnią wojnę domową, pod warunkiem, że terroryści nie będą wykorzystywać okresu pokoju na swoją korzyść, a wspierające powstańców kraje wycofają swoje wsparcie.
– Osiągnęliśmy tymczasowe porozumienie co do głównych warunków zaprzestania działań wojennych. Będzie ono mogło wejść w życie w nadchodzących dniach – poinformował John Kerry podczas konferencji prasowej w Ammanie z ministrem spraw zagranicznych Jordanii Nasirem Dżudehem.
Rosyjski MSZ potwierdził, że w niedzielę Ławrow odbył rozmowę telefoniczną z Kerrym. Ten z kolei dodał, że obecnie obie strony "wypracowują warunki porozumienia". Zapewnił też, osiągnięcie ostatecznego porozumienia jest obecnie bardziej prawdopodobne, niż było wcześniej.
Dżabhat an-Nusra (Front al-Nusra)
Grupa zbrojna islamistów będąca siatką Al-Kaidy w Syrii. Powstała podczas tamtejszej wojny domowej pod koniec 2011 roku. Ugrupowanie opowiadało się za obaleniem rządu Baszara al-Asada i włączyło się w walkę przeciwko syryjskiemu reżimowi. Liderem Frontu al-Nusra jest Abu Muhammad al-Dżaulani. O organizacji zrobiło się głośno 10 maja 2012 roku, po tym jak wzięła ona na siebie odpowiedzialność za dokonanie zamachu bombowego w Damaszku, w którym zginęło 55 osób, a 372 zostały ranne. Później przyznała się ona także do dokonania innych zamachów w Syrii.
W 2014 roku Front al-Nustra stał się głównym ugrupowaniem z syryjskiej opozycji (pomijając Państwo Islamskie), które brało udział w kampaniach wojennych wymierzonych w siły rządowe. Bojownicy tego ugrupowania walczyli w Aleppo i pod Damaszkiem, a także szturmowali bastion syryjskich wojsk w muhafazie Latakia, czy aktywnie walczyli na froncie południowym.
Syrian Observatory for Human Rights, wprost.pl