Jak wynika z dokumentu, członkowie Komisji Weneckiej stwierdzili, że zarówno poprzednie i obecne władze sejmowe dopuściły się niekonstytucyjnych działań. Jako jeden z elementów konfliktu, wymienili powołanie zbyt wysokiej liczby sędziów. Komisja Wenecka wezwała w związku z tym Polskę do znalezienia wyjścia z tego problemu na bazie "rządów prawa i poszanowania dla postanowień Trybunału Konstytucyjnego".
Przywołany został najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Zdaniem Komisji Weneckiej, które jest zbieżne z orzeczeniem TK, wprowadzone przez nowelizację autorstwa PiS wymagane kworum 2/3 oraz konieczność rozpatrywania spraw w kolejności, w jakiej wpłynęły, prowadzą do braku efektywności Trybunału Konstytucyjnego.
Przedstawiciele Komisji Weneckiej zauważyli, że polski rząd ogłosił, iż nie zamierza publikować orzeczenia TK z 9 marca. "Komisja Wenecka twierdzi, że to bezprecedensowe posunięcie pogłębi kryzys konstytucyjny w Polsce" - czytamy w opinii. "Opinia potwierdza, że Trybunał miał prawo zbadać tę nowelizację bez stosowania jej postanowień w tym przypadku".
Pełen tekst opinii Komisji Weneckiej został już opublikowany w języku angielskim na stronie internetowej.
Zapowiedź wizyty
Na zakończenie sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland wyraził przekonanie, że "opinia Komisji Weneckiej da nam podstawę, by wejść w dialog z Polską, do którego będzie dążył podczas mojej wizyty na początku kwietnia".
Szef MSZ: Raport skrajnie upolityczniony
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ocenił raport Komisji Weneckiej jako "skrajnie upolityczniony, skrajnie jednostronny i będziemy z nim polemizować". Zaznaczył, że oprócz tego, wadami raportu Komisji Weneckiej są m.in. błędy faktograficzne i upolitycznienie. Wśród błędów faktograficznych szef dyplomacji wymienił m.in. odnoszenie się do złych paragrafów w dokumentach, ustawach oraz dat.
Orzeczenie TK
Trybunał Konstytucyjny uznał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu TK z dnia 22 grudnia 2015 roku za całkowicie sprzeczną z konstytucją oraz z zasadą poprawnej legislacji. W odpowiedzi rzecznik rządu nazwał wyrok „komunikatem”, który nie zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. W podobnym tonie wypowiadał się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Z kolei konstytucjonaliści przyznali, że jest wyrokiem, a do tego wyrokiem historycznym, który zawiera w sobie kilka rozwiązań zastosowanych po raz pierwszy w historii. 10 marca Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił wszczęcie śledztwa w sprawie wycieku projektu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Komisja Wenecka
Komisja Wenecka jest ciałem doradczym Rady Europy w sprawach konstytucyjnych. Jej członkami są działający we własnym imieniu eksperci z państw członkowskich, a wśród nich profesorowie uniwersyteccy, specjaliści w dziedzinie prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści, urzędnicy. Rolą Komisji jest udzielanie państwom członkowskim opinii prawnych, a w szczególności wspieranie ich w procesie dostosowywania i udoskonalania prawa i struktur instytucjonalnych do standardów europejskich w obszarze demokracji, praw człowieka i rządów prawa. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich, z których 47 to państwa członkowie Rady Europy
Wprost.pl, Twitter, TVP Info