Dyrektor watykańskiego biura prasowego podkreślił, że współpraca władz Iraku z przedstawicielami wspólnoty międzynarodowej powinna być "oparta na zasadach sprawiedliwości i prawa międzynarodowego".
80-letni kardynał Etchegaray, jak nieoficjalnie mówi się w Watykanie, przekaże Sadamowi Husajnowi osobiste przesłanie Jana Pawła II. Stolica Apostolska, jak się przypuszcza, pragnie skłonić władze w Bagdadzie do przyjęcia planu pokojowego opracowanego przez Francję i Niemcy.
Niemiecko-francuską propozycję pokojowego rozwiązania kryzysu z Irakiem przedstawił w piątek w Watykanie niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer. Uzyskał on aprobatę Stolicy Apostolskiej dla sugerowanych przez Paryż i Berlin kroków mających na celu uniknięcie zbrojnego konfliktu z Irakiem.
Jan Paweł II powiedział w sobotę, że "nie wolno dać się zastraszyć atakom terroryzmu ani groźbom, które rysują się na horyzoncie". Podkreślił, że "trzeba spotęgować wysiłki" na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu.
Misja kardynała Etchegaraya w Bagdadzie to pierwszy etap nowej watykańskiej ofensywy dyplomatycznej mającej na celu uniknięcie wojny z Irakiem. We czwartek w Watykanie papież przyjmie na audiencji wicepremiera Iraku Tarika Aziza, a cztery dni później, 18 lutego, sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.
Katolicki dziennik "Avvenire" napisał w niedzielę, że Jan Paweł II "mógłby osobiście zaangażować się w sprawę przedstawienia ONZ ewentualnych sygnałów z Bagdadu". Gazeta sugeruje, że głównym tematem wizyty Kofiego Annana w Watykanie będzie podjęta przez Stolicę Apostolską próba złagodzenia groźby wybuchu otwartego konfliktu.
80-letni kardynał Etchegaray już wielokrotnie jako wysłannik Jana Pawła II pełnił delikatne i trudne misje. Był m.in. wysłannikiem papieża w Chinach, w Wietnamie i na Kubie i w Betlejem podczas oblężenia bazyliki. Przez wiele lat przewodniczył papieskiej Radzie "Justitia et Pax".
em, pap