"Oczekuję od polskich władz nieuznania rezultatu tych wyborów. Chcę, aby Polska pomogła w zorganizowaniu dialogu politycznego i zrobiła wszystko, by nie doszło do rozwiązania siłowego" - powiedział Juszczenko. Jego zdaniem został on pozbawiony zwycięstwa w wyniku fałszerstw wyborczych, które doprowadziły do triumfu jego rywala, premiera Wiktora Janukowycza.
Lech Wałęsa natomiast ogłosił, że pozostawi w Kijowie Zbigniewa Bujaka, jako swojego przedstawiciela przy ukraińskiej opozycji. "Jego wiedza, jego metody będą wam pomocne" - powiedział Wałęsa po spotkaniu z Juszczenką. Wałęsa poparł ukraińską opozycję w walce o "wolność i demokrację". "Logika jest po tej stronie (opozycji), metody walki, jakie oni stosują, to metody XXI wieku, opowiadam się za tymi metodami, będę wspierał walkę o wolność i demokrację" - powiedział.
Wałęsa dodał, że są możliwości osiągnięcia kompromisu, w wyniku którego nikt nie przegra, a stwarza się szanse dla całej Ukrainy.
Występując na wielotysięcznym wiecu w Kijowie, Lech Wałęsa zapowiedział, że zamierza przeprowadzić rozmowy ze wszystkimi liczącymi się siłami politycznymi na Ukrainie, aby uregulować konflikt między przedstawicielami władz Ukrainy i opozycją. "Spróbuję znaleźć punkty, w których trzeba szukać rozwiązania" - powiedział.
Mówił też, że przez całe życie walczył o podobne, jak na Ukrainie, ideały. "Sytuacja była trudna, a może nawet jeszcze trudniejsza niż wasza. Dlatego jak przyglądam się waszym emocjom i zapałowi, głęboko wierzę, że zwyciężycie" - powiedział.
Legendarny przywódca Solidarności oświadczył też, że przyjechał, aby sprawdzić, kiedy na Ukrainie, podobnie jak w Polsce i Europie, będą realizowane ideały demokracji.
Po południu Wałęsa ma się spotkać z premierem i oficjalnym prezydentem-elektem Wiktorem Janukowyczem.
em, pap
Zobacz krótki filmLech Wałęsa na wiecu opozycji