Po zgonie Jana Pawła II w wielu krajach świata ogłoszono żałobę narodową - od Europy, po Bliski Wschód, Amerykę Łacińską i Azję.
Na Filipinach, jedynym azjatyckim kraju, gdzie katolicy stanowią większość, żałoba narodowa ma obowiązywać od poniedziałku do czasu pogrzebu papieża. W Brazylii oficjalna żałoba trwać będzie siedem dni; w Paragwaju i Gabonie - pięć dni, cztery dni w Kostaryce, trzy we Włoszech, Portugalii, na Malcie i Haiti, w Chile, Boliwii, Na Wyspach Zielonego Przylądka, Seszelach, Malawi i Timorze Wschodnim. Trzydniowa żałoba ma obowiązywać też na komunistycznej Kubie, gdzie zapowiedziano też transmisję z uroczystości pogrzebowych w Watykanie. W Hiszpanii i Peru formalnie żałobę ogłoszono na jeden dzień - poniedziałek.
W Indiach, gdzie katolicy stanowią około dwu procent ludności, na znak szacunku dla papieża także ogłoszono trzydniową żałobę, rozpoczynającą się w niedzielę. Premier Manmohan Singh określił papieża mianem "Ojca wszystkich ludzi".
Nieoczekiwanie także w Egipcie - muzułmańskim kraju, gdzie katolicy stanowią niewielki margines - prezydent Hosni Mubarak ogłosił na znak uznania dla "działań Jana Pawła II na rzecz Arabów i narodu palestyńskiego" wprowadzenie w kraju trzydniowej żałoby narodowej. Także trzydniową żałobę ogłoszono w Libanie.
Również w muzułmańskiej Albanii poniedziałek jest dniem narodowej żałoby. W Kosowie żałoba trwa dwa dni - w niedzielę i poniedziałek.
ss, pap