Zwrócił także uwagę na to, że gdyby taka sprawa była prowadzona, zostałaby o niej poinformowana Prokuratura Krajowa. "Nie dostaliśmy żadnej takiej informacji" - dodał.
Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że dwa miesiące temu Centralne Biuro Śledcze dostało od tajnego współpracownika sygnał, iż pewien gang szuka na czarnym rynku kupca na kradzione klimatyzatory. Funkcjonariusze nawiązali kontakt z gangsterami, umówili się z nimi, zaproponowali im też broń i fałszywe dokumenty. Jak się okazało - informuje gazeta - wśród członków grupy, którzy przyjechali na spotkanie, był pracownik KGP.
Według dziennikarzy "GW", bandytom postawiono m.in. zarzut "udziału w zorganizowanej grupie przestępczej".
Doniesieniom gazety zdecydowanie zaprzeczyły MSWiA i policja, ale szef resortu Ryszard Kalisz złożył na ręce premiera dymisję.
"Nie ma sprawy klimatyzatorów, nie było żadnej operacji specjalnej, nie było żadnych zakupów kontrolowanych, nie było zatrzymań ani zarzutów" - mówili dziennikarzom wiceszef resortu Andrzej Brachmański i wiceszef KGP (nadzorujący policję) Eugeniusz Szczerbak.
Według Brachmańskiego, sprawa opisana przez "GW" jest w 99 proc. "wyssana z palca", a jedynym faktem (potwierdził to także później Szczerbak) jest to, że Biuro Spraw Wewnętrznych zajmuje się sprawą jednego z pracowników cywilnych KGP. Zarówno wiceminister, jak i wiceszef policji, zaznaczyli jednak, że nie ma to związku z doniesieniami gazety.
"To science fiction; opisywana sprawa nie istnieje" - powiedział Szczerbak o publikacji "GW". Dodał, że nikt z "GW" w związku z tym artykułem nie zwracał się ani do niego, ani do rzecznika prasowego szefa policji.
W poniedziałek późnym popołudniem "GW" przesłała PAP oświadczenie, w którym zastępcy redaktora naczelnego Piotr Pacewicz i Piotr Stasiński podkreślili, że autorzy artykułu "dochowali wszelkich reguł pracy dziennikarskiej", zbierając materiały.
"Korzystali z dwóch niezależnych źródeł, których wiedza o sprawie nie budziła wątpliwości. Te same źródła nasi autorzy wykorzystywali już w innych publikacjach" - napisali w oświadczeniu. Przypomnieli też, że autorzy publikacji napisali wcześniej m.in. cykl publikacji o łódzkim pogotowiu ratunkowym, a ich informacje potwierdziło śledztwo prokuratorskie. "Redakcja +GW+ dołoży wszelkich starań, by sprawę nadużyć w KGP wyjaśnić do końca" - dodali.
ss, pap