Nagrody przyznawane są artystom zasłużonym w danym roku dla polskiej kultury i sztuki.
Poeta, prozaik i tłumacz Jacek Dehnel otrzymał Paszport w kategorii literatura. Artysta debiutował w 1999 roku zbiorem opowiadań "Kolekcja". Paszportem nagrodzono go za powieść "Lala", wydaną w 2006 roku nakładem wydawnictwa W.A.B., w której - jak uzasadniła swoją decyzję kapituła nagrody - "oryginalnie przetworzył tradycję literacką".
Młodziutka skrzypaczka Agata Szymczewska zwyciężyła w kategorii muzyka poważna. Doceniono ją za "upór, bezpretensjonalność i znakomite przygotowanie warsztatowe - cechy, dzięki którym odnosi sukcesy na międzynarodowych koncertach skrzypcowych". Jednym z takich sukcesów było ubiegłoroczne zwycięstwo Szymczewskiej w 13. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Reżysera i scenarzystę Sławomira Fabickiego nagrodzono w kategorii film, za obraz "Z odzysku", który pokazuje moralne wybory młodego Polaka. Fabicki w 2001 roku nakręcił 26-minutową etiudę fabularną "Męska sprawa". Za ten film był nominowany do Oscara i nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Film "Z odzysku" jest polskim kandydatem do Oscara za rok 2006 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Reżyser Maja Kleczewska zwyciężyła w kategorii teatr. Odbierając Paszport "Polityki", artystka zażartowała, że otrzymała przepustkę do krainy teatru. "Czuję, że od dziś pobyt w niej jest zalegalizowany" - podkreśliła.
Kleczewska skończyła reżyserię na krakowskiej PWST. Wystawiała m.in. w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego i Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Ostatnia premiera w jej reżyserii to spektakl "Fedra" na deskach warszawskiego Teatru Narodowego.
W dziedzinie sztuk plastycznych doceniono Grupę Twożywo, w skład której wchodzi dwóch artystów - Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek. Żaden z nich nie ukończył studiów plastycznych. Zaczynali w połowie lat 90. pod szyldem grupy artystycznej Pinokio. Zasłynęli wtedy naklejaniem w autobusach i tramwajach setek naklejek, tzw. vlepek. Ich prace to proste grafiki z przewrotną grą słów.
Duet Fisz i Emade - czyli bracia Piotr i Bartosz Waglewscy - zwyciężyli w dziedzinie pop-rock-estrada. Muzyków nagrodzono za "twórcze poszukiwania i wyznaczanie standardów na krajowej scenie, nową definicję hip-hopu i konsekwentny kurs pod prąd".
Nagrodę specjalną dla kreatora kultury, przyznawaną od 4 lat, otrzymała prof. Maria Janion - historyk literatury i idei, profesor w Instytucie badań Literackich PAN, która obchodziła w minionym roku 80. urodziny.
pap, ss