Dziękujemy, że byli Państwo z nami podczas całodziennej relacji z wydarzeń w Sejmie i zapraszamy do regularnej lektury portalu Wprost.pl. Po przyjęciu tzw. audytu posłowie zajęli się zmianą w ustawie o prawie zamówień publicznych, a następnie kilkoro parlamentarzystów wygłosiło oświadczenia poselskie. O godzinie 02:02 marszałek Marek Kuchciński zamknął posiedzenie Sejmu, po czym dodał, że: "wcale nie jest tak późno"
01:02
Sejm wznowił obrady i zajął się rozpatrywaniem kolejnego punktu dziennego.
00:58
Marszałek Marek Kuchciński poddał pod głosowanie wniosek o odrzucenie raportu. Za odrzuceniem raportu zagłosowało 151 posłów, przeciw było 258, zaś dziewięcioro wstrzymało się od głosu. Taki wynik głosowania oznacza, że „Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)” został przyjęty większością głosów koalicji rządzącej. Została ogłoszona 2-minutowa przerwa.
00:56
Premier Szydło ponownie na mównicy. – Będziemy mieli problem, żeby się dogadać przez cztery lata, jeżeli nie czytacie i nie słuchacie ze zrozumieniem – powiedziała premier. – Od godziny 9 rano rozmawiamy o 8 latach rządów PO i PSL. Państwo odnosiliście się do tego, co jest w tej chwili. Informacja dotyczyła ośmiu poprzednich lat. Tyle mieliście, by z Polakami uczciwie rozmawiać i mówić prawdę. Jeżeli chodzi o wyciąganie wniosków na przyszłość, to Polacy wyciągnęli wnioski na przyszłość 25 października 2015 roku – zakończyła Beata Szydło.
00:54
– Mamy za chwilę głosować rzekomy raport, którego nie ma. To głosowanie będzie z góry nieważne, ponieważ Sejm nie może głosować nad dokumentami, których nie ma. Głosowanie nad waszymi wypowiedziami nie ma sensu z punktu widzenia pragmatyki pracy w Sejmie Rzeczypospolitej od 500 lat – mówił Rafał Grupinski z PO. "Gdzie jest raport" – zaczęli skandować przedstawiciele części opozycji.
00:53
Sławomir Neumann z PO zarzucił PiS-owi, że debata jest trudna, ponieważ nie było możliwości zapoznania się z dokumentami. – Problem jest taki, że przez pół roku rządów nie zrobiliście nic, a chcecie rozmawiać o 8 latach rządów Platformy. Jesteśmy na to gotowi. Do uczciwej poważnej, rozmowy. Wzywamy was na ubitą ziemię. Każdego ministra z waszego rządu. Proszę się nie bać i podejść do uczicwej debaty – zaapelował do premier Szydło i ministrów.
00:51
– Mam pytanie do pani premier, czy państwo działa, bo jak widzę macie problem z drukowaniem podstawowych dokumentów państwowych – mówił Ryszard Petru. –- Nie możecie wydrukować wyroku Trybunału, nie możecie wydrukować audytu – wyliczał. Lider .Nowoczesnej dodał, że audyty są potrzebne. – Mieliśmy dużo zastrzeżeń do rządów Donalda Tuska i premier Kopacz, zgłaszaliśmy je w kampanii wyborczej, ale to nie jest audyt. To był audiobook. To nie jest raport. Gdzie jest ten raport? Nie potrafiliście tego w sposób sensowny zestawić – zwrócił się do PiS. Zaznaczył, że brakowało mu wyciągnięcia wniosków na przyszłość i zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie głosowało za odrzuceniem raportu.
00:50
Głosowanie nad wnioskiem grupy posłów o przeprowadzenie głosowania imiennego nad przyjęciem raportu. Wniosek został odrzucony większością 236 głosów.
00:48
Poseł Piotr Apel złożył wniosek o przerwę do czasu, aż posłom zostaną przedstawione wyniki audytu w formie drukowanej. - Nie ma sensu głosować za lub przeciw odrzuceniu, jeżeli nie mamy tego w wersji materialnej - mówił przedstawiciel Kukiz'15. Wniosek został odrzucony.
00:47
Beata Kempa złożyła wniosek o przyjęcie informacji rządu.
00:36
Po serii pytań, przed głosowaniem głos zabrała premier Beata Szydło.
22:31
Głos zabrał Kornel Morawiecki, który zaapelował o odłożenie na bok sporu o winy konkretnych partii politycznych i rozpoczęcie dyskusji o wizji Polski.Czytaj też:Morawiecki: Jakiej Polski chcemy? Proszę o solidarność
21:51
W trakcie dyskusji nad tzw. audytem doszło do ostrego spięcia między byłym a obecnym szefem Ministerstwa Obrony Narodowej.
Czytaj też:
Krytyczny audyt w MON. Były i obecny minister zarzucają sobie kłamstwa
21:26
Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej przyznała, że jej formacja krytykowała rządy PO-PSL i dodała, że potrzebne są audyty po przejęciu władzy po tej koalicji. Zaznaczyła jednak, że "przedstawiony dokument ma niewiele wspólnego z audytem". Następnie głos zabrał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który w poprzednim rządzie był ministrem pracy i polityki społecznej.
Czytaj też:
Szef PSL ostro do PiS: Chcecie rządzić, ale wam trzeba leczenia
21:17
Formę przedstawionego audytu skrytykował w trakcie dyskusji poseł Kukiz'15 Tomasz Jaskóła, która równocześnie przypomniał o postulacie swojego środowiska stanowiącym o potrzebie napisania nowej konstytucji.
Czytaj też:
"Prawdziwa zmiana nie może polegać wymianie funkcjonariuszy PO i PSL na funkcjonariuszy PiS"
21:04
Jako pierwsza w imieniu Platformy Obywatelskiej głos zabrała była premier Ewa Kopacz.
Czytaj też:
Kopacz podsumowuje audyt PiS: Wiarygodny jak umiejętności hodowlane ministra Jurgiela
20:52
Głos w imieniu Prawa i Sprawiedliwości zabrał były członek PZPR i prokurator w czasach PRL Stanisław Piotrowicz.
20:20
Po zakończeniu przemówienia Antoniego Macierewicza, wicemarszałek Sejmu ogłosił przerwę na wniosek klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.
20:19
Na zakończenie swojej wypowiedzi Antoni Macierewicz przypomniał sprawę zakupu tablic Mendelejewa. – Bardzo ważna pomoc naukowa – ironicznie zapowiedział pokazanie przykładowej tablicy Macierewicz.
– Wiecie, ile zgromadzono tego w piwnicach ministra Siemoniaka? – zapytał posłów. – Zalega tam 30 tys. takich tablic. Przekażemy je na potrzeby szkół polskich i klas mundurowych i w ten sposób działania pana Siemoniaka komuś się przydadzą. Może to element humorystyczny, ale cały obraz tego, co zrobiono z Wojskiem Polskim, to obraz tragiczny, nie humorystyczny – podsumował minister.
O sprawie zakupu materiałów promocyjnych, wśród których znajdowały się m.in. tablice Mendelejewa, informowano w kwietniu.
Czytaj też:
Audyt w MON. Korupcja, za mało rezerwistów i 31 mln złotych na promocję
20:14
Mówiąc o wielu nieprawidłowościach w MON za rządów koalicji PO-PSL, Antoni Macierewicz wymienił m.in. przypadki pozbawionych merytorycznego uzasadnienia karier oficerów byłych WSI i pionu politycznego LWP. Minister stwierdził też, że zawierano w urzędzie MON długoterminowe umowy zlecenia z osobami z politycznego otoczenia ministrów. Nie stwierdzono istnienia dokumentacji wskazującej na rodzaj opracowań, jakie mieli sporządzić na potrzeby MON. Pomimo posiadania własnej wykwalifikowanej kadry podpisywano też umowy z zewnętrznymi firmami na usługi wsparcia informatycznego.
20:10
Zdaniem PiS największych zaniedbań dopuszczono się w resorcie, który objął Antoni Macierewicz.
20:05
Szef MON wskazał też na szereg zaniedbań w zakresie zaopatrzenia armii. Minister przytoczył dane, zgodnie z którymi tylko dla 1/3 stanu osobowego żołnierzy zabezpieczono zapasy wojenne w zakresie indywidualnego wyposażenia medycznego, a system sprawozdawczości w zakresie stanu zapasów sprzyjał jawnym fałszerstwom. Antoni Macierewicz stwierdził także, że podczas audytu zauważono "zasadnicze zaniedbania w zakresie modernizacji bazy obsługowo – naprawczej sprzętu wojskowego".
19:59
Macierewicz przypomniał, że w 2014 roku dokonano zmiany systemu dowodzenia. Jego zdaniem zmiana ta nie przyniosła uporządkowania systemu dowodzenia. Szef MON negatywnie ocenił także decyzję o uzawodowieniu służby. Jego zdaniem przyniosło to zmniejszenie stanów osobowych polskiej armii i znacznie ograniczyło możliwości uzupełniania rezerw. Macierewicz ocenił, że poprzednie władze zdegradowały zdolność Polski do suwerenności. Minister pytał, czy było to działanie świadome, czy też głupota.
19:55
Antoni Macierewicz wskazał także, że osoby, które pracowały przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej były inwigilowane i prześladowane. – Hańbą jest awansowanie osób, które dopuściły się błędów przy organizowaniu tego wyjazdu. Taka jest moralność rządu PO-PSL – stwierdził.
19:47
– Rozprzestrzenialibyście propagandę agentury rosyjskiej, że prezydent Barack Obama nie przyjedzie do Polski. Gdyby nie komunikat Białego Domu, dalej próbowalibyście przekonać do tego Polaków – mówił minister.
19:44
Minister nawiązał też do sprawy wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Stwierdził, że działania PO w tym zakresie nie przybliżały do rozwiązania tej sprawy. – Przez blisko dwa lata oszukiwaliście opinię publiczną w sprawie zamienienia części ciał ofiar katastrofy smoleńskiej – zwrócił się do członków rządu PO minister Macierewicz. Szef MON zarzucił także, że ukryto kluczowe dokumenty w sprawie katastrofy smoleńskiej.
19:37
Minister stwierdził, że na natowskie misje wysyłane były oddziały zupełnie do nich nieprzystosowane. – Zgłoszono do sił sojuszu NATO jednostki pozbawione podstawowych środków walki. Wysłano do misji NATO jednostki, które były źle wyposażone. Nie wiem, kogo chciano oszukać – mówił minister. – Wydzielono np.eskadrę śmigłowców przeciwpancernych, całkowicie pozbawioną przeciwpancernych pocisków kierowanych – wymieniał Macierewicz. Minister wskazał, że odmówiono udziału polskich żołnierzy w szkoleniach armii ukraińskiej, zorganizowanych w 2015 r. w Jaworowie. – Uznaliście, że to nie spodoba się Rosji? Kto zagraża Polsce, jeżeli oceniacie, że nie można szkolić się obronnie wobec Rosji? – pytał szef MON, który wielokrotnie zarzucił PO zaniedbania w tym zakresie i uległość wobec Putina.
19:30
Antoni Macierewicz wskazał przypadki niegospodarności, które miały miejsce za czasów koalicji PO-PSL. Minister przypomniał, że w zakresie modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych podjęto decyzję o zaprzestaniu prac modernizacji czołgów T-91, a zadecydowano o zakupie używanych Leopardów. Minister przypomniał też, że przedsiębiorcom udzielano zaliczek, na łączną wysokość ok 5 mld zł. Wykorzystanie to nie było kontrolowane. Szef MON stwierdził, że skalę absurdów w kierowanym przez Siemoniaka resorcie można porównać do twórczości Mrożka. – Główną przyczynę patologii stanowiło powstanie i funkcjonowanie sieci powiązań korupcyjnych – stwierdził Macierewicz.
Infografikę w obronie byłego ministra Tomasza Siemoniaka opublikowała na Twitterze Platforma Obywatelska.
19:24
– Nie został ukończony żaden z programów rozwoju sił zbrojnych, na które wydano 50 mld.zł – wskazał minister. Macierewicz podkreślił, że żadnego z przewidzianych programów modernizacji w pełni nie zrealizowano.
19:22
Minister zarzucił poprzednikom, że wdrożone przez nich procedury zakupu broni prowadziły do zacierania odpowiedzialności a program modernizacji sił zbrojnych był "wprowadzaniem opinii publicznej w błąd". Minister dodał, że to najbardziej delikatne sformułowanie, jakiego może użyć w tej sytuacji.
19:17
– Co takiego wam Polska zrobiła, że tak ją zostawiliście bez broni, co się stało z waszymi głowami? – pytał poprzedników Antoni Macierewicz, nawiązując do sytuacji sprzed aneksji Krymu. – Przez lata błędnie oceniano intencje Rosji sprawiając, że Polska pozostała bezbronna – wskazał minister obrony.
19:15
Antoni Macierewicz stwierdził, że nie może przedstawić całości wyników kontroli, ponieważ "tak było źle", że niektórych danych nie może ujawnić, by nie zagrozić bezpieczeństwu państwa. – Rządowi PO-PSL należy się nie tylko krytyka, ale w niektórych przypadkach także konsekwencje karne – zwrócił się do części posłów PO.
19:12
Wyniki audytu prezentuje szef ostatniego resortu - Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.
– To środowisko traktowało polską armię zawsze na samym końcu, najgorzej ze wszystkich aspektów – mówił występujący jako ostatni szef MON. – Gdy przyszedłem do ministerstwa Siły Zbrojne RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa – stwierdził Antoni Macierewicz. – W zakresie bezpieczeństwa terytorium kraju państwo było zdolne jedynie do prowadzenia ograniczonych działań opóźniających ofensywę potencjalnego agresora – zaznaczył minister.
19:00
Mariusz Błaszczak zaznaczył, że jego poprzedniczka zagłosowała za przymusową relokacją uchodźców, co uznał za niezgodne z naszymi interesami. – Decyzja o przyjęciu tzw. uchodźców zlikwidowała solidarność Grupy Wyszehradzkiej – podkreślił minister. Jak zaznaczył, "przez 8 lat rząd PO-PSL nie był w stanie doprowadzić do tego żeby Frontex otrzymał stałą siedzibę w Polsce".
18:53
Wyniki audytu przedstawia Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Minister Błaszczak wskazał, że rządy PO-PSL charakteryzowały "zwijanie instytucji państwowych i lekceważenie zagrożeń".
18:50
18:45
Minister Ziobro, mówiąc o niewspółmiernych karach, stosowanych za czasów PO-PSL przywoływał sprawę oskarżanej o korupcję posłanki Baty Sawickiej i emerytki z punktu ksero, która została ukarana z powodu dwóch groszy. – Dramatów ludzkich są setki, a nawet tysiące. Działo się to pod okiem wymiaru sprawiedliwości, którym wy kierowaliście – powiedział Ziobro. – Wasza sprawiedliwość jest wyjątkowo wybiórcza. Są elity ze śmietanki towarzyskiej i reszta - mówił Ziobro.
18:38
Prokurator Generalny wskazał na szereg nieprawidłowości w działaniu prokuratur. – Rząd PO-PSL wybił zęby prokuraturze i doprowadził do chaosu wewnętrznego – stwierdził minister. Dodał, że Prokurator Generalny miał związane ręce i bardzo ograniczone możliwości, nie miał wpływu na powoływanie szefów prokuratur niższego szczebla, a zarazem miał odpowiadać za ich działania. – Prokuratury działały samopas, np. inaczej kwalifikowały te same czyny - nie było żadnej koordynacji i nadzoru – mówił Zbigniew Ziobro.
18:34
– Wymiar sprawiedliwości był gwarantem zamiecenia pod dywan wszystkich afer rządu PO-PSL – stwierdził minister Ziobro. – Przez ostatnie 8 lat ludzie skazywani byli wbrew logice,obywatele dzieli się na równych i równiejszych – mówił Prokurator Generalny.
18:30
Wyniki audytu przedstawia Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. – Powiedziane jest "po owocach ich poznacie" – zaczął swoje wystąpienie minister Zbigniew Ziobro. Przyznał, że odczuwa swoiste deja vu, bo w 2005 roku, gdy obejmował stanowisko 22 proc. Polaków pozytywnie oceniało działania wymiaru sprawiedliwości, gdy kończył w 2007 – było to już 46 procent. – I to są właśnie te owoce – stwierdził minister.
18:27
– Trzeba być mistrzem świata, żeby w kraju który był unikatem w zakresie energetycznym i środowiskowym, krajem który powinien decydować o losach Unii Europejskiej doprowadzić do tego, że UE opłaca się żyć z kar – podsumował minister środowiska. Wcześniej poinformował, że skutkiem zaniedbań w sprawie Puszczy Białowieskiej mogą być kary z UE. Minister przywołał też dane dotyczące strat, jakie przyniosła błędna polityka ws. m.in. drogi przez Rospudę.
18:20
Minister Szyszko zarzucił poprzednikom, że zamiast rozwijać uzyskiwanie energii z dużych zasobów geotermalnych, zajmowali się rozwojem sektora energii wiatrowej, która jest niezwykle droga i nie jest oparta o polskie technologie. Stwierdził, że kazano urzędnikom min. ochrony środowiska szukać haków na finansowanie geotermii toruńskiej.
18:16
Wyniki kontroli przedstawia Minister Środowiska Jan Szyszko.
18:15
Na mównicę wszedł były minister zdrowia Bartłomiej Arłukowicz i zgłosił wniosek o przerwę. – Chciałbym, żeby pan minister Radziwiłł wyjaśnił pani premier Szydło, że w latach 2010-2015 był jednym z najważniejszych ekspertów zatrudnionych w Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia w Polsce – mówił. Prowadząca obrady nie przychyliła się do jego do jego wniosku.
18:12
– Jesteśmy zdeterminowany do naprawy syt. Będziemy konsekwentnie wprowadzać zmiany w życie – podsumował minister Radziwiłł. Jak dodał, wcześniej ministerstwo było głuche na wołania o zmiany w pakiecie onkologicznym.
18:07
Wśród innych niedopatrzeń poprzedników Radziwiłł wymienił m.in. dyrektywę dotyczącą krwiodawstwa, dyrektywę tytoniową, czy też obietnice składane pielęgniarkom. – Umożliwiono pielęgniarkom ordynowanie leków – nie zrealizowano kursów – podkreślił minister.
18:05
Minister zdrowia zaznaczył, że od pierwszych dni swojej pracy musiał stanąć przed wyzwaniem uratowania programu informatyzacji służby zdrowia. Radziwiłł wskazał na gigantyczne zadłużenie publicznych szpitali wynoszące prawie 14 miliardów złotych. - Przekształcone w spółki szpitale nie radzą sobie lepiej od SP ZOZ-ów - podkreślił minister.
18:04
Wyniki audytu przedstawia Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.
18:01
Władysław Kosiniak-Kamysz wystąpił z kolejnym wnioskiem formalnym o przerwę. Został on odrzucony. Przedstawiciel PSL przytoczył treść SMS-a od rolnika - Ryszarda z Lubelszczyzny. Wiadomość miał otrzymać podczas wystąpienia ministra rolnictwa. "Audyt audytem, a świnie w skupie i owoce miękkie tańsze niż rok temu" - miał napisać rolnik.
17:58
Minister mówił o szeregu nieprawidłowości w Agencji Nieruchomości Rolnych.
17:50
17:45
Minister zarzuca poprzednikom niegospodarność m.in. w zakresie wydawanych na działania promocyjne środków, Pojawiają się także oskarżenia o nepotyzm w podległych ministerstwu instytucjach. Jak poinformował minister, ARiMR wykupiła za 25 tys.zł, wywiad sponsorowany z ministrem Sawickim, który został opublikowany w okresie przedwyborczym.– Pracownicy otrzymali nagrody w wys. 281 mln.zł. Nieproporcjonalnie wysoka część przypadła kierownikom – mówił minister.
17:37
Wyniki audytu przedstawia minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Minister stwierdził, że politykę w resorcie rolnictwa za czasów PO-PSL można określić za pomocą kilku lapidarnych określeń - nieudolność, nieskuteczność, opieszałość, arogancja wobec organizacji rolniczych. – Politykę PO-PSL charakteryzował brak skutecznej ochrony rynku krajowego – zarzucił poprzednikom minister. Dodał też, że dochodowość gospodarstw rolnych znacznie się obniżyła.
17:35
– Te problemy same się nie rozwiążą. Musimy zbudować system efektywnego wydatkowania środków przez państwo. Chodzi o przyniesienie korzyści przede wszystkim obywatelom. Przed nami konieczność podjęcia działań zmierzających do optymalizacji kosztowej już zrealizowanych inwestycji – podkreśliła minister.
17:30
Minister zarzuciła poprzednikom, że przez niezakończenie projektów rząd PO-PSL nie wykorzystał 500 mln zł. środków z unijnych dotacji. – Można policzyć na palcach jednej ręki projekty, które przyniosły korzyść obywatelom – oceniła Anna Streżyńska.
17:25
– Tak istotne dla Polaków projekty, jak platforma e-usług medycznych, dowód osobisty z warstwą elektroniczną, których łączna wartość wynosi 1,3 mld, nie zostały zakończone w terminie, czyli do końca 2015 r. I co za tym idzie będą musiały być sfinansowane w najbliższym czasie z obecnego budżetu państwa – relacjonowała minister Streżyńska. W ten sposób krytycznie odniosła się do przebiegu procesu cyfryzacji za czasów koalicji PO-PSL oraz wykorzystywania środków unijnych.
17:20
Wyniki audytu przedstawia minister cyfryzacji Anna Streżyńska. – Rozpoczęto wydawanie miliardów zł. bez zintegrowanej strategii informatyzacji państwa – podkreśliła minister. – Polska miała wydać na niefunkcjonujące projekty 172 mln zł., a będzie musiała wydać 4x więcej – wyliczała Streżyńska.
17:15
– Ogromny wysiłek, który podjęto w tych 8 latach, by zreformować szkolnictwo wyższe i system nauki w Polsce, nie tylko nie przyniósł efektów, ale też cofnęliśmy się m.in. w rankingu uczelni wyższych czy innowacyjności – stwierdził minister. – Zaczynamy nie od punktu wyjścia, tylko od konieczności nadrobienia regresji – podsumował.
Ministrowi odpowiedziała na Twitterze Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2007-2013.
twitter twitter
17:10
Wicepremier zaznaczył, że w zarządzaniu Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dostrzeżona została znacząca niegospodarność.– Niewspółmiernie duża część środków wpływała do określ. gr.mediów, takich jak "Gazeta Wyborcza" czy "Newsweek" – stwierdził Jarosław Gowin i dodał, że sprawa ta będzie dalej badana.
17:06
Wyniki audytu przedstawia Wiceprezes Rady Ministrów Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. Zdaniem ministra, do fiaska częstych reform, wprowadzanych przez rzad PO-PSL, był arbitralny sposób ich wprowadzania.Minister zarzucił też poprzednikom niegospodarność.
17:00
Minister Tchórzewski stwierdził, że z 8 lat rządów PO 7,5 ocenia jako szkodliwe, podczas ostatniego pół podejmowane były "pewne próby".
16:55
– Mam wrażenie, że polityka rządu PO-PSL była realizowana w oparciu o założenie: „niech się dzieje co chce”– stwierdził minister Tchórzewski. – W zakresie górnictwa węgla kamiennego również kierowano się jedynie krótkoterminowym interesem – dodał szef resortu.
16:50
Wyniki audytu przedstawia minister energii Krzysztof Tchórzewski.– Decyzje związane z prywatyzacją były związane z krótką perspektywą budżetową – zarzucił poprzednikom minister Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że w obecnej sytuacji spółki energetyczne stracą możliwości kredytowe.
16:48
Na zakończenie szef dyplomacji stwierdził, że resort "przyczynił się" do rozwoju służby zdrowia. MSZ zakupiło profesjonalny stół do masażu za kwotę 5 tys. złotych.
16:45
– Zlikwidowano punkty szyfrowe w ponad 50 jednostkach – zarzucił poprzednikom minister.
– Polscy dyplomaci oduczyli się pisania pogłębionych materiałów, pracowników rozliczano z ilości opublikowanych wiadomości na Twitterze – stwierdził Waszczykowski. Dodał, że kierownictwo MSZ oczekiwało "fajerwerków i efektów wizerunkowych". – Dyplomatów zawodowych zmuszano do tego, by brali udział w szermierce politycznej – podkreślił szef MSZ. Poprzednik odpowiedział mu na Twitterze.
16:40
Platforma Obywatelska odpowiada ministrowi na Twitterze.
16:37
Szef MSZ zarzucił poprzednikowi, że po roku 2010 polityka zagraniczna skupiała się na jego promowaniu i zapowiedział, że prawdopodobnie "padną w tej sprawie zarzuty prokuratorskie".
16:33
– Wiele błędów popełniono w polityce wobec Federacji Rosyjskiej. Mamy w resorcie dokumenty, które pokazują, jak grano z Rosją przed Smoleńskiem i po nim – stwierdził minister. Powiedział także, że podczas wizyty w Mińsku Łukaszenka proponował Tuskowi włączenie się w rozwiązanie kryzysu na Ukrainie, a Donald Tusk odmówił. – Sam się wykluczył z możliwości rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego – stwierdził minister
– Polska zrezygnowała z udziału w operacjach pokojowych ONZ mimo że nie wiążą się z dużym zagrożeniem,a jej koszty są refundowane – stwierdził minister.
16:32
Waszczykowski skrytykował czas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Według niego za bardzo skupiono się na jej formie, a nie na tym, co miała przynieść.Minister przypomniał, jakie gadżety zostały zamówione przy tej okazji. Jednym z nich był bączek. – Miał promować polską technikę, tylko że nie działa – powiedział szef MSZ.
16:30
– Przyjmowano błędne założenia polityki zagranicznej, które skupiały się na wizerunku a nie na ochronie interesów Polski – podsumował rządy poprzedników minister. Wymienił podejmowane przez PiS działania w kierunku m.in. azjatyckim, czy lepszej współpracy z USA czy Białorusią.
16:27
Wyniki audytu w ministerstwie spraw zagranicznych przedstawia Witold Waszczykowski
Minister Waszczykowski określił jako "niezadowalający" stan polityki zagranicznej Polski. Zarzucił poprzednikom, że podejmowali błędne decyzji w zakresie kierunków polityki zagranicznej. Jego zdaniem zasoby, którymi dysponowała Polska, nie były wystarczająco wykorzystane wskutek błędnych decyzji, ale też MSZ było jego zdaniem zarządzane w sposób autorytarny. – Zarządzone audyty i kontrole wykazały,że wiele procedur i przepisów nie było przestrzeganych – mówił minister.
twitter twitter
Szef dyplomacji przypomniał, że jego pomysły na politykę zagraniczną zostały zaprezentowane podczas expose w Sejmie.
Czytaj też:
"Polska stanie w obliczu trzech kryzysów". Wystąpienie szefa MSZ w Sejmie
16:22
Minister Rafalska odpowiedziała przedstawicielowi PSL i zaapelowała o "ocenę z właściwą miarą" i przyznała, że niektóre programy są kontynuowane, ponieważ takie były projekty. – Ile świadczeń pana rząd wypłacił? Zero, bo te świadczenia my zabezpieczyliśmy i teraz realizujemy – mówiła minister. Zarzuciła, że zmiany zaczęły być podejmowane, gdy PO-PSL wiedziały, że przegrają wybory
16:20
Władysław Kosiniak-Kamysz z wnioskiem formalnym o przerwę, "żeby pani minister mogła ochłonąć, zobaczyć, ile zostało wybudowanych żłobków i przedszkoli, że płaca minimalna była grupo poniżej 1000, teraz jest 1800". – Naprawdę, koniec hipokryzji – wykrzyczał szef PSL, po czym wyłączono mu mikrofon.
16:13
Platforma Obywatelska przekonuje na Twitterze, że za jej rządów ministerstwo funkcjonowało prawidłowo, przytacza swoje statystyki.
16:08
– Z jednej strony mamy zaniedbania dotyczące socjalnej polityki społecznej, równocześnie z powodów trudnej sytuacji materialnej zabierano dzieci – mówiła minister. Elżbieta Rafalska wymieniła nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemów informatycznych: "Empatia", czy obsługującego system Karty Dużej Rodziny.
16:04
Wyniki audytu przedstawia minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
– Bezrefleksyjnie, niepotrzebnie, niezgodnie z prawem wydawaliście często środki społeczne – zwróciła się do poprzedników.Minister przywołała dane, zgodnie z którymi malała liczba dzieci objętych pomocą państwa. Liczba wydatków na zasiłki rodzinne od 2007 roku miała spaść o około 2 mld złotych.
16:03
Minister Bańka zarzucił, że nie było właściwego nadzoru nad podległymi ministerstwu jednostkami. Jego zdaniem tematem na odrębną dyskusję jest też sposób budowy Stadionu Narodowego. – To nie był resort, którego władzom zależało na rozwoju sportu – podsumował minister.
15:58
Minister sportu Witold Bańka mówi o audycie w swoim resorcie.
– Gdybym miał porównać wydatkowanie środków w minionych latach, porównałbym do jeździectwa – mówił minister. – Ułańska fantazja, jeździec był bez głowy i tak sobie galopowaliście przez ten sport – zarzucił poprzednikom. Dodał, że nie było spójnej wizji rozwoju sportu, gdyż nie wystarczy zwiększyć środki, trzeba je dobrze wydatkować.
– Jednostki podległe ministerstwu funkcjonowały jak biuro podróży – stwierdził minister. Przypomniał wyjazdy m.in. do Teksasu, "by oglądać jak rośnie trawa i u nas zasadzić taką samą". Minister dodał, że w przeciągu dwóch lat za blisko milion złotych zakupiono gadżety promocyjne takie jak apaszki. Bańka przypomniał, że organizacja koncertu Madonny przyniosła resortowi straty rzędu ponad 4 mln złotych, z czego 1,6 mln złotych miało zostać przeznaczone na zakup kilku tysięcy biletów na ten koncert.
15:55
Sławomir Nitras zaapelował o zmianę porządku prowadzenia obrad i dopuszczenie możliwości zabierania głosu w formie sprostowania. Jego wniosek został odrzucony.
15:42
Głos zabrał minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. – Początek rządów PO-PSL rozpoczął okres katastrofy w gospodarce morskiej. Pierwszą decyzją była likwidacja ministerstwa gospodarki morskiej. W ten sposób rozbito centrum organizacyjne – ocenił.
15:39
Anna Zalewska mówiła także o badaniu sprawy 27 mln złotych przeznaczonych na szkolenia informatyczne dla nauczycieli, których przeprowadzenie miało zostać powierzone fundacji, która nie miała w tym zakresie doświadczenia. Szefowa resortu edukacji zwróciła także uwagę na działania promocyjne i marketingowe związane m.in. z promowaniem nauki matematyki lub kampanie skierowane do rodziców 6-latków.
15:32
– Nie reagowano na różnego rodzaju działania patologiczne – stwierdziła Zalewska dodając, że ma na myśli młodzieżowe ośrodki wychowawcze. – Jest tyle zastrzeżeń kontroli skarbowej, że nawet 60 z nich może zostać zlikwidowanych. To wszystko są błędy poprzedniej ekipy rządzącej, która nie ustaliła nawet prostej definicji takiego wychowanka.
15:28
Zalewska mówiła również o szkolnictwie zawodowym oraz problemach, jakie pojawiły się przy przeprowadzaniu egzaminów zawodowych. – W czasie rządów PO-PSL właściwie sparaliżowano szkolnictwo zawodowe – oceniła dodając, że jednym z problemów szkolnictwa zawodowego jest również to, że w placówkach brakuje sprzętu. Minister edukacji przytoczyła raport NIK dotyczący programu kształcenia zawodowego nauczycieli.
15:22
Anna Zalewska przytoczyła list, który otrzymała od uczniów jednej ze szkół w województwie dolnośląskim, w którym jak oceniła, „młodzi ludzie deklarują, że szkoła przygotowuje ich do życia, które nie istnieje”. Minister edukacji mówiła także o tym, że polska szkoła jest zdecydowanie za bardzo zbiurokratyzowana. – Polski nauczyciel spędza mało czasu z uczniem, ponieważ musi wypełniać papierki – powiedziała. W opinii Anny Zalewskiej, o błędach w systemie edukacji świadczy rozwój rynku korepetycji.
15:04
O audycie w resorcie edukacji narodowej mówi minister Anna Zalewska. „Trzęsienie ziemi jak u Hitchcocka” w ten sposób szefowa resortu edukacji oceniła przejęcie ministerstwa. W opinii Anny Zalewskiej „projekt cyfrowej szkoły zakończył się niepowodzeniem”. – Rzeczywistość skrzeczy, jest czasami brutalna. W większości szkół nie ma e-podręczników, komputera, tablicy multimedialnej – tłumaczyła. Minister edukacji zwróciła również uwagę na to, że w przypadku systemu edukacji najważniejszym audytorem są uczniowie, nauczyciele czy przedstawiciele, ale również raporty NIK, jak i audytorzy wewnętrzni.
15:01
Gliński wspomniał także o budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Powinniśmy skupić się na polskiej narracji. To obowiązek polskiego rządu. To polski punkt widzenia powinien być prezentowany w tym muzeum – tłumaczył wicepremier dodając, że„ polityka muzealna, jaką zastaliśmy, budziła zdumienie”. – Naraziliście Polskę i Polaków na ryzyko utraty tożsamości kulturowej – ocenił Gliński.
14:58
– Na organizację 25-lecia wolności w Polsce wydano prawie 4 mln złotych, wydatki związane z prezydencją Polski w Unii Europejskiej wyniosły 50 mln złotych - wyliczył Gliński. W opinii wicepremiera działania te „służyły tylko jednemu środowisku politycznemu”.
14:54
Piotr Gliński zwrócił uwagę na to, że prawie 20 proc. pracowników resortu kultury jest zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. – To jest patologia i to jest sprzeczne z kodeksem pracy – ocenił. Minister kultury mówił także o nieprawidłowościach w instytucjach m.in. w Narodowym Centrum Kultury oraz wydatkach m.in. na działalność Instytutu im. Adama Mickiewicza. Zastrzeżenia ministra budzą m.in. podróże służbowe pracowników instytutu, na które miało zostać przeznaczona niemal 1/4 budżetu, jaką dysponowała instytucja.
14:43
Piotr Gliński wymienił m.in. brak koordynacji działań, brak komunikacji oraz faktycznego nadzoru ministra w zakresie planowania i wykonywania zadań. – Zgłosiła się do nas długa lista instytucji, niekoniecznie związanych z nasz opcją polityczną, które są na skraju upadku np. Teatr Polski w Warszawie, Muzeum w Wiślicy, orkiestra Agnieszki Duczmal, zespoły zasłużone dla polskiej kultury, jak "Śląsk" czy "Mazowsze", którym pozwalaliście państwo wymierać – powiedział minister kultury dodając, że część z nich otrzymało już wsparcie z resortu.
14:36
Głos zapiera minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. – Odnośnie resortu, którym kieruje chce zwrócić na 11 kwestii. Przede wszystkim brak było zasad polityki kulturalnej. Panowała dowolność i swoista radosna twórczość polityki kulturalnej. Polityka kulturalna była lekkomyślna, nietransparentna, dowolna i nie realizowała dobra publicznego. Brak realizacji dobra publicznego nie był przypadkowy – powiedział wicepremier.
14:20
– Żeby implementować prawo unijne, na to już czasu nie było. Ponad 41 projektów nie zostały wprowadzonych, choć groziły za to duże kary. Za naszych rządów zniwelowaliśmy tę stratę po wprowadzeniu 20 z tych projektów – powiedziała Kempa
14:16
Szefowa KPRM wymieniła szereg nieprawidłowości, do jakich miało,jej zdaniem, dochodzić w Centrum Usług Wspólnych za czasów koalicji PO-PSL. – Centrum Usług Wspólnych straciło swoje główne źródło dochodu, jakim było wydawanie dziennika urzędowego Monitor Polski B – powiedziała Kempa.
14:04
– Dwóch doradców z gabinetu politycznego wygenerowało bardzo wysokie koszty usług telekomunikacyjnych na 147 tys. złotych. Ileż można rozmawiać przez telefon? To wszystko trzeba było sfinansować z pieniędzy podatników – powiedziała Kempa. Szefowa KPRM wyliczyła także koszty" wyjazdowych posiedzeń rządu Ewy Kopacz, działalności Centrum Informacyjnego Rządu oraz działania zespołu Macieja Laska ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.
14:00
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Wznowił obrady. Jako pierwsza po przerwie głos zabrała Beata Kempa. – Dziwię się, że posłowie PO chcą, żebyśmy im opisali co robili przez 8 lat – powiedziała szefowa Kancelarii Premiera dodając, że„ tsunami niegospodarności nie ominęło także KPRM.” – W latach 2007-2015 skupiono się bezwzględnie na polityce informacyjne, a nie na głównych celach działania kancelarii. Przejęłam kancelarię z ogromnym deficytem. Szefowa KPRM zwróciła uwagę na to, że jej poprzednicy skupili się na prowadzeniu przede wszystkim kampanii informacyjnej. – Kancelaria nie była odpowiednim miejscem refleksji – tłumaczyła.
11:59
Na wniosek wicemarszałka Ryszarda Terleckiego ogłoszono przerwę do godziny 14.
11:55
– Oświadczam, że podczas rządów PiS nikt nie jest, nie był i nie będzie inwigilowany tylko dlatego, że ma takie a nie inne poglądy polityczne lub dlatego, że bierze udział w antyrządowej demonstracji – zakończył Kamiński.
11:50
– Działania operacyjno-śledcze ABW dotyczył spraw marginalnych. Jedynie 8 proc. dotyczył administracji centralnej. W trakcie audytu odnotowano szereg zaniechań, które polegały m.in. na niszczeniu materiałów z kontroli operacyjnej, wykonywaniu czynności pozornych. Kamiński mówił także o przypadkach łamania dyscypliny. – Zdarzały się przypadki, w których funkcjonariusze CBA wykonywali czynności pod wpływem alkoholu – powiedział. Minister Mariusz Kamiński poinformował, że złożył do prokuratury 19 doniesień w sprawie nieprawidłowości w służbach.
11:46
– Po katastrofie w Smoleńsku ABW nie podjęła żadnych działań operacyjnych, mających wyjaśnić jej przyczyny. Wykonywała jedynie proste działania na zlecenie prokuratury – ocenił Kamiński. Kamiński mówił także o tym, że inwigilacją objęto m.in. środowisko Obrońców Krzyża – ABW w środowisku Obrońców Krzyża posiadało tajnego współpracownika. Agencja podjęła działania wobec blogerów forum internetowego Salon24.pl. Sprawdzano ich miejsce zamieszkania i zatrudnienia – powiedział.
11:33
Audyt z działalności służb przedstawia minister Mariusz Kamiński. Kamiński mówił m.in. o inwigilacji uczestników manifestacji opozycyjnych, patriotycznych i członków ruchu obrońców życia oraz dziennikarzy m.in. poprzez podsłuchiwanie ich telefonów, sprawdzanie miejsc pobytu lub też analizowaniu bilingów i sieci kontaktów, jakimi posługiwali się pracownicy mediów. Minister podkreślił, że chodzi przede wszystkim o okres 2009-2010. Kamiński zwrócił uwagę na to, że akcja ABW w redakcji tygodnika "Wprost" była nielegalna. – Służby specjalne inwigilowały 52 dziennikarzy, wobec 7 użyto specjalistycznego sprzętu podsłuchowego. Afera taśmowa była jednym z pretekstów do inwigilowania byłych funkcjonariuszy CBA, a także ich rodzin – mówił koordynator ds. służb specjalnych.
11:25
– Nie chcemy bezmyślnie wydawać pieniędzy, ale je inwestować i osiągnąć zysk. My dziś kończymy z bylejakością, polityką nic nierobienia. Szanujemy wolny rynek, chcemy być częścią Europy, ale chcemy także realizacji naszych polskich interesów. Chcemy, aby to wszystko złożyło się na wielki projekt, projekt Polska – tłumaczył wicepremier.
11:11
Głos zabiera wicepremier Mateusz Morawiecki. – Powiększyliście dług publiczny o ponad 100 procent – powiedział minister rozwoju. – Roczny koszt wszystkich urzędników to niemal 50 milionów złotych – dodał Morawiecki. W jego opinii największą porażką poprzedniej ekipy rządzącej jest to, że 2 do 3 milionów naszych rodaków wyjechało za granicę. Morawiecki zwrócił również uwagę na obecność zagranicznego kapitału w Polsce. – Tylko 50 proc. naszego przemysłu jest w rękach polskich przedsiębiorców. 65 proc. sektora bankowego jest w rękach podmiotów zagranicznych. Taki model rozwoju gospodarczego to droga donikąd. Jak długo możemy się zadłużać? – pytał Morawiecki.
10:55
– Moi poprzednicy uczynili z ministerstwa skarbu ministerstwo wyprzedaży. Zabrakło analiz. Doszło do takiej patologii, że uznano iż spółki, których nie można sprzedać postanowiono zlikwidować – tłumaczył. To ponad milion złotych strat, których by nie było, gdyby moi poprzednicy nie godzili się m.in. na rozrzutność i niegospodarność. Dochodziło do zaniechań i afer. Nie jest przypadkiem to, że nawiązuje do 7 grzechów głównych. Grzeszyliście przeciwko Polsce i interesom naszego państwa – podkreślił minister dodając, że „złe czasy dla skarbu państwa skończyły się”.
10:48
– Kreatywność poprzedniej ekipy budziłaby podziw, gdyby nie było to wszystko na koszt podatnika – dodał Jackiewicz. Skandalem było wydawanie publicznych pieniędzy na pokaz, do celów kampanii wyborczej. Jackiewicz mówił m.in.o tym, że „zagraniczne banki otrzymały 115 milionów złotych od Ministerstwa Skarbu Państwa za 4 projekty”, a managerowie „nagminnie korzystali z usług doradczych”.
10:45
Głos zabrał minister Skarbu Dawid Jackiewicz. – To 7 grzechów głównych w zarządzaniu spółkami – mówił szef resortu dodając, że ma na myśli m.in. pazerność, niegospodarność czy rozrzutność. Dawid Jackiewicz powiedział, że s„pływają do niego oburzające dane dotyczące zaniedbań w spółkach skarbu państwa”. Mówił m.in. o wartości kontraktów menadżerskich w spółkach takich jak Orlen czy Enea. – Pod rządami PO i PSL oferowano prezesom przekraczające granice zdrowego rozsądku i przyzwoitości, nierzadko milionowe odprawy – zaznaczył.
10:38
– Pan minister mija się z prawdą. Na stronie GDDKiA jest zestawienie, za ile buduje się w Europie autostrady. Polska jest dokładnie po środku tego zestawienia. Wynika z niego, że średni koszt kilometra budowanej w Polsce autostrady to 9,6 mln euro. Europejska średnia wynosi 10 mln euro za 1 km - powiedział poseł PO Paweł Olszewski.
10:33
Minister infrastruktury mówił m.in. o tym, że „inwestycje kolejowe to kolejne zmarnowane środki przez ekipę PO-PSL”. Adamczyk dodał, że „deficyt w Krajowym Funduszu Drogowym po 8 latach rządu to 62 mld zł”.
10:30
Minister pokazał listę roszczeń firm drogowych, które realizowały inwestycje drogowe w latach 2008-2015.
10:23
– Do 2014 r. w Polsce miało być 4 tysiące km autostrad, obecnie jest 1400 km. Rząd PO-PSL wybudował najdroższe autostrady i drogi ekspresowe w Europie – ocenił minister. W opinii Adamczyka„ jedyny sukces poprzedniej ekipy to wybudowanie najdroższych autostrad”.
10:20
Kolejnym ministrem, który przedstawia audyt jest szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. – Przez 8 lat rządów zrealizowaliście 65 proc. programu budowy dróg i autostrad. Dlaczego budowano tak źle i nieterminowo? O tym mówi raport NIK. To nie są informacje wyssane z palca, to są dane NIK – zwrócił uwagę szef resortu.
10:17
– Czy godzi się, żeby idąc mentalnością goebbelsowską wyświetlać na sejmowych ekranach dane i liczby, które nie są poparte żadnymi faktami? pytał poseł Mariusz Witczak. Prowadzący obrady Joachim Brudziński skomentował, że „nie godzi się, by padały tego typu słowa”, tym bardziej, że na mównicy znajdują się dzieci.
10:15
– Minister Szałamacha nie rozliczył się nadal z urlopu, który spędzał w Stanach Zjednoczonych. Mówię to jako poseł z okręgu pilskiego. Nie wykonywał pan swojego mandatu, a brał pieniądze zbudżetu państwa – powiedział poseł PO Jakub Rutnicki.
9:58
Jako pierwszy wyniki audytu przedstawił minister finansów Paweł Szałamacha. Jego wystąpienie było przerywane okrzykami "Oddaj dietę". Paweł Szałamacha mówił o tym, że straty polskich firm z powodu toksycznych opcji walutowych to 9 mld zł. Minister dodał, że przez rządy PO-PSL nastąpił spadek dochodów podatkowych o 3,2% PKB (ok. 60 mld zł).
9:55
Premier Szydło zapowiedziała wniosek w sprawie powołania komisji śledczej, która miałaby się zająć wyjaśnieniem afery Amber Gold
9:51
– Są trzy słowa na określenie działań PO-PSL: egoizm, pogarda, marnotrawstwo. PO-PSL nie rządziły państwem. To było trwanie i czerpanie z władzy profitów. Od czasu do czasu, by to przykryć, wymyślaliście świecidełka, takie jak walka z dopalaczami czy "zielona wyspa". Dopalacze ciągle zbierają swoje żniwo, a zielona wyspa gdzieś się rozpłynęła. Koncentrowaliście się wyłącznie na własnych politycznych interesach. Szacujemy, że Polscy stracili przez te rządy 340 mld złotych – podkreśliła premier.
9:43
– Przez 8 lat budowaliście państwo teoretyczne, gdzie potrzeby obywateli się nie liczyły, a elity miały się dobrze. Dla was rządzenie polega na tym, na załatwianiu interesów własnych oraz partii. To nie my was rozliczamy, was rozliczyli już wyborcy. My dzisiaj czujemy się w obowiązku pokazania tego, jak przez ostatnie 8 lat była rządzona Polska i pokazanie Polakom ile zostało popełnionych zaniechań, ile publicznych pieniędzy zostało zmarnowanych. Najmocniej uderza to, że PO i PSL czerpało profity z władzy, zamiast sprawować ją dla dobra kraju – dodała premier polskiego rządu.
9:35
– Opozycja oczekuje od nas i co jakiś czas są formułowane stwierdzenia, że będziemy dotrzymywać słowa i realizować obietnice wyborcze – mówiła premier dodając, że obowiązkiem władzy jest także składanie obywatelom raportu ze stanu działania państwa. Według premier Szydło„ politycy partii rządzącej za nic nie brali odpowiedzialności”. – Tak było przez 8 lat, nikt za nic nie odpowiadał. Nikt nie brał odpowiedzialności politycznej wynikającej ze służby państwu i obywatelom. Przykładem jest katastrofa smoleńska - uznano, że nikt nie jest winny, a także sprawa afery podsłuchowej, kiedy wmawiano, że problemem jest to, że ktoś nagrał polityków, a nie to, o czym mówili – powiedziała Szydło.
9:15
Sejm odrzucił wnioski posłów Meysztorowicza i Niesiołowskiego w sprawie przełożenia debaty nad audytem.
9:13
– Pan Bóg świat stworzył tylko po to, żeby Jarosław Kaczyński miał do kogo przemawiać.To, że w Biblii nie ma nic o Jarosławie Kaczyńskim to tylko dlatego, że Mojżesz był uchodźcą - ironizował Niesiołowski składając wniosek formalny o przełożenie debaty nad audytem na następny tydzień.
9:10
- Sobotnia manifestacja, na którą przyszła garstka ludzi drugiego sortu o ubeckich powiązaniach całkowicie się nie udała. Jak widać było w telewizji publicznej na ulicach była garstka ludzi. To, że dzisiejszy audyt ma z tym coś wspólnego, chce przykryć tą demonstrację to insynuacje, które nie mają żadnych podstaw - kpił poseł PO Stefan Niesiołowski dodając, że „pięć miesięcy rządów PiS to było jedno pasmo sukcesów”.
9:09
Poseł Jerzy Meysztorowicz z Nowoczesnej wnioskuje o przełożenie debaty nad audytem do czasu przedstawienia posłom informacji pisemnej z ministerstw. - Nie wyobrażam sobie, żeby do dokumentu, który był przygotowywany przez pół roku odnieść się w krótkich wystąpieniach. To sytuacja kuriozalna. To próba przerzucenia za ewentualne obniżenie ratingu. Ten audyt nas nie dotyczy, dlatego Nowoczesna nie jest adwokatem we własnej sprawie. Klub Nowoczesna wnosi o przerwę w obradach i dołączenie sprawozdania pisemnego - powiedział parlamentarzysta.
"Platforma Obywatelska zostawiła nasz kraj z długiem 900 mld"
– Spodziewam się tego, że ten audyt zostanie zaprezentowany w sposób rzetelny i w zależności od zawartych w nim stwierdzeń będziemy zadawać pytania i oceniać, jak funkcjonował ten rząd i w których obszarach nadużył ewentualnie swoich uprawnień – oświadczyła Mazurek podczas sejmowego briefingu.
Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek tłumaczył, że „obecna ekipa chce pokazać, że każdy rząd pracuje na własny rachunek”. – Platforma Obywatelska zostawiła nasz kraj z długiem 900 mld zadłużenia publicznego, z niedoborem, jeśli chodzi o ściągalność podatków, ze zdewastowaną rezerwą demograficzną, która została zniszczona, a powinna być zachowana na przyszłe wypłaty emerytur obywatelom – powiedział dodając, że „poprzez audyt rząd będzie chciał pokazać, jak funkcjonowały instytucje państwa polskiego”.
"Audyt? To niezdarna odpowiedź na marsz opozycji"
Szef PO Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę na samo określenie "audyt". Jego zdaniem PiS nadużywa tego określenia, ponieważ przeprowadzane przez tę partię czynności nie mają z prawdziwym audytem wiele wspólnego. – Chciałbym, żebyśmy nie byli zakładnikami tego sformułowania, bo audyt zawsze w firmach robi firma zewnętrzna. Niezależni kontrolerzy dokonują audytu – tłumaczył. – To co zdarzy się jutro nic z audytem nie ma wspólnego – przekonywał. – Moim zdaniem to jest niezdarna odpowiedź, przygotowana wcześniej, ale niezdarna odpowiedź na 7 maja. Widzę, że w ogóle jest dosyć duże zdenerwowanie po stronie polityków PiS – ocenił Schetyna.
Według wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej audyt jest traktowany w sposób niepoważny - Gdyby to było poważne, posłowie powinni dostać dokument, z którym powinni się zapoznać i potem powinna być informacja na sali, bo nie wyobrażam sobie, że po wystąpieniach poszczególnych ministrów będzie można bardzo szybko się do tego odnieść, nie mając materiałów ani dokumentów, o których mówią - stwierdziła posłanka PO.
"To temat zastępczy"
– PO też zrobiła audyt po przejęciu rządów po PiS. Ja na prezydium Sejmu proponowałem, by opozycja mogła się zapoznać z audytem, bo myślałem, że to będzie w formie pisemnej, okazało się, że audytu w formie pisemnej nie ma. Dziś będziemy mieli do czynienia z tym, co przez ostatnie 10 lat. Audyt przygotowany przez PiS jest tematem zastępczym – ocenił na antenie TVP Info wicemarszałek sejmu z ruchu Kukiz'15 Stanisław Tyszka.