Wiadomo, że Ryszardowi Petru z Nowoczesnej towarzyszyć będą Kamila Gasiuk-Pichowicz, Joanna Schmidt i Katarzyna Lubnauer. Z PSL obecny będzie Władysław Kosiniak-Kamysz, Marek Sawicki, Piotr Zgorzelski i Andżelika Możdżanowska. Szefowi Platformy Obywatelskiej Grzegorzowi Schetynie najpewniej towarzyszyć będą Sławomir Neumann i Borys Budka. Prawo i Sprawiedliwość wysyła z kolei na spotkanie w roli obserwatora Macieja Małeckiego. Nie wiadomo jeszcze, kto zjawi się z ugrupowania Kukiz'15.
Czytaj też:
Spotkanie ws. TK. PiS wyśle posła w charakterze obserwatora
Spotkanie opozycji ws. Trybunału Konstytucyjnego miało odbyć się 18 maja. Tuż przed jego rozpoczęciem Władysław Kosiniak-Kamysz, Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna poinformowali o jego przesunięciu na wtorek. Powodem był komunikat Komisji Europejskiej, która do 23 maja dała Polsce czas na wykonanie znaczącego postępu w kierunku rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Czytaj też:
Spotkanie opozycji ws. TK odwołane tuż przed rozpoczęciem. „Dzisiaj jest inna sytuacja, nowa”
KE stawia ultimatum ws. TK
Komisja Europejska zadecydowała, że do 23 maja polskie władze mają czas na dokonanie "istotnego postępu" w rozwikłaniu tych kwestii dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, co do których zastrzeżenia zgłosiła Komisja Europejska. Jeżeli politycy nie wykorzystają tego czasu zgodnie z życzeniem KE, wówczas wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans wyda ostateczną opinię. Będzie to oznaczało równocześnie rozpoczęcie działań zmierzających do drugiej fazy procedury praworządności.
Komisja Europejska stawia ultimatum ws. TK. Do 23 maja czas na wykonanie "istotnego postępu"