Już wczoraj media informowały, że możliwa jest wizyta wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa w Polsce w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Miały się do tego przyczynić starania członków jego gabinetu. We wtorek rano pojawiło się oficjalne potwierdzenie tej wiadomości. Unijnego polityka powitała w imieniu rządu PiS premier Beata Szydło.
Około godz. 14.00 rozpoczęło się spotkanie prezes Rady Ministrów Beaty Szydło z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.
Wiceszef MSZ o spotkaniu Szydło-Timmermans
Konrad Szymański zaznaczył, że poziom porozumienia w obszarze „przekonań ustrojowych w zakresie kształtu Trybunału Konstytucyjnego” jest na tyle duży, że rząd uznał wczoraj, iż „jest sens, aby doprowadzić do osobistego spotkania pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej pana Fransa Timmermansa z premier Beatą Szydło”. Zaznaczył, że gabinet Timmermansa był „w najwyższym stopniu zaangażowany w cały proces konsultacji w sposób bardzo konstruktywny”.
Czytaj też:
Wiceszef MSZ: Poziom porozumienia jest na tyle duży, że...
Komisja Europejska zmienia decyzję
Przypomnijmy, 18 maja przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali, że 23 maja wydana zostanie opinia o praworządności w Polsce, co byłoby kolejnym etapem procedury kontroli przestrzegania zasad państwa prawa w państwie członkowskim. Nie doszło jednak do tego, a rzecznik Komisji Margaritis Schinas w dniu, w którym ogłoszona miała zostać opinia poinformował jedynie o trwającym dialogu między stronami i nie chciał spekulować na temat ewentualnej daty. Korespondentka RMF FM ustaliła jednak, że opinia ma zostać przyjęta 25 maja podczas posiedzenia Komisji. Po przyjęciu opinii, KE ma prawo wydać zalecenia dla danego państwa. Może ono zostać poproszone o rozwiązanie problemów we wskazanym terminie oraz poinformowanie o działaniach podjętych w tym celu. Kolejnym etapem jest monitorowanie wykonania zaleceń. Jeżeli dane państwo nie wywiązuje się z zobowiązań, mogą na nie zostać nałożone sankcje z artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej.