Sprawa polska zostanie przypomniana podczas posiedzenia plenarnego w dniach 10-11 czerwca. Komisja zajmie się dalszymi losami opinii wydanej w marcu tego roku na temat poprawek do ustawy o TK uchwalonej w czerwcu roku ubiegłego.
Zbadana zostanie także nowa ustawa o policji, uchwalona przez większość sejmową w lutym tego roku. Jeszcze w marcu zapowiadała to rzeczniczka Komisji Weneckiej Tatiana Mychelova. Polskimi zagadnieniami członkowie Komisji będą zajmować się pierwszego dnia obrad.
Komisja Wenecka wybierze też nowego wiceprzewodniczącego. Do tej pory funkcję tę sprawowała Hanna Suchocka. Polska nie zaproponowała jej kandydatury na kolejną kadencję.
„Ustawa inwigilacyjna”
Podpisana 3 lutego przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja kilkunastu ustaw regulujących działania służb specjalnych i policji, dotyczy głównie zasad pobierania przez służby danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. o częściowej niekonstytucyjności zasad inwigilacji.
Opinia Komisji Weneckiej
W piątek 11 marca Komisja Wenecka wydała opinię na temat sytuacji w Polsce, w której stwierdziła m.in. że poprzedni i obecny Sejm łamał konstytucję. Stwierdzono także, że jeżeli nie dojdzie do publikacji wyroku, "pogłębi to kryzys konstytucyjny w Polsce". W dokumencie znalazły się także propozycje rozwiązań.