Przypomnijmy, minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział skierowanie kasacji do Sądu Najwyższego w związku z decyzją krakowskiego sądu o niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego.
– To jest żałosne. To satysfakcja małego człowieka, że może człowiekowi dużo większemu zrobić kuku. Zbigniew Ziobro to robi, bo jest panem Zbyszkiem, a pan Zbyszek tak już ma. Jest małym, mściwym komarem, który roznosi Zikę podejrzeń i zła – skomentowała sprawę Agnieszka Holland.
Reżyser uważa, że przestępstwo Romana Polańskiego było „obrzydliwe” i „paskudne”, jednak należy dać mu spokój, ponieważ ponieważ dalsze ściganie go nie interesuje już ani Amerykanów, ani nie jest w interesie Polski. – Z punktu widzenia amerykańskiego prawa to jest złożona sprawa. To jest sprawa vendetty prawniczej – oceniła.
Winny
Ekstradycji reżysera żądały Stany Zjednoczone w związku wyrokiem sądowym z 1977 roku. Reżyser został wtedy uznany za winnego odbycia stosunku seksualnego z trzynastoletnią Samathą Geimer, co zagrożone było karą do 50 lat więzienia, ponieważ stan Kalifornia traktował takie zachowanie na równi z gwałtem. Przed ogłoszeniem wymiaru kary przez sąd Polański opuścił USA.
Nie pierwsze próby ekstradycji
We wrześniu 2009 roku, na podstawie amerykańskiego nakazu, Romana Polańskiego zatrzymano na lotnisku w Zurychu, jednak w lipcu 2010 roku został zwolniony z aresztu domowego, gdyż ostatecznie władze Szwajcarii nie zdecydowały się na jego ekstradycję do USA.
Czym jest kasacja
Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem odwoławczym, które polega na zaskarżeniu decyzji wydanej w postępowaniu karnym. Jednym z organów państwa uprawnionym do jej wnoszenia przed Sąd Najwyższy jest Prokuratur Generalny. Może on skierować wniosek o kasację każdego prawomocnego orzeczenia sądu, które zakończyło postępowanie przed wymiarem sprawiedliwości. Ma jednak na to 6 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji.