Prezydent podpisał w środę ustawę z 20 maja o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Przepisy wejdą w życie za 14 dni.
Ustawa uniemożliwi budowę nowych wiatraków. Prawo i Sprawiedliwość tłumaczy, że chodzi o wyeliminowanie nieprawidłowości przy budowie farm i ochronę mieszkańców wsi. W praktyce chodzić może o ograniczenie produkcji zielonego prądu, który podkopuje pozycję elektrowni na węgiel.
Ustawa w ostatecznym kształcie oznacza prawdopodobnie koniec budowy farm wiatrowych w Polsce. Istnieje w niej bowiem przepis mówiący o ograniczeniu budowy nowych wiatraków w odległości równej 10-krotności wysokości od najbliższych zabudowań lub lasów. Będzie to zatem możliwe tylko na 1 proc. terytorium Polski.
Ustawa pozwala na przebudowę, nadbudowę, rozbudowę, remont, montaż i odbudowę budynku mieszkalnego stojącego w odległości mniejszej niż określona w ustawie. Nowe przepisy dotyczą elektrowni wiatrowych o mocy większej niż 40 kW, czyli nie obejmują mikro instalacji. W myśl ustawy, nie będzie można rozbudowywać istniejących wiatraków, które nie spełniają kryterium odległości – dozwolony będzie tylko ich remont i prace niezbędne do prawidłowego użytkowania.