Kto po śmierci Jana Kulczyka będzie najbogatszym Polakiem? Fortunę odziedziczyły jego dzieci – Dominika i Sebastian . Pytanie czy wciąż chcą występować na liście jako rodzeństwo, czy jako dwójka niezależnych miliarderów. To może oznaczać, że na pierwsze miejsce listy najbogatszych wysunie się Zygmunt Solorz-Żak. W końcu od lat depcze Kulczykom po piętach.
W tym roku, żeby pojawić się na liście 100 najbogatszych trzeba było mieć przynajmniej 239 mln zł majątku. Taką fortunę zgromadził Polak, który zajął w naszym zestawieniu ostatnie, 100. miejsce.
Na liście pojawiło się 10 debiutantów. Są nowi przedsiębiorcy z branży budowlanej, rolniczej czy meblarskiej. W setce w końcu znaleźli się Michał Kiciński i Marcin Iwiński z CD Projekt. Twórcy popularnego Wiedźmina od lat pukali do wejścia na listę. W tym roku pojawili się w zestawieniu z łącznym majątkiem przekraczającym 650 mln zł.
Jest też kilku wielkich przegranych, którzy na liście byli prawie od zawsze. W tym roku w zestawieniu już się nie pojawią. Nie ma Rafała Brzoski, największego prywatnego listonosza w Polsce, który przez lata rozwijał swoją sieć paczkomatów. Nie ma też Mariusza Świtalskiego, twórcy takich marek jak Żabka, Biedronka czy Czerwona Torebka.
W ciągu roku o jedną piątą skurczył się majątek znanego inwestora giełdowego Michała Sołowowa, który na liście zawsze był na podium. Czy wskoczy na nie i tym razem? Kiepsko radził sobie też Leszek Czarnecki z Getin Banku. W ciągu roku jego fortuna zmalała prawie o 40 proc. Podobnie stopniał majątek najbogatszej Polki Grażyny Kulczyk. Czy obydwoje załapią się do pierwszej 10. najbogatszych?
Wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące pierwszej dziesiątki znane będą już o godzinie 20.00, gdy opublikujemy nazwiska 10 najbogatszych Polaków.
Lista publikowana będzie na Wprost.pl, stronie poświęconej Liście 100 Najbogatszych, a także w wydaniach: papierowym i cyfrowym tygodnika "Wprost".