„Iluzja 2”, reż. Jon M. Chu (USA 2016)
Sequel świetnego „Now You See Me” z 2013 roku to film tyleż niepotrzebny, co nieprzemyślany. Urok jedynki wyparował gdzieś bezpowrotnie, bo choć nasi Jeźdźcy nadal tworzą sztuczki magiczne i działają w dobre wierze, uderzając w wielkiego magnata finansowego, który „zagraża ludzkości” (z początku fabuła przypomina „Kingsman. Tajne Służby”), o tyle im dalej w las tym mniej sensu. Wiele sekwencji jest tak kuriozalnych i pozbawionych sensu, że nawet fakt, iż są bajerancko nakręcone, nie pomaga dobrze bawić się na dziele. Dziwne zbiegi okoliczności i kuriozalne zagrania piętrzą się z każdą minutą, a sytuacji nie ratuje nawet podwójna rola Woody’ego Harrelsona, czy młodzieńcza energia Lizzy Caplan.
Ocena: 5/10
„Subtelność”, reż. Christian Vincent (Francja 2015)
Francuski dramat sądowy, który w połowie przeradza się w historię o miłości, nie rozwija skrzydeł żadnego z dwóch gatunków, do których się odnosi. Sprawa sądowa jest ciekawa i angażująca, jednak nudzi scenarzystów w połowie, przez co traci na impecie, kończąc swój bieg zdaniem: „NIgdy możemy nie dowiedzieć się prawdy, musicie się z tym pogodzić”. Z tego powodu „Subtelność” stanowi ciekawe spojrzenie w zwyczajne życie sędziego karnego, którego żywot tak naprawdę toczy się poza salą sądową. Film posiada jedno świetne zdanie, które stanowi creme de la creme całego seansu: „Lepiej odstawać od tłumu niż być niezauważonym”.
Ocena: 6/10
Minirecenzja Dominiki Pietraszek: LINK.
„Noc oczyszczenia: Czas wyboru”, reż. James DeMonaco (Francja, USA 2016)
Trzeci film z serii i trzeci o tej samej fabule. Oto pani senator musi uciekać całą noc, by chronić się przed atakami bandytów, którzy polują na jej życie. Jest to Noc Oczyszczenia, podczas której największa zbrodnia zostanie wybaczona, gdyż służby porządkowe zarzucają swoją działalność. Wtórność fabuły nie przeszkadza w czerpaniu „grzesznej przyjemności” z dzieła, jednak produkcja ta skierowana jest raczej do koneserów.
„Szajbus i pingwiny”, reż. Stuart McDonald (Australia 2015)
Pies najlepszym przyjacielem pingwina? Tak jest! Ta historia wydarzyła się naprawdę: w roku 2004 australijska wyspa Middle Island zmagała się z plagą lisów, które w zatrważającym tempie pomniejszały tamtejszą populację pingwinów małych. Na pomoc nielotom przyszedł owczarek maremma o wdzięcznym imieniu Szajbus. Misja ratunkowa przeprowadzona przez farmera Allana „Swampy’ego” Marsha oraz jego psią ekipę stała się podstawą dla fabuły „Szajbusa i pingwinów” – kinowej propozycji dla całej rodziny.
„7 krasnoludków i Królewna Śnieżka – Nowe przygody”, reż. Ben Zhao (Chiny 2015)
Alternatywa dla animacji Disneya. Chińska Królewna Śnieżka, zamiast myśleć o Księciu, wyrusza na pomoc Zosi i jej psu Fartkowi. Wraz z siedmioma krasnoludkami udaje się na poszukiwania zaginionego ojca dziewczynki. Twórcy filmu obiecują dowcipną i mądrą historię o przyjaźni skierowaną dla najmłodszych widzów. W polskiej wersji dubbingowej głosu postaciom użyczyli między innymi Jarosław Boberek i Waldemar Barwiński.
ZapiszZapisz