Jagland poprosił Komisję Wenecką, by ta na razie wstrzymała się z wydaniem opinii na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jak uzasadniał, w polskim parlamencie wciąż trwają prace nad ustawą o Trybunale.
Wypowiedź Jaglanda ma związek z zapowiedziami ze strony Komisji Weneckiej, która miała wydać wstępną opinię o ustawie na początku drugiej połowy lipca. Warto odnotować, że w poprzednim tygodniu to właśnie Jagland wystosował do KW pismo, by te prace przyspieszyć.
Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym
Sejm przyjął w czwartek 7 lipca projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Za było 238 posłów, przeciw 173. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu, za przyjęciem projektu zagłosowało 233 parlamentarzystów PiS, 2 posłów niezrzeszonych i 3 posłów z koła Wolni i Solidarni.
Przeciw zagłosowało 128 posłów PO, 1 z Kukiz'15, 30 z .Nowoczesnej i 14 z PSL. 35 posłów Kukiz'15 nie głosowało.
Marszałek Senatu poinformował 8 lipca, że Senat zajmie się ustawą 20 lipca i będzie ona rozpatrywana jako pierwszy punkt obrad. Zapewnił też, że wysłuchane zostaną zastrzeżenia senatorów Platformy Obywatelskiej (w senacie - poza przedstawicielami PiS i PO - zasiada zaledwie jeden senator PSL i trzech parlamentarzystów niezrzeszonych).
Wśród zmian, jakie wprowadza nowa ustawa o TK, jest m.in. założenie, że pełen skład Trybunału Konstytucyjnego to co najmniej 11 sędziów. Pełny skład TK ma orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości, ma także badać prawo prezydenckiego weta do ustaw czy spory kompetencyjne między organami państwa.
Czytaj też:
Nowoczesna chce zaskarżyć ustawę o TK. „Wniosek jest pisany”