Na posiedzeniu Rady Ministrów Radziwiłł przedstawił "Strategię zmian systemu ochrony zdrowia". Zakłada ona, że wszyscy Polacy będą mieli dostęp do świadczeń zdrowotnych, a służba zdrowia będzie finansowana z budżetu państwa.
Minister zapowiedział, że w realizacji tego planu ma pomóc sukcesywny wzrost nakładów publicznych na zdrowie do 6 proc. PKB. Na miejsce Narodowego Funduszu Zdrowia ma powstać Urząd Zdrowia Publicznego (od 1 stycznia 2018 roku), natomiast regionalne zadania związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych będą realizowane przez Wojewódzkie Urzędy Zdrowia (ich powstanie planuje reforma).
Jak mówił Radziwiłł, szpitale zostaną podzielone w taki sposób, by tworzyć sieć placówek o różnych poziomach wykonywanych zakresów świadczeń.
Wejście w życie zmian zaproponowanych przez ministra ma przypaść na lipiec 2017 roku.
Wcześniej, w audycji "Sygnały dnia", Radziwiłł tłumaczył jak rozplanowane zostaną wydatki na służbę zdrowia. – W praktyce oznacza to, że brakuje nam w systemie około 35 mld złotych. To jest ogromna kwota i na pewno nie stać budżetu państwa na to, żeby z dnia na dzień zasilić służbę zdrowia takimi pieniędzmi – powiedział i dodał, że cel ustalony przez jego resort ma zostać osiągnięty w ciągu lat. – To jest możliwe – zaznaczył.