Seria nalotów bombowych miała miejsce w okolicach miasta Artisz. Według oświadczeń armii Egiptu, na skutek operacji zginął dowódca dżihadystów na region Synaju, jego doradcy oraz czterdziestu pięciu bojowników Państwa Islamskiego. Wojskowi chwalą się, że cel został osiągnięty dzięki "precyzyjnemu wywiadowi". O sukcesie operacji za pośrednictwem Facebooka poinformował generał Mohhamed Samir, rzecznik egipskiej armii. Bombardowanie miało zniszczyć także magazyny z bronią Daeshu.
Zabity przywódca to Abu Duaa al-Ansari. Jego władza rozciągała się na cały obszar Półwyspu Synaj. To on stał za organizowaniem zasadzek na siły bezpieczeństwa, egipskich chrześcijan i turystów. Dowodzony przez niego odłam Daeshu wziął odpowiedzialność za zestrzelenie w przed rokiem rosyjskiego samolotu z 224 osobami na pokładzie.
Państwo Islamskie
Islamskie Państwo w Iraku (pierwsza nazwa Państwa Islamskiego – red.) powstało na początku XXI wieku po wyodrębnieniu się z Al-Kaidy na terenie Iraku. Po wybuchu wojny domowej w Syrii, terroryści dołączyli się do walki z armią prezydenta Baszara al-Asada, ale również z innymi, mniej radykalnymi, ugrupowaniami opozycyjnymi. W 2013 roku, po ekspansji terytorialnej i poszerzeniu swoich wpływów nazwa ugrupowania zmieniła się na Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ang. ISIL).
Terroryści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu ogłosili powstanie kalifatu islamskiego 29 czerwca 2014 r., którego kalifem został Abu Bakr al-Bagdadi. Wtedy też zmienili nazwę i proklamowali powstanie "Państwa Islamskiego". Terroryści od początku swojego istnienia informowali, że celem działania jest utworzenie kalifatu, który będzie rządzony w oparciu o najbardziej konserwatywną wersję szariatu.
Tzw. Państwo Islamskie jest uznawane za jedną z najbogatszych organizacji terrorystycznych na świecie. Majątek, którym dysponują jest szacowany na ponad 2 miliardy dolarów. Głównym źródłem dochodów dżihadystów pochodzi z handlu ropą naftową. Mimo tego, że w wyniku amerykańskich nalotów środki ze sprzedaży ropy spadły ostatnio o niemal 3 procent, nadal jest to najważniejsze źródło utrzymania bojowników. Ponadto, na podległą ludność członkowie IS nałożyli specjalne podatki. Cennym źródłem dochodów jest również działalność przestępcza oraz darowizny.
Po ekspansji IS na terytoria Syrii i Iraku, Stany Zjednoczone podjęły 8 sierpnia 2014 roku na terenie Iraku interwencję lotniczą przeciwko dżihadystom. 23 września 2014 roku, po ogłoszeniu „strategii Obamy” i uformowaniu koalicji międzynarodowej, rozszerzono operację lotniczą na Syrię.