Poszukiwani obywatele Polski
"Czerwone noty" za obywatelami Polski, którzy bądź to są podejrzewani bądź przyłaczyli się do tzw. Panstwa Islamskiego dotyczą trzech osób. Jedną z nich jest Wail Awad. Posiada on obywatelstwa polskie i sudańskie, jednak do Interpolu zgłosiły się nasze władze, które oskarżają mężczyznę o przyłączenie się do Daesh, a także nielegalne posiadanie broni.
Drugim poszukiwanym jest Karim Labidi. Urodzony w Tunezji 44-letni obywatel Polski. On także oskarżany jest o członkostwo w tzw. Państwie Islamskim.
Ostatni poszukiwany to Jakub Jakus - 24-letni sandomierzanin, który włada językiem arabskim i angielskim. Wśród zarzutów wobec Jakusa jest m.in. przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (IS, Daesh - red.), nielegalne posiadanie broni oraz kradzież dokumentów i podawanie się za inną osobę.
Międzynarodowe Centrum Antyterroryzmu (ICCT) przekazało w kwietniu informację, że w szeregach tzw. Państwa Islamskiego może być nawet 40 Polaków.
Państwo Islamskie
Tzw. Państwo Islamskie jest uznawane za jedną z najbogatszych organizacji terrorystycznych na świecie. Majątek, którym dysponują terroryści jest szacowany na ponad 2 miliardy dolarów. Głównym źródłem dochodów dżihadystów pochodzi z handlu ropą naftową. Mimo tego, że w wyniku amerykańskich nalotów środki ze sprzedaży ropy spadły ostatnio o niemal 3 procent, nadal jest to najważniejsze źródło utrzymania bojowników. Ponadto, na podległą ludność członkowie IS nałożyli specjalne podatki. Cennym źródłem dochodów jest również działalność przestępcza oraz darowizny.