Zalewska wymieniła, że po pokazaniu ustawy 16 września, zostanie utworzona strona pt. "Reforma", z której będą mogli korzystać rodzice. – Tam będą szczegóły, łącznie ze szczegółami rekrutacyjnymi – doprecyzowała minister.
Następnie, według oczekiwań minister, w grudniu ta ustawa ma zostać przegłosowana. – Do końca stycznia pojawią się sieci szkół, czyli będzie ustalone, w jaki sposób każda szkoła będzie funkcjonować. W lutym mamy zebrania rodziców - i wszystko jasne – mówiła Zalewska.
Minister została zapytana o to, czy nauczyciele szkół gimnazjalnych mają martwić się o pracę. – Nie, dlatego że zapisy ustawowe - te, które szczegółowo już pokażemy - chronią miejsca pracy – zapewniła Zalewska. Jak wyjaśniła, ustawa pozwoli szkołom podstawowym "nawet nie zmieniać pieczątek", gdyż staną się następcami prawnymi szkoły podstawowej 6-letniej.
– W gimnazjach, które są w zespołach (szkół) zostają dyrektorzy, nauczyciele, zmieni się szyld. W gimnazjach samodzielnych, których jest mniej, damy pięć lat, by to dyrektor razem z nauczycielami doprowadził do utworzenia szkoły podstawowej – mówiła minister.
Czytaj też:
Raport o szkole. Wszystko, co musisz wiedzieć o zmianach w edukacji