- Ustalenia wywiadów Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki są takie, że Korea Północna jest stale gotowa do przeprowadzenia kolejnego testu nuklearnego w regionie Punggye-ri – powiedział Moon Sang-gyun, rzecznik południowokoreańskiego Ministerstwa Obrony.
W Punggye-ri znajduje się ośrodek nuklearny, gdzie naukowcy i wojskowi z Północy prowadzą badania nad miniaturyzacją broni jądrowej oraz dokonują próbnych eksplozji. Według ustaleń wywiadu, do jakich dotarł agencja Yonhap, Koreańczycy z Północy zakończyli prace nad specjalnym tunelem, w którym przeprowadzić można kontrolowaną eksplozję nuklearną. Moon Sang-gyun potwierdził informacje mediów. Nie wiadomo jednak, jaką dokładnie aktywność w rejonie tunelu wykrył wywiad.
Próba jądrowa 9 września
Amerykańskie i europejskie agencje meteorologiczne odnotowały trzęsienie ziemi w nocy z 8 na 9 września czasu inwersalnego. Jego siła wyniosła 5,3 w skali Richtera. Wstrząs odnotowały też agencje chińskie. Ich epicentrum znajdowało się w rejonie ośrodka prób jądrowych Korei Północnej. Prezydent Korei Południowej Park Geun-hye poinformował, że trzęsienie to efekt północnokoreańskich prób jądrowych. Takie same wnioski wyciągnęli Japończycy - premier Shinzo Abe zapowiedział już, że "testy nuklearne nie będą tolerowane".Natomiast amerykański ekspert Jeffrey Lewis z kalifornijskiego Middlebury Institute of International Studies, powiedział, że siła wstrząsu wskazuje na to, że mamy do czynienia z "najsilniejszą próbą jądrową dokonaną przez Koreę Północną".
Również propaganda Korei Północnej poinformowała o przeprowadzeniu próby jądrowej przez naukowców autarkicznego państwa. Prawdopodobna próba jądrowa Korei Północnej sprowadziła na ten kraj falę krytyki ze strony światowych liderów.
Poprzednie eksplozje
Próbna eksplozja jądrowa nie była pierwszą w tym roku. Poprzednią Korea Północna przeprowadziła 6 stycznia. "Pierwszy test bomby wodorowej został skutecznie przeprowadzony w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej o godzinie 10:00 6 stycznia 105. roku dżucze (2016 – red.)” – poinformowano w oficjalnym oświadczeniu. Dodano, że "test został przeprowadzony w sposób bezpieczny i profesjonalny, dzięki czemu nie miał żadnego wpływu ekologicznego na środowisko" . "Próba pokazuje, że Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna osiągnęła kolejny poziom rozwoju swojej siły nuklearnej” – wskazano.
Pierwsza próba nuklearna dokonana przez Koreę Północną miała miejsce w 2006 roku, rok po tym jak poinformowano świat o skonstruowaniu bomby atomowej. Kolejne miały miejsce w maju 2009 roku i lutym 2013.