Przedstawiciele ciała doradczego Rady Europy mają zebrać informacje na temat zmian prawnych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Na liście instytucji, z którymi chcą rozmawiać członkowie KW są m.in. Sąd Najwyższy, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Efekty prac Komisji poznamy za miesiąc. Na planowanym na 14 i 15 października posiedzeniu plenarnym Komisji Weneckiej ma zostać przyjęta opinia na temat ostatniej ustawy PiS. Fin Karlo Tuori, który tym razem ma stać na czele Komisji, jest ekspertem do spraw prawa konstytucyjnego.
„To nie będzie pełny obraz tego, co dzieje się w Polsce”
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział, że z przedstawicielami Komisji Weneckiej spotkają się z ramienia Sejmu wyłącznie posłami, którzy są przewodniczącymi komisji – To zbyt poważna sprawa, żeby ograniczać kontakty Komisji Weneckiej do spotkania w Sejmie tylko z jednym przedstawicielem - Prawa i Sprawiedliwości. To nie będzie pełny obraz tego, co dzieje się w Sejmie, tego, co dzieje się w Polsce. To jest po prostu skandaliczny poniedziałek – mówiła w Sejmie wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Zdaniem posła Krzysztofa Brejzy jest to „lekceważenie stronnictw politycznych oraz idei parlamentaryzmu”. Były minister sprawiedliwości Borys Budka zastanawiał się, „czego boi się PiS, skoro blokuje możliwość oficjalnego spotkania posłów opozycji z Komisją Wenecką”?
PO składa wniosek do Marszałka Sejmu
W związku zapowiedziami Marszałka Terleckiego, Sławomir Neumann w imieniu klubu PO wystosował pismo do Marka Kuchcińskiego o przywrócenie formuły spotkania z Komisją Wenecką z udziałem opozycji. W dokumencie możemy przeczytać m.in., „że podstawową zasadą demokratycznego parlamentu jest zapewnienie wszystkim stronnictwom politycznym możliwości uczestniczenia we wszystkich działaniach Sejmu RP”.
Na spotkanie z delegacją KW nie planują wybrać się sędziowie TK wybrani przez PiS
Jak podaje TVP Info, na spotkanie z delegacją KW nie planują wybrać się sędziowie wybrani przez PiS w grudniu i kwietniu. W liście skierowanym do Komisji Weneckiej sędziowie TK stwierdzili, że „utracili zaufanie do Komisji i podejrzewają, że spotkanie posłużyłoby jedynie legitymizacji kolejnej bezpodstawnie stronniczej i niekorzystnej dla Państwa Polskiego opinii”. W swoim stanowisku sędziowie napisali, że „Komisja Wenecka zaproponowała im na jutro 15-minutowe spotkanie, o 10:45, a z pozostałymi sędziami Trybunału planowała rozmawiać dwie godziny, co zdaniem sędziów wskazuje na pozorne i wyłącznie wizerunkowe działanie Komisji”.
Ponadto sędziowie zwrócili uwagę na to, że „ich uwagi zostały całkowicie zignorowane”. „Nie zgadzamy się także z przyznaniem nam statusu bezskutecznie wybranych, a krótkie spotkanie z nami sprawia wrażenie działań pozornych i wizerunkowych” – napisali prawnicy.