Uchwała KRS dotyczy "sprawy zagrożenia niezawisłości sędziowskiej". Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się z zapisem audio-video przebiegu rozprawy z 9 września między Robertem Kropiwnickim i Patrykiem Jakim. "Sąd prowadził rozprawę zgodnie z przepisami postępowania cywilnego, w sposób profesjonalny, z zachowaniem najwyższych standardów zawodowych i z poszanowaniem kultury urzędowania" - napisała KRS.
KRS pozytywnie oceniła także odmowę odrzucenia pozwu wytoczonego przez Kropiwnickiego. Następnie w swojej uchwale KRS opisuje wydarzenia, do których doszło na sali. "Po wydaniu tego postanowienia Sąd podjął czynności mające na celu rozpoznanie sporu i przystąpił do przesłuchania powoda. Pozwany Patryk Jaki przerwał to przesłuchanie i złożył oświadczenie, w treści którego wyraził „oburzenie, że Pani Sędzia toleruje oczywiste bezprawie”. Stwierdził, że zachowanie sędziego jest w Jego ocenie przejawem „zemsty za krytykowanie sądów”. Zgłosił także wniosek o wyłączenie sędziego i poinformował, że „skieruje wniosek do KRS o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego” wobec sędziego prowadzącego sprawę. Stwierdził także, że „zwróci się o zbadanie sposobu przyznania sprawy Pani Sędzi, która była już znana z orzeczeń politycznych”. Oświadczył, że „nie będzie brał udziału w tego typu bezprawiu”i nie będzie „tolerował sytuacji, w której za krytykę sądu” spotyka Go wyjątkowe traktowanie" - czytamy.
To zachowanie wiceministra zostało skrytykowane przez KRS, która stwierdziła, że Patryk Jaki podjął "niedopuszczalną próbę wywarcia nacisku na sąd". "W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, swoją postawą Patryk Jaki uchybił godności sprawowanego mandatu posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz pełnionej funkcji w Ministerstwie Sprawiedliwości" - stwierdziła na końcu dokumentu KRS.
Reakcja Jakiego
Wiceminister odniósł się na Twitterze do uchwały opublikowanej przez KRS. Pisał m.in., że KRS atakuje, gdyż "boi się reformy sądownictwa". Wiceminister stwierdził też, że "KRS zajmuje się politykami, a powinien sędziami".
twittertwitter
Jaki vs. Kropiwnicki
– Sytuacja jest trudna, bo poseł Kropiwnicki wychodzi na mównicę i mówi wielokrotnie o standardach. Problem polega na tym, że mieszkańcy okręgu pana posła Kropiwnickiego skarżą się, że pan poseł Kropiwnicki w swoim mieszkaniu prowadzi agencję towarzyską – powiedział wiceminister sprawiedliwości podczas jednej z sejmowych debat. Za swoje słowa później przepraszał. Nie usatysfakcjonowało to jednak posła PO Roberta Kropiwnickiego, który zażądał od niego przeprosin i przekazania 20 tys. złotych na cele społeczne.
Patryk Jaki przekonywał, że za swoje słowa odpowiadać nie powinien, bo chroni go immunitet. Sędzia uznała jednak, że jego wypowiedź nie była związana z pełnieniem obowiązków posła i przychyliła się do argumentacji Kropiwnickiego. Wiceminister sprawiedliwości jej decyzję określił jako "skandaliczną" i złożył wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi. Na początku pierwszej rozprawy politycy próbowali zawrzeć ugodę. Jaki nie przystał jednak na warunki postawione przez Kropiwnickiego. Tłumaczył, że raz już przeprosił za swoje słowa. Po kilku dniach od tej sytuacji Jaki poinformował na Twitterze, że zdecydował się nie składać wniosku o postępowanie wobec sędzi.
Czytaj też:
Europoseł PO zapowiada, że "będzie bronił Jakiego". "To młody człowiek, zawiniło środowisko"