Zafir Golamaully, który przed kilkunastoma miesiącami wyjechał do Syrii, stał się aktywnym bojownikiem tzw. Państwa Islamskiego. Młodzieniec miał się wielokrotnie zwracać do rodziny z prośbą o pomoc finansową. Jak podaje "The Guardian", Brytyjczycy mieli wysłać swojemu siostrzeńcowi ponad 200 funtów. Za przekazanie funduszy wspierających działalność tzw. Państwa Islamskiego 48-letni Mohammed Iqbal Golamaully oraz jego żona 45-letnia Nazimabee Golamaully staną przed brytyjskim sądem. Oficer brytyjskiej policji Dean Haydon stwierdził, że „przekazanie każdej sumy pieniędzy terrorystom jest skandaliczne i powinno zostać ukarane”. – Nie możemy doprowadzić do tego, żeby nasi obywatele wspierali działalność terrorystyczną. – tłumaczył. Mężczyzna przyznał się do winy i przeprosił za swoje zachowanie. W trakcie składania zeznań tłumaczył, że jest gotów ponieść wszelkie konsekwencje swojego zachowania. Nazimabee Golamaully została zwolniona z aresztu tymczasowego za kaucją. Na wyrok sądu będzie oczekiwała w domu.
Państwo Islamskie
Islamskie Państwo w Iraku (pierwsza nazwa Państwa Islamskiego – red.) powstało na początku XXI wieku po wyodrębnieniu się z Al-Kaidy na terenie Iraku. Po wybuchu wojny domowej w Syrii, terroryści dołączyli się do walki z armią prezydenta Baszara al-Asada, ale również z innymi, mniej radykalnymi, ugrupowaniami opozycyjnymi. W 2013 roku, po ekspansji terytorialnej i poszerzeniu swoich wpływów nazwa ugrupowania zmieniła się na Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ang. ISIL).
Terroryści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu ogłosili powstanie kalifatu islamskiego 29 czerwca 2014 r., którego kalifem został Abu Bakr al-Bagdadi. Wtedy też zmienili nazwę i proklamowali powstanie "Państwa Islamskiego". Terroryści od początku swojego istnienia informowali, że celem działania jest utworzenie kalifatu, który będzie rządzony w oparciu o najbardziej konserwatywną wersję szariatu.