"Czy wiesz, że gdy zaczynasz wpisywać w wyszukiwarkę Google jakieś hasło, podsuwa ci ona sugestie, na podstawie tego, czego wcześniej wyszukiwali ludzie?" - zapytał na swoim blogu Czech Jakub Marian. I postanowił sprawdzić, co się stanie, gdy w pole wyszukiwarki wpisze "dlaczego (nazwa państwa) jest...". W ten sposób, 27-letni Czech, matematyk, lingwista i artysta (Marian tak pisze o sobie na blogu), stworzył mapę wszystkich sugestii, które pojawiają się wpisaniu tej konkretnej frazy (w j. angielskim było to "why is" - red.) i dodaniu nazwy europejskiego państwa.
Europa w pytaniach
Taka mapa Europy pokazuje, czego poszukują najczęściej internauci w sieci. Wyszukują informacji dotyczących tego, dlaczego Hiszpania jest biedna (ang. poor, chcą wiedzieć też dlaczego biedna jest Ukraina, Portugalia, Mołdawia czy Bułgaria). W przypadku Niemiec czy Norwegii wyszukiwarka sugeruje pytanie dotyczące tego, dlaczego te kraje są tak bogate (ang. so rich).
Najciekawsze sugestie proponowane przez system autouzupełniania dotyczą Belgii, Polski, Węgier, Turcji, Serbii, Czech oraz Estonii. W przypadku Belgii podpowiadany tekst układa się w pytanie, dlaczego jest państwem. Wobec Węgier sugerowane jest pytanie o to, dlaczego jest to kraj "tak rasistowski", a w przypadku Czech i Estonii "ateistyczny" i "tak ateistyczny".
Natomiast pytanie podpowiadane w przypadku Polski brzmi: "Dlaczego Polska jest tak katolicka". Wpisując frazę "dlaczego Serbia jest..." wyszukiwarka podpowie nam "tak dobra w piłce wodnej", a w przypadku Turcji: "dlaczego Turcja nazywa się Turcja".
Więcej prac Jakuba Mariana można znaleźć na jego blogu (strona jest dostępna w języku angielskim):