– Wniosek PSL był przedmiotem rozmowy na prezydium i konwencie. Podjąłem decyzję o skierowaniu tego wniosku do komisji ds. UE z zaleceniem pisemnym skierowanym do przewodniczącej komisji, żeby niezwłocznie wniosek rozpatrzyła i jednocześnie poinformowałem konwent, że zwrócę się do Prezesa Rady Ministrów z prośbą, żeby rząd przedstawił informację na ten temat – poinformował Marek Kuchciński.
We wtorek klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył wniosek o uzupełnienie porządku dziennego posiedzenia Sejmu o informację premiera w sprawie CETA.
Ponieważ ministrowie ds. handlu państw UE (w przypadku Polski jest nim wicepremier, minister finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki, lub wyznaczony przez niego wiceminister - red.), nie osiągnęli porozumienia, kwestia podpisania umowy CETA ma być rozstrzygnięta na dwudniowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, który rozpocznie się w czwartek 20 października. Według wstępnych planów podpisanie CETA ma odbyć się 27 października.
CETA
CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą. Według raportów, m.in. Krajowej Rady Izb Rolniczych, CETA może doprowadzić do zaniku małych gospodarstw w Europie, zdominować europejskie rynki żywnością GMO (Kanada to trzeci producent GMO na świecie) oraz wpłynąć na ceny skupu produktów rolnych, a także ryb.