Galeria:
Pogrzeb Andrzeja Wajdy
Reżyser został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim, w mogile obok grobu rodzinnego, w którym spoczywa m.in. jego matka. Andrzej Wajda miał sobie zażyczyć, aby go pochować w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany. Urna z prochami Andrzeja Wajdy została wcześniej wystawiona na postumencie przed ołtarzem w kościele oo. Dominikanów.
– Andrzej Wajda ma nasz szacunek i wdzięczność do końca świata. Niech nasza modlitwa sięgnie nieba i niech niebo się otworzy, aby Andrzej mógł nas usłyszeć – powiedział w czasie kazania dominikanin Jan Andrzej Kłoczkowski. W ostatnim pożegnaniu reżysera uczestniczyło wielu aktórów w tym m.in. Krystyna Janda, Andrzej Seweryn. Wojciech Pszoniak, Robert Więckiewicz czy Andrzej Grabowski, a także reżyser Jacek Bromski. W uroczystości pogrzebowej udział wziął również prezydent Andrzej Duda oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.. Na pogrzebie odczytano listy Romana Polańskiego, Agnieszki Holland i Lecha Wałęsy. Pod kościołem, w którym odbyła się msza święta przybyło tysiące mieszkańców Krakowa.
Andrzej Wajda zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 90 lat. Był wybitnym reżyserem, laureatem wielu nagród filmowych, Kawalerem Orderu Orła Białego. Ogromną popularność Wajda zyskał dzięki filmom inicjującym tzw. polską szkołę filmową: "Kanał" oraz "Popiół i diament". Cztery jego filmy nominowane były do Oscara: "Ziemia obiecana" (1976), "Panny z Wilka" (1980), "Człowiek z żelaza" (1982) i "Katyń" (2008). W 2000 roku reżyser uhonorowany został statuetką Akademii Filmowej za całokształt twórczości. Przed kilkoma tygodniami jako kandydat do Oscara zgłoszone zostało najnowsze dzieło reżysera - film "Powidoki".