Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy dotyczący organizacji oraz trybu postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Pojawiły się także zapisy mówiące o zmianie sposobu wyboru prezesa TK. Według najnowszego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, prezes TK byłby powoływany przez prezydenta spośród wszystkich kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne w terminie miesiąca od dnia, w którym powstał wakat.
– Klub PiS złożył projekt ustawy o TK. Porządkujący, idący do dalszego uporządkowania sytuacji w Trybunale. Myślę, że on będzie w miarę szybko procedowany i będziemy mogli wtedy powiedzieć, że sytuacja w TK się stabilizuje, o ile oczywiście obecny prezes TK będzie chciał do obowiązującego prawa się stosować – stwierdziła szefowa polskiego rządu.
„Będziemy polemizować z KE i przedstawiać swoje racje i argumenty”
– Nie będziemy wprowadzać do polskiego porządku prawnego żadnych zaleceń, które są niezgodne z interesem polskiego państwa i obywateli ani nie opierają się na przesłankach merytorycznych. Nigdy nie ukrywaliśmy, że to nie są zalecenia merytoryczne, tylko mamy wrażenie, że to są zalecenia, które były pisane bardziej pod dyktando polityczne – stwierdziła premier Szydło pytana o działania rządu w związku z opinią Komisji Europejskiej. – Korzystamy z zasad demokratycznego państwa prawa, a w Polsce takie zasady obowiązują, i będziemy polemizować z KE i przedstawiać swoje racje i argumenty – dodała Szydło.
Szefowa polskiego rządu przyznała, iż ma nadzieję, że „KE również zechce rozmawiać z Polską merytorycznie, bo to jest dzisiaj potrzebne”. – Myślę, że KE również powinna powziąć refleksję, że jej rola w całej współpracy z państwami członkowskimi UE, powinna polegać przede wszystkim na wypełnianiu jej traktatowych obowiązków – oceniła Beata Szydło. – Mogę powiedzieć prywatnie, że mnie to nie mieści się w głowie, że Komisja Europejska zajmuje się ciągle sprawą Polski, kwestionując nasze ustawodawstwo, które jest wprowadzane zgodnie z prawem, poprzez większość parlamentarną, wypełnia polską konstytucję. Bardzo często są to rozwiązania wzorowane również na rozwiązaniach prawnych, które są stosowane w innych państwach europejskich - stwierdziła.