Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Sejmu, dokument został już skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne, a w czwartek ma się nim zająć sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. Projekt zakłada m.in. wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. złotych u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażają cą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. „Jednorazowe świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód” - czytamy w projekcie.
Jak uzasadniają wnioskodawcy, „celem projektowanych rozwiązań jest uregulowanie w sposób kompleksowy wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci , u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, powstałe w prenatalny m okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu”. Z treścią projektu zapoznać się można na stronie internetowej Sejmu.
Realizacja zapowiedzi
W piątek premier Beata Szydło zapowiedziała Rządowy Program wsparcia dla rodzin "Za życiem". – Państwo musi wspierać rodziny i stać po stronie obywateli, szczególni tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy – mówiła szefowa polskiego rządu. – Daliśmy słowo, że pomożemy tym wszystkim rodzinom, tym wszystkim kobietom, które są w tzw. trudnej ciąży – przypomniała. Podkreśliła, że państwo musi pomagać, wspierać i stać po stronie tych wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. Wyjaśniała, że „Za życiem” to kompleksowy program wsparcia. Począwszy od opieki medycznej poprzez psychologiczną, przez ośrodki, centra koordynacyjno-opiekuńczo-wychowawcze – tłumaczyła premier.
Czytaj też:
Szydło zaprezentowała rządowy program pomocy rodzinom. "Wierzę, że wszyscy staniemy za życiem"