Kuriozum zaistniałej sytuacji rozpoczyna się od powstania samego pomysłu. Manifestację zorganizowano „w celu zablokowania kolejnych obchodów upamiętniających katastrofę.” Błyskotliwa idea osób, które na co dzień spalają się w walce o demokrację, nieustannie podkreślając, jak bardzo im jej brakuje. Tak, to właśnie ci, którzy wykorzystali prawo wynikające z ustroju demokratycznego, zorganizowali się i kombinują teraz, jak tego samego prawa pozbawić innych. Genialne.
Na stronie akcji protestacyjnej organizatorzy napisali: "Niech tej miesięcznicy nie będzie! Niech Kaczyński zapłaci za profanowanie grobów i pamięci ofiar!" Moje pytanie: Czy Kaczyński sam obchodzi te miesięcznice? Nie. Co miesiąc przed Pałacem Prezydenckim pojawiają się setki osób, które wspólnie modlą się, wspominając tych, którzy zginęli 10 kwietnia. Realnie, jaki związek ma to z profanowaniem grobów i pamięci? Autor, w chaosie swoich myśli i niechęci do prezesa PiS, chciał zapewne odwołać się do odbywających się ekshumacji. Lecz, zważywszy na ostatnie doniesienia PAP, jakoby w grobie Piotra Nurowskiego pochowany był Mariusz Handzlik, radziłabym zachować powściągliwość, a ewentualną „zapłatę za profanowanie grobów” zasugerować zupełnie komuś innego.
Modlitwa. Od tego właściwie powinnam zacząć. Obywatele RP, nie musicie „zajmować Kaczyńskiemu” krzyża. Krzyż duży, widoczny, każdy znajdzie miejsce dla siebie. A jak modlitwa gorliwa, to i tak zostanie wysłuchana, nawet z końca Krakowskiego. Bo, rozumiem, że w takim celu chcą się znaleźć blisko niego? W przeciwnym razie może się okazać, że podejmowane działania to zwykłe mącenie w społeczeństwie.
To trochę jak w tym powiedzeniu, że uciekający złodziej najgłośniej krzyczy: łapać złodzieja! Dużo ostatnio takich krzykaczy, których intencje nie są do końca znane, a wszystko pod hasłem „wolnej i demokratycznej (ewentualnie uciśnionej przez obecną władzę) Polski”.
Na koniec jeszcze słowa Kaczyńskiego, który 10 grudnia powiedział: „Zmienimy prawo tak, by wszyscy mieli realne prawo do demonstracji, żeby nie wolno było ich zakłócać, bo tylko oszuści mogą twierdzić, że to ma coś wspólnego z demokracją.”
I demonstrują. Każdy sobie i każdy swoje. Tomasz Terlikowski zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny, a była premier Ewa Kopacz i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska apelują do kobiet, by brały udział w Czarnym Proteście. Młodzież Wszechpolska zaprasza na „Marsz Niepodległości” a Tomasz Lis wzywa na TT „wszystkich demokratów i przeciwników PIS do wielkiej mobilizacji i organizacji 11 listopada marsza pół miliona ludzi”. Podobnie ma być 13 grudnia, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. PiS zachęca do wspólnych obchodów, apelu pamięci i modlitwy za ofiary stanu wojennego. Przedstawiciele KOD „nie godząc się na niszczenie Polski” zapraszają do „protestów przeciwko aroganckiej wszechwładzy PiS”. Można? Można. Wszak wszystko jest dla ludzi. Tylko ludzie dla siebie jakby coraz mniej.